Jak zwiększyć dostępność wody? Badaczka z Łukasiewicz – IMiF opracowała sensory wykrywające zanieczyszczenia

Czas czytania: 3 min

Katastrofa na Odrze przypomniała nam jak potrzebny jest wiarygodny i stały monitoring jakości wody. Kiranmai Uppuluri z Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki pracuje nad sensorami wykrywającymi zanieczyszczenia w wodzie, które łącząc się z aplikacją mobilną alarmują o zagrożeniu w czasie rzeczywistym.

Zanieczyszczona woda odpowiada za 1,2 miliona zgonów rocznie (wg ourworldindata.org), dlatego musimy rozwijać systemy alarmujące o zagrożeniach, aby mieć pewność, że woda, z której korzystamy, jest czysta i zdrowa.

„Dziś nie wyobrażamy sobie, aby mecz nadawany na żywo oglądać nawet z kilkusekundowym opóźnieniem. Tak samo powinien działać system monitoringu wody. Bo czy strzelane gole są ważniejsze niż woda, dzięki której możemy funkcjonować? Oczywiście, że nie, stąd potrzeba jej monitoringu, który umożliwi szybkie podejmowanie decyzji”.

KIRANMAI UPPULURI

Czujniki, nad którymi pracuje – w porównaniu do tradycyjnych – są mniejsze, bardziej poręczne, odporne na stłuczenia i powstają z powszechnie występujących w przyrodzie pierwiastków, co czyni je tańszymi w wytwarzaniu. Opracowane w Łukasiewicz – IMIF sensory wykorzystują tlenki metali, które reagują na obecność jonów w wodzie i generują ładunek elektryczny. Warstwy takich tlenków powstają przez nakładanie techniką sitodruku, suszenie i spiekanie w piecu. Czujnik można łatwo podłączyć do układu elektronicznego, który mierzy sygnał i przesyła dane bezprzewodowo do komputera lub smartfona.

Prestiżowe wyróżnienie

Kilka tygodni temu Kiranmai Uppuluri wygrała konkurs Falling Walls Lab (ex aequo z Agnieszką Żuchowską z Politechniki Warszawskiej) właśnie za swoją pracę nad czujnikami wody. W gmachu głównym Politechniki Warszawskiej – podobnie jak inni finaliści – miała jedynie trzy minuty, aby zaprezentować istotę swojej pracy. Swoim pomysłem zachwyciła nie tylko jury, ale i publiczność, zdobywając również Nagrodę Publiczności. Falling Walls to inicjatywa powstała tuż po zburzeniu Muru Berlińskiego. Dziś to jedna z największych na świecie platform networkingowych złożonych z przedstawicieli sektora akademickiego. Ich wspólnym celem jest pokonywanie powszechnie istniejących ograniczeń. Zwycięstwo w krajowej edycji konkursu oznacza dla badaczki z Łukasiewicz – IMIF wyjazd do Berlina i udział w Falling Walls Science Summit, podczas którego świat naukowy spotyka się z biznesem, polityką i mediami z całego świata.

Kiranmai Uppuluri

Magister Technologii i Inżynierii Środowiska na Ghent University (BE), Institute of Water Education (NL) oraz University of Chemistry & Technology (CZ). Naukowczyni w Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki. AQUASENSE to jej najważniejszy projekt w Łukasiewiczu. Polega on na produkcji czujników pH. Ma on na celu zbadanie alternatyw dla tradycyjnie stosowanych elektrod szklanych, które są nieporęczne, kruche, wymagają przechowywania na mokro i mają ograniczone możliwości miniaturyzacji. Główny nacisk kładzie się na materiały do pomiaru pH, które są bardziej rozpowszechnione niż konwencjonalnie stosowane metale z grupy platynowców, które są rzadkie i drogie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Praktyczne zastosowanie czujników to monitorowanie jakości żywności i wody. Do jej pasji i zainteresowań należą: joga, modeling, taniec, śpiew, czytanie, szachy oraz nauka o środowisku.

https://lukasiewicz.gov.pl/2022/10/20/lukasiewicz-na-poleco-2022/

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds