Narzędzia do maszyn leśnych, linia do produkcji burgera warzywnego czy elementy pompy wspomagania pracy serca. Technologie Łukasiewicza nagrodzone na targach MTP

Czas czytania: 3 min
Narzędzia do maszyn leśnych, linia do produkcji burgera warzywnego czy elementy pompy wspomagania pracy serca. Technologie Łukasiewicza nagrodzone na targach MTP

Produkty przygotowane przez trzy instytuty Łukasiewicza zostały nagrodzone w Konkursie o Złoty Medal MTP. To nagroda przyznawana w ramach targów ITM Industry Europe, które od 31 sierpnia do 3 września odbywają się w Poznaniu.  Wyróżnienie przyznawane jest produktom, usługom i rozwiązaniom, które charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów, innowacyjnych rozwiązań czy też są wytworzone w oparciu o najnowszej klasy technologie dostępne na rynku. Wyróżniono także stoisko Łukasiewicza.

ITM Industry Europe to targi przemysłowe prezentujące światowe trendy zgodne z ideą Przemysłu 4.0. W tegorocznej edycji nagrodzono 11 produktów, z których aż pięć to efekt prac specjalistów z instytutów Łukasiewicza. Nasze stoisko, na którym prezentowaliśmy rozwiązania inżynierów i naukowców z dziewięciu naszych instytutów, otrzymało nagrodę Złotego Akanta. To wyróżnienie przyznawane przyznawane wystawcom, którzy najlepiej potrafili zobrazować swoją wizję stoiska w połączeniu ze strategią marketingową firmy. 

Innowacje dla leśników

Innowacyjne narzędzia do maszyn leśnych z modyfikowaną powierzchnią roboczą elementów odlewanych to projekt realizowany przez konsorcjum złożone z Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego (lider), Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych oraz Przedsiębiorstwo Innowacyjne Odlewnictwa Specodlew Sp. z o.o.

Projekt polega na zastosowaniu nowego, wysokojakościowego materiału otrzymywanego w technologii odlewania. Materiał znajduje zastosowanie przy napawaniu kompozytowymi warstwami trudnościeralnymi narzędzi dla sektora leśnego. To rozwiązanie zwiększyło ich atrakcyjność, jakość i przede wszystkim trwałość. Nowa konstrukcja służy jako zamienniki dotychczas stosowanych w sektorze leśnym elementów stalowych wykonywanych metodą obróbki skrawaniem oraz konstrukcji kutych i spawanych.

Obecne na rynku części zamienne montowane w maszynach stosowanych w leśnictwie i przetwórstwie biomasy drzewnej nie spełniają oczekiwań użytkowników. Przeprowadzone testy eksploatacyjne opracowanych w ramach projektu narzędzi wykazały ich znacznie większą trwałość.

Wdrożenie opracowanych w ramach projektu elementów roboczych jest szansą dla komercyjnego partnera projektu na uzyskanie przewagi konkurencyjnej w skali krajowej oraz na globalnym rynku narzędzi leśnych.

Żywice furfurylowe przyjazne dla środowiska

Innowacyjne proekologiczne żywice furfurylowe Żywfur EKO® dla przemysłu odlewniczego to efekt prac naukowców Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego (lider) wraz z Jednostką Ratownictwa Chemicznego z Grupy Azoty, która jest producentem żywic oraz firmą ​​​​​​​Prec-Odlew.

Seria Żywfur EKO® to innowacyjne, proekologiczne żywice furfurylowe stosowane jako spoiwo do sporządzania samoutwardzalnych mas formierskich, utwardzanych metodą bez ogrzewania „no bake”. Żywice Żywfur EKO® są przeznaczone do sporządzania mas formierskich i rdzeniowych z możliwością stosowania mas regenerowanych dla odlewów żeliwnych.

Opracowane rozwiązanie obniża emisję alkoholu furfurylowego i formaldehydu w procesach formowania, oczyszczania, wybijania oraz zalewania odlewów. Spoiwa oparte na żywicach furfurylowych obecnie stanowią największy udział (ok. 55-65%) w grupie mas formierskich „no bake”. Planowane zaostrzenie przepisów ochrony środowiska w krajach UE zakłada m.in. ograniczenie zawartości wolnego alkoholu furfurylowego w żywicach (< 25% mas.) oraz redukcję emisji alkoholu furfurylowego, formaldehydu oraz związków BTEX na stanowiskach pracy. Dlatego tak istotne jest opracowanie żywic furfurylowych przyjaznych dla środowiska. Innowacyjne proekologiczne produkty Żywfur EKO® charakteryzują się zmniejszoną zawartością wolnego alkoholu furfurylowego (<25% m/m), a także niską zawartością wolnego formaldehydu (<0,1% m/m), w stosunku do dostępnych na rynku produktów.

Zaletami nowo opracowanych żywic są ponadto wysokie parametry wytrzymałościowe mas formierskich, dobra jakość powierzchni odlewów oraz możliwość obniżenia zawartości żywicy w masie. Żywfur EKO to żywice opracowane dla przemysłu odlewniczego Już dziś wolę współpracy zadeklarowało wiele firm, w tym między innymi Ferro-Term, Krakodlew, Metalodlew, Fabryka Armatur JAFAR, PIO Specodlew, czy Odlewnia RAFAMET. 

Tańsze i lepsze narzędzia od Łukasiewicza

Narzędzia metaliczno-diamentowe bez udziału materiałów krytycznych do obróbki powierzchni betonowych i kamiennych to trzeci z projektów, współrealizowany przez naukowców Łukasiewicz – KIT.

Jego celem było stworzenie innowacyjnych narzędzi metaliczno-diamentowych. Zgodnie z założeniami koszt ich wytworzenia miał być o 40% niższy, a ryzyko zachorowań na raka pracowników zatrudnionych przy produkcji narzędzi mniejsze. Kolejny efekt to zwiększenie wydajności i trwałości narzędzi dzięki modyfikacji składu fazowego osnowy.

Opracowane rozwiązanie wybiega poza oferowane obecnie na rynku rozwiązania dotyczące obróbki szlifowaniem powierzchni betonowych (kruchy, sypki i bardzo luźny beton) oraz powierzchni kamiennych, np. piaskowców. Dzięki podwyższeniu odporności na zużycie narzędzi i wyeliminowaniu kobaltu powstały produkt trafia w niszę na rynku diamentowych narzędzi ściernych. Pozwala również odpowiedzieć na duży popyt na narzędzia diamentowe w najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorze gospodarki, jakim jest przemysł kamieniarski i budowlany.

Prototypowa linia do produkcji burgera z wysortu warzywnego

Naukowcy z Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych opracowali linię do produkcji burgera z wysortu warzywnego. Głównym celem rozwiązania było opracowanie metody obliczania śladu węglowego dla procesu produkcyjnego burgerów powstałych z odpadów poprodukcyjnych w zakładach zajmujących się mrożeniem warzyw. Technologia zagospodarowania odpadów pozwala na zmniejszenie marnowania zasobów naturalnych oraz negatywnego wpływu produkcji spożywczej na środowisko.

Linia do produkcji burgera oraz przeprowadzone próby pozwoliły na opracowanie receptury oraz procesu technologicznego. Jest to rozwiązanie korzystne dla mechanicznego formowania burgera o optymalnym kształcie z widocznymi kawałkami warzyw, nie ulegającego deformacji w trakcie przechodzenia przez poszczególne etapy produkcyjne. Optymalny dobór elementów elektrycznych konstrukcji pozwolił na obniżenie śladu węglowego w produkcji. 

Projekt wpisuje się w panujące obecnie tendencje przeciwdziałania marnotrawienia żywności, wspierając jednocześnie trend biogospodarki cyrkularnej, zgodnie z dewizą, że „dzisiejsze odpady będą jutro produktami”. Rezultaty projektu mają duży potencjał komercyjny i stanowią przełom na tym rynku.

Rdzeń hybrydowy pomaga w pracy serca

Rdzeń magnetycznie miękki bezszczotkowego, stałoprądowego silnika elektrycznego z magnesami trwałymi małej mocy to osiągnięcie pracowników Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych.

Opracowany rdzeń zapewnia możliwie najniższe straty mocy, przy małych gabarytach i niewielkiej masie. Rozwiązanie może mieć zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach, w których dużą rolę odgrywa miniaturyzacja układu napędowego oraz energooszczędność. Rdzeń hybrydowy został zastosowany w stojanie pompy wspomagania pracy serca RH ROT powstałej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Przykładem kolejnego zastosowania, mogą być modele latające w postaci dronów. Opracowane rdzenie mogą również być zastosowane w silnikach, dla których rygorem konstrukcyjnym jest niska temperatura pracy układu napędowego. Dzięki znacznie niższym stratom mocy w rdzeniu hybrydowym statora, obniży się znacznie temperatura pracy całego silnika.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds