Naukowcy z Łukasiewicz – PIT zwyciężyli w Deep Tech Rising Stars 2022

Czas czytania: 3 min

Zespół badawczy cerMAXmet z Łukasiewicz – PIT, laureat II edycji Akceleratora Łukasiewicza, zwyciężył w prestiżowym konkursie „Deep Tech Rising Stars 2022” na konferencji „Deep Tech Summit”. Zespół w składzie Joanna Półrolniczak, Grzegorz Kubicki i Mateusz Marczewski zaprezentował swoje prace nad nanolaminatami, czym wywalczył główną nagrodę – wstęp na paryską konferencję „Hello Tomorrow Global Summit 2023” będącą jednym z największych spotkań „deep techu” w Europie.

W trakcie „Deep Tech Rising Stars 2022” swoje projekty prezentowali twórcy startupów poszukujący partnerów do dalszych badań i wdrożeń. Celem konferencji jest łączenie menedżerów biznesu z zespołami naukowymi i startupami „deep tech” w celu komercjalizacji projektów. Korzyści są oczywiste dla obu stron, a o skali wydarzenia niech świadczy obecność ponad 200 startupów, projektów badawczo-rozwojowych i naukowców. Nagrodą dla zwycięzców jest wstęp na przyszłoroczną konferencję międzynarodowej społeczności innowatorów „Hello Tomorrow Global Summit 2023”.

„Deep Tech Summit” to konferencja dla startupów i projektów opartych na pracach B+R lub zaawansowanej technologicznie inżynierii. Są one skupione na rozwiązywaniu ważnych, konkretnych problemów świata, gospodarki, nauki i techniki. Są także kojarzone ze szczególnie wysokimi wymaganiami jak trudność wejścia takich projektów na rynek w postaci produktów wraz ze zwykle długim czasem wdrożenia i trudną do odtworzenia koncepcją lub technologią.

Co zaprezentowali nasi naukowcy?

Zespół cerMAXmet pokazał wyniki swoich dwuletnich badań, których efektem są ultrawytrzymałe materiały dla przemysłu lotniczego, kosmicznego, chemicznego czy energetycznego.

Od tysięcy lat ludzkości towarzyszą metale i ceramika. O tym, że różnią się cechami nie trzeba nikogo przekonywać. Ze względu na komplementarność metali oraz ceramiki, poszukuje się rozwiązań, które pozwoliłyby na wyeliminowanie słabych stron tych grup poprzez ich połączenie.

Kiedy w czasie pandemii prace badawcze Grupy Badawczej Zaawansowanych Technologii Wywarzania w Łukasiewicz – PIT zostały zakłócone w wyniku problemów z dostawami oraz niskiej jakości dostępnych na rynku proszków tzw. faz MAX, poznańscy naukowcy podjęli wysiłki ich własnego wytwarzania.

Fazy MAX to grupa materiałów nowej generacji, które można zaklasyfikować jako nanolaminaty, czyli materiały warstwowe w skali atomów. Łącząc naprzemiennie warstwy charakterystyczne dla metali oraz ceramiki, możliwe jest otrzymanie połączenia najlepszych cech z obu grup. Fazy MAX są odporne na szoki cieplne i wysoką temperaturę, środowisko korozyjne, promieniowanie jonizujące, a jednocześnie są lekkie i łatwo obrabialne.

Efektem prac naukowców z poznańskiego Łukasiewicza są proszki do dalszego wykorzystania w procesie technologicznym, ale także elementy o złożonym kształcie czy prefabrykaty do produkcji konkretnych elementów.

Specjaliści z Łukasiewicz – PIT deklarują, że ich technologia umożliwia konkurencyjność produktów przy stosunkowo prostym i ekonomicznym procesie ich wytwarzania. A że w Łukasiewiczu, który łączy świat nauki i biznesu, lubimy konkretne liczby, to przytaczamy trzy ważne wskaźniki, które charakteryzują materiały, nad którymi pracuje cerMAXmet. Proces produkcji jest o 90% krótszy, a przy 20% niższej jego temperaturze zużycie energii jest mniejsze o 80%.

cerMAXmet – laureat Akceleratora Łukasiewicza

„Deep tech” charakteryzuje się nie tylko wysokimi wymaganiami wobec kompetencji zaangażowanego personelu. Wysokiej klasy naukowcy i personel pomocniczy to mocna strona instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz już od lat. Niektóre z instytutów mają już więcej niż pół wieku i przez cały ten czas pracują nad kolejnymi projektami badawczymi. „Deep tech” wymaga też kapitału i umiejętności przekuwania świetnych pomysłów i wynalazków w biznes. Tutaj z pomocą przyszedł program „Akcelerator Łukasiewicza”, którego zadaniem jest wsparcie komercjalizacji nauki.

https://lukasiewicz.gov.pl/2022/10/20/poznalismy-najlepsze-projekty-akceleratora-lukasiewicza/

Poznański zespół dołączył do II edycji „Akceleratora”. Jak mówią sami członkowie zespołu: „Podczas Campu Akceleratora zdobyliśmy wiedzę z zakresu szeroko pojętej przedsiębiorczości. Poznaliśmy słabe i mocne strony naszego projektu, dzięki czemu zbliżamy się do naszego celu jakim jest założenie spółki. Na tym jednak nie koniec. Na przyszłość należy spojrzeć nieco szerzej, dlatego chcemy jeszcze zdobyć doświadczenie w zakresie tworzenia nowych kontaktów biznesowych, prowadzenia spółki i kreowania wizerunku naukowca-przedsiębiorcy. Wszystko po to, aby w przyszłości jeszcze skuteczniej rozwijać nasz biznes”.

Kim są zwycięzcy tegorocznego „Deep Tech Rising Stars 2022”?

Poznański cerMAXmet to zespół młodych ekspertów z dziedziny inżynierii materiałowej oraz inżynierii chemicznej, posiadającymi wiedzę z szerokiego zakresu różnych technologii wytwarzania oraz metod badawczych. To trzy osoby o różnym doświadczeniu naukowym oraz różnych typach osobowości, co – ich zdaniem – pozwala spoglądać na problem z różnych stron i znajdować optymalne rozwiązanie.

Pomysłodawcą koncepcji projektu jest Grzegorz Kubicki. Dzięki wykształceniu w dziedzinie inżynierii materiałowej posiada szeroką wiedzę z zakresu technologii wytwarzania oraz obróbki materiałów. Grzegorz jest doktorantem wdrożeniowym na Politechnice Poznańskiej, a przedmiotem jego badań są właśnie fazy MAX.

Specjalistą od wytwarzania materiałów nowej generacji jest Mateusz Marczewski. Jest absolwentem studiów doktoranckich na Politechnice Poznańskiej i posiada wieloletnie doświadczenie w technologii mechanicznej syntezy materiałów proszkowych.

Dopełnieniem zespołu jest Joanna Półrolniczak. Jako absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej wnosi nieco inne spojrzenie na zachodzące procesy oraz możliwości wykorzystania faz MAX. Asi nie brak pasji i zaangażowania, dlatego miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zasili grono doktorantów wdrożeniowych.

Od początku istnienia Sieci Badawczej Łukasiewicz podkreślamy użyteczność nauki jako motoru szeroko rozumianego postępu i dlatego możemy dzisiaj wspólnie cieszyć się z sukcesu trójki poznańskich naukowców. Być może kolejne pokolenia będą wspominać Joannę Półrolniczak, Grzegorza Kubickiego i Mateusza Marczewskiego jako tych, których wynalazki zmieniły świat. Czego im i sobie życzymy patrząc, jak technologie i urządzenia „deep tech” zmieniają codzienność.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds