Każdego roku 2,5 mln pacjentów może odzyskać zdrowie dzięki polskim naukowcom. Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie opracowuje i produkuje substancje czynne (API), które stają się „sercem” leków przywracających zdrowie pacjentów na całym świecie. W samym 2024 roku Instytut wyprodukował 253 297 450 ich dawek.
Każdy gram API to tysiące dawek leku, a każdy wyprodukowany kilogram to zdrowie dla milionów pacjentów. Tylko w 2024 roku Łukasiewicz – IChP wyprodukował 253 297 450 dawek substancji czynnych (API – ang. Active Pharmaceutical Ingredients).
API to nie lek – to życie w pigułce! Przy założeniu, że bierzemy pod uwagę najpowszechniejsze wskazanie, najniższą dawkę terapeutyczną i najkrótszy efektywny czas leczenia wyprodukowane przez nas 250 mln dawek oznacza realną pomoc dla aż 2 464 521 pacjentów. Gdybyśmy ustawili ich w jeden szereg, mogliby trzymać się za ręce na trasie dłuższej niż Wielki Mur Chiński.
Wojciech Maszewski, Dyrektor Departamentu Produktów Farmaceutycznych Łukasiewicz – IChP
Polskie API bezpieczeństwem zdrowotnym Europy
Pomimo posiadanych kompetencji, opanowania zaawansowanej technologii i zaplecza badawczego, dziś ponad 80% substancji czynnych stosowanych w Europie pochodzi z państw azjatyckich. Pandemia COVID-19 brutalnie przypomniała światu o niebezpieczeństwach wynikających z tej zależności. Przerwy w dostawach mogą być spowodowane nie tylko globalnymi kryzysami zdrowotnymi, ale także zmianami klimatycznymi czy konfliktami geopolitycznymi, co może doprowadzić do dramatycznych braków, nawet podstawowych lekarstw w aptekach.
Polska ma ponad 70 lat doświadczenia w produkcji API
Odpowiedzią na te wyzwania jest inwestycja w niezależność produkcyjną. Łukasiewicz – IChP, jako spadkobierca Instytutu Farmaceutycznego, od kilkudziesięciu już lat produkuje substancje czynne. W 2024 roku rozpoczął budowę nowoczesnych laboratoriów Kampusu Mościcki, inwestycji o wartości 240 mln złotych. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich (160 mln zł z Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększania Odporności) pozwoli na wybudowanie trzech unikatowych centrów badawczo-rozwojowych, z których jeden będzie ściśle dedykowany opracowywaniu i wytwarzaniu substancji czynnych. To strategiczny impuls do wzmocnienia krajowego potencjału farmaceutycznego i rozwoju możliwości produkcyjnych polskiego Instytutu.
Krajowa produkcja substancji czynnych to więcej niż chemia – to inwestycja w nasze bezpieczeństwo i suwerenność. Nasze API to nie tylko cząsteczki, ale nadzieja dla pacjentów, ich rodzin. Każdy gram, który opuszcza nasz instytut, jest odpowiedzią na potrzeby milionów ludzi na całym świecie.
dr inż. Ewa Śmigiera, Dyrektor Łukasiewicz – IChP
Substancje czynne Łukasiewicz – IChP na całym świecie
Produkty z Łukasiewicz – IChP mają certyfikacje w ponad 60 krajach, w tym w Japonii, gdzie standardy dopuszczenia do rynku są jednymi z najbardziej wymagających na świecie. Naukowcy polskiego Instytutu nieustannie pracują nad syntezą kolejnych cząsteczek, które w przyszłości mogą zrewolucjonizować farmację, stając się fundamentem opracowania nowych terapii czy kolejnych leków.
Łukasiewicz – IChP jest certyfikowanym wytwórcą wielu substancji czynnych, posiadających certyfikaty GMP i CEP. W stałym cyklu wytwarzania znajduje się 10 substancji czynnych, a kolejne 10 API jest gotowych do uruchomienia w produkcji. Ponadto Instytut ma przygotowanych 19 nowych cząsteczek API do komercjalizacji.