Sieć Badawcza Łukasiewicz wdraża pierwszą w historii strategię rozwoju

Czas czytania: 3 min
gra strategiczna

Obronność i bezpieczeństwo, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna i gospodarka o obiegu zamkniętym – to cztery kluczowe kierunki, na których będą koncentrować się od 2025 roku badania i działania proinnowacyjne Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nową strategię rozwoju przygotowało Centrum Łukasiewicz we współpracy z 22 Instytutami Sieci, a także z zewnętrznymi ekspertami.

Pierwsza w historii Sieci Badawczej Łukasiewicz strategia rozwoju na okres 4 i 10 lat ma przyspieszyć jej przekształcanie w nowoczesną ogólnopolską organizację wyspecjalizowaną w prowadzeniu działań B+R, ale także zdolną do sprawnego – i bardziej efektywnego niż do tej pory – komercjalizowania wyników badań naukowych do gospodarki.

W dokumencie określono cztery główne kierunki, na których Łukasiewicz zamierza koncentrować swoje najważniejsze działania i projekty rozwojowe. Są nimi: obronność i bezpieczeństwo, chemia dla przemysłu, transformacja energetyczna i gospodarka o obiegu zamkniętym – obszary, w perspektywie najbliższej dekady priorytetowe dla inwestycji w innowacyjność nie tylko w Polsce, ale i Unii Europejskiej. Strategia zakłada ponadto wzmocnienie potencjału badawczego instytutów i ich zdolności do współpracy w ramach Sieci, nawiązywanie skuteczniejszej współpracy z biznesem i instytucjami naukowymi, a także wypracowanie modeli działania pozwalających odpowiadać szybciej na potrzeby rynku.

Nowa strategia jest pierwszą spójną wizją rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz. Próbę jej stworzenia podjęły poprzednie władze Łukasiewicza, ale z powodu zgłoszenia do ich projektu olbrzymiej liczby poprawek, nigdy nie uzyskały niezbędnych zgód organów Sieci. Prace nad obecnym dokumentem trwały ponad pół roku, a przy jego tworzeniu eksperci Centrum Łukasiewicz brali pod uwagę wyzwania polskiej innowacyjności m.in. poziom nakładów na B+R, i wciąż niewystarczającą współpracę nauki z przemysłem. Analizowano również słabości samej Sieci, przede wszystkim niski poziom przychodów z komercjalizacji wyników badań naukowych, który sięgnął w 2023 r. zaledwie 1,1% ogółu wpływów organizacji.

Projekt, przygotowany przez Kierownictwo i specjalistów Centrum Łukasiewicz, konsultowano z dyrektorami Instytutów, pracownikami i zewnętrznymi ekspertami. W konsultacjach brali także udział przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, a także Ministerstwa Obrony Narodowej. W ostatnich dniach grudnia Strategię zatwierdziła Rada Centrum Łukasiewicz złożona z przedstawicieli ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju i technologii, klimatu i środowiska oraz cyfryzacji.

Głównym celem Strategii jest koncentracja finansowania w kluczowych obszarach, gdzie posiadamy doświadczenie, potencjał i wysoki poziom specjalizacji, bez których trudno myśleć o sukcesach wdrożeniowych. Dzięki temu będziemy w stanie generować więcej innowacyjnych projektów, a tym samym wspierać wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Zamierzamy to osiągnąć poprzez rozwój współpracy z biznesem, usprawnienie procesu komercjalizacji i transferu technologii z Instytutów do przemysłu. Przyjęliśmy, że w pierwszym 4-letnim okresie zbudujemy efektywne zdolności w tym zakresie, które umożliwią nam w perspektywie dziesięcioletniej osiąganie z tego tytułu regularnych korzyści. Pozwoli to Sieci Badawczej Łukasiewicz stać się liderem w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych w kraju.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 roku i jest jedną z największych tego typu organizacji badawczo-rozwojowych w Europie. Obecnie w jej skład wchodzą 22 instytuty zatrudniające łącznie 4500 naukowców i inżynierów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds