To były intensywne trzy dni! Za nami Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Były warsztaty, wykłady, pokazy, eksperymenty i obserwacje. A przede wszystkim rozmowy, duuużo rozmów.
– To jest polska biedronka czy chińska? – pyta mamę około sześcioletni chłopiec, ale nie czeka na odpowiedź, tylko liczy czarne kropki na czerwonym pancerzyku. Siedem. Widok tylu ślicznych biedronek w jednym terrarium w grudniu powoduje uśmiech na twarzach oglądających. Tuż obok pada stwierdzenie: – To chyba trzmiele. Za bardzo wypasione jak na pszczoły. Autorka stwierdzenia ma rację – w terrarium uwijają się trzmiele i nie obrażają się tym i kolejnymi porównaniami do pszczół.
Jeszcze dalej chłopiec z burzą loków zamyka wodę w alginianowej kapsule. W tym czasie jego rodzice próbują odgadnąć, czego powiększony obraz oglądają pod mikroskopem. Z niewielką podpowiedzią dobrze idzie im z kawą i kwaskiem cytrynowym, ale zaskakuje ich ostatnia zagadka. – To jest zwykły piasek? To on nie jest żółty? Po drugiej stronie stoiska też trwa podglądanie. Pod mikroskopem leżą naczynia z roztoczami i dobroczynkami.
W trakcie Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, 7-9 grudnia, nasze stoisko tętniło życiem. Nasi edukatorzy z Łukasiewicz – IPO i Łukasiewicz – PORT cierpliwie pokazywali, wyjaśniali i odpowiadali na wszystkie pytania, a tych nie było mało!
Ale to nie wszystko! Łukasiewicz – IMiF przeprowadził warsztaty, podczas których uczniowie mogli sprawdzić się w doświadczeniach z elektroniki. Z pomocą przyjaznych krokodylków budowali proste obwody elektryczne, a bardziej zaawansowani – sygnalizator świetlny.
Łukasiewicz – EMAG pokazał moc sztucznej inteligencji w służbie osobom z niepełnosprawnościami. Nie tylko dowiedzieliśmy się jak powstają awatary języka migowego, ale mogliśmy też przetestować aplikację, która ułatwia niewidomym i niedowidzącym odbiór filmów w kinie.
Poza warsztatami i eksperymentami były też wykłady. Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda atak cyberprzestępcy na komputer internauty i dowiedzieć się, jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Posłuchaliśmy też o tym, jak urządzenia cyfrowe wpływają na rozwój mózgu dziecka i w jaki sposób dziedziczymy cechy i skłonności do chorób.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko! Wasze zainteresowanie, uśmiechy i zachwyty napędzają nas do działania.