Cukrzyca stała się jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, dotykając milionów ludzi na całym świecie. Problem ten jest ogromnym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej, a walka z tą chorobą wymaga nowych, skutecznych rozwiązań i strategii. Z pomocą przychodzą naukowcy z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, którzy opracowali innowacyjne obuwie terapeutyczne dla pacjentów zmagających się z tzw. Zespołem Stopy Cukrzycowej.
Zespół badaczy z Centrum Materiałów Obuwniczych, Produktów Barwionych i Spożywczych w Łukasiewicz – ŁIT we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi stworzył prototyp obuwia, który wykorzystuje zaawansowaną technologię do poprawy procesu gojenia się ran u osób z cukrzycą.
Dzięki zastosowaniu specjalistycznych wkładek podeszwowych z zamontowanymi emiterami pola elektromagnetycznego i ultradźwięków, obuwie może przyspieszać regenerację tkanek, poprawiać krążenie krwi oraz działać przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
dr Robert Gajewski z Łukasiewicz – ŁIT, specjalista w zakresie podologii
Najważniejszym elementem całego systemu terapeutycznego jest elektroniczny sterownik, który można programować. Pozwala on na dopasowanie terapii do codziennych aktywności pacjenta.
Zespół Stopy Cukrzycowej to bardzo poważne powikłanie, które może znacznie ograniczyć zdolność do pracy u chorych. Jeżeli nie jest odpowiednio leczone lub wcześnie zdiagnozowane, może prowadzić nawet do konieczności amputacji kończyny. Dlatego głównym celem projektu jest zmniejszenie skutków tej choroby, a także zwiększenie świadomości społecznej na ten temat.
dr hab. inż. Katarzyna Ławińska, liderka projektu
Naukowcy z Łukasiewicz – ŁIT planują dalsze kroki w celu komercjalizacji tego rozwiązania, w tym zgłoszenie wynalazku do polskiego i Europejskiego Urzędu Patentowego. Przede wszystkim jednak są zainteresowani nawiązaniem współpracy z partnerami biznesowymi.
Nasi eksperci, opierając się na wieloletnim doświadczeniu, opracowali także wytyczne dotyczące obuwia dla osób z cukrzycą. Instytut certyfikuje obuwie pod kątem oznaczenia „Obuwie dla diabetyków”, oceniając produkty pod względem spełniania wymagań, takich jak odpowiednia amortyzacja, brak ucisku na stopę, minimalna liczba szwów oraz użycie materiałów odprowadzających wilgoć, co zmniejsza ryzyko infekcji.
Prace realizowane są w ramach projektu „Aktywne obuwie terapeutyczne dedykowane pacjentom z Zespołem Stopy Cukrzycowej”. Otrzymał on dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.