Nakłady na badania i rozwój w Polsce w latach 2010–2022 podwoiły się. Nie poszła za tym jednak proporcjonalna poprawa poziomu polskiej innowacyjności. Polska gospodarka pozostaje zdecydowanie mniej innowacyjna niż „średnia unijna”, a to właśnie poprawa innowacyjności jest konieczna, by proces „doganiania Europy” zakończył się sukcesem. Jak zmieniały się nakłady na B+R oraz innowacyjność polskiej gospodarki w ostatnich kilkunastu latach? Jakie szanse i zagrożenia rysują się na horyzoncie polskiej innowacyjności? Jakie działania należy podjąć, by za wzrostem nakładów szedł wzrost efektów? Tym zagadnieniom poświęcony jest pierwszy raport analityczny Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Innowacyjność polskiej gospodarki jest niższa od średniej unijnej. W ostatnich latach udało się osiągnąć jedynie nieznaczną poprawę w tym zakresie. Nasza gospodarka nie rozwinie się, jeśli nie osiągniemy postępu w zakresie innowacyjności. Ważną rolę odgrywają tu nakłady na badania i rozwój oraz relacja na linii nauka – biznes.
Jest bardzo wątpliwe, czy możliwa jest dalsza konwergencja polskiej gospodarki bez konwergencji poziomu jej innowacyjności – podkreśla dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki będzie miał poziom jej innowacyjności – twierdzi dr Marcin Wroński, ekonomista i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, autor przygotowanego na zlecenie Centrum Łukasiewicz raportu analizującego lata 2010–2022 w polskiej gospodarce.
Nakłady na B+R a rozwój innowacyjności
W 2010 roku Polska należała do państw o najniższym udziale sektora przedsiębiorstw w nakładach na B+R. Obecnie udział tego sektora osiągnął już poziom właściwy dla rozwiniętych gospodarek europejskich. W latach 2010–2022 nakłady na B+R wzrosły z 0,74% do 1,46% PKB. Nakłady sektora publicznego utrzymywały się na względnie stabilnym poziomie 0,3–0,5% PKB. Kluczowe znaczenie miała tu inicjatywa sektora przedsiębiorstw, którego nakłady wzrosły z 0,23% do 0,96% PKB. Wzrost nakładów na B+R nie idzie jednak w parze z poprawą innowacyjności polskiej gospodarki. Zmiana wartości Europejskiego Wskaźnika Innowacyjności dla Polski następuje bardzo powoli.
Jak poprawić innowacyjność w Polsce
Pilne wdrożenie inicjatyw ukierunkowanych na poprawę innowacyjności w Polsce – to zalecenie, wynikające z powstałego w Centrum Łukasiewicz raportu. Wśród proponowanych rozwiązań są: koncentracja zasobów na projektach badawczych i pracach rozwojowych, posiadających zdolność do komercjalizacji, wsparcie przemysłów wysokiej i średniej technologii, wzrost nakładów spółek z udziałem skarbu państwa na działalność B+R, a także powiązanie nakładów na obronność z pracami badawczo-rozwojowymi w tym zakresie.
Raport zatytułowany „Innowacyjność polskiej gospodarki w latach 2010–2022: rosnące nakłady, ograniczone efekty” został przygotowany w Centrum Łukasiewicz przez dr. Marcina Wrońskiego i Karola Bąkowskiego.
Raport dostępny jest tu: Innowacyjność polskiej gospodarki w latach 2010–2022: rosnące nakłady, ograniczone efekty.



