[PODCAST] Czy naukowiec może robić biznes z nauki?

Czas czytania: 3 min
II odcinek podcastu Iskry Lecą

Czy naukowiec może robić biznes? To napięcie jest nawet wyczuwalne w popkulturze. Gdy spojrzymy na wizerunek naukowca i przedsiębiorcy to są one zupełne inne. A może ten antagonizm jest zupełnie nieprawdziwy? Dowiedz się co myślą o tym naukowcy Łukasiewicza, którzy zdecydowali się na założenie spółek w ramach Akceleratora Łukasiewicza

Gdy myślimy o filmach o wielkich przedsiębiorcach mamy przed oczami następujące obrazy. Zaczynając bardziej klasycznie: „Obywatel Kane” – wielki magnat prasowy, nie jest to zbyt przyjemny gość. Dwa filmy o Steve’ie Jobsie, jeden z 2013 roku, drugi z 2015 oraz słynna biografia pióra Isaacsona – kompletny wariat, człowiek impulsywny, przywłaszczający nie swoje pomysły, prawdziwy gracz, ale trudno go pokochać.  „Aż poleje się krew” Paula Andersona z 2007 roku – historia bezwzględnego nafciarza, który buduje swoje imperium naftowe po trupach do celu. A co mamy z drugiej strony?

Obrazy naukowca w popkulturze, to obrazy naiwniaków. Przywołajmy film z zeszłego roku: „Nie patrz w górę”, gdzie dwójka naukowców nieskutecznie próbuje zaalarmować ludzkość o zbliżającej katastrofie, czy nawet bardziej majestatyczne wizerunki bohaterów w takich filmach jak „Gra tajemnic” o genialnym matematyku, Turingu, albo bardziej fantastyczny obraz „Interstellar” z 2014 roku.

Czy tak wygląda rzeczywistość? Czy popkultura jedynie spłaszczyła nasz odbiór tego kim może być naukowiec robiący biznes.
Goście podcastu na codzień mierzą się z tym wizerunkiem będąc naukowcami wdrożeniowcami.

Błażej Marciniak z Łukasiewicz – ILOT pracuję nad Thaliana Space, która po łacinie oznacza… rzodkiew zwyczajna, ale to nie jest wcale projekt z branży spożywczej. To jest pierwsza roślina, która zakwitła w kosmosie! Projekt Błażeja dotyczy właśnie branży kosmicznej, bo jego celem jest stworzenie ekologicznego paliwa do napędów satelitarnych nowej ery.


Są naukowcy, którzy stali się biznesmeni, i łączą w sobie te dwa żywioły.  Przykładem niech będzie Max Levchin inżynier – twórca technologii ReCaptcha, a teraz właściciel Duolingo. Wywodzi się on z branży softwarowej. Dzięki jego rozwiązaniu mamy bardzo wiele zdigitalizowanych dokumentów. Jak widać są postacie, które to jednocześnie łaczą – światy biznesowe i naukowe bo one ich po prostu bawią.

Błażej Marciniak (Łukasiewicz – ILOT)

Spółka Ultar Jana Kobusiewicza z Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny zajmuje się technologią, którą można nazwać GPS-em działającym w pomieszczeniu, jego spółka Ultar już jest zarejestrowana. Rozwiązanie ma już pierwszych klientów biznesowych. Technologia zastosowania przez naukowca z Poznania i jego zespół opiera się o technikę przesyłu danych w telefonii Ultra WideBand.


Ja nigdy nie chciałem być przedsiębiorcą, a jakoś w te stronę mnie skierowało. Istnieje za to dużą część nauki, która nie jest w stanie zaadaptować się do biznesu. Trudno zrobić “naukowy biznes” będąc historykiem czy geografem. Mnie jest dużo łatwiej bo moja specjalizacja łączy hardware i software. Bo to jest w tej chwili cały czas potrzebne.

Jan Kobusiewicz (Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny)

Wszystkie rozwiązania technologiczne powstały w ramach I edycji Akceleratora Łukasiewicza.

Bardzo dobrze jest kiedy naukowiec ma świadomość, że może nie być doskonałym biznesmenem, ale ma świetny pomysł i szuka właśnie komplementarnego zespołu. Wygrywają Ci, którzy potrafią uzupełniać się kompetencyjnie. Pomysł jest ważny, ale czasami potrzeba świetnego CEO albo sprzedawcy. Otwartość na to gdzie ma się braki to przepis na sukces.

Agnieszka Jasińska-Kołodziej, dyrektor Departamentu Komercjalizacji Centrum Łukasiewicz

O tym rozmawiają Rafał Gawlikowski i jego goście:

Agnieszka Jasińska-Kołodziej, dyrektor Departamentu Komercjalizacji Centrum Łukasiewicz

Błażej Marciniak, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Jan Kobusiewicz, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds