We wrześniu Łukasiewicz był obecny na trzech wydarzeniach branżowych. Tak się złożyło, że każde z nich jest liderem w swoim obszarze: MSPO to największe targi przemysłu obronnego w Europie Środkowo-Wschodniej, Energetab to największe targi branży energetycznej w Polsce, a Kongres Nowej Mobilności to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie firm i instytucji zaangażowanej w rozwój elektromobilności. Na każdym z nich Łukasiewicza reprezentowali przedstawiciele instytutów pracujących w danej branży.
We wrześniowe targi zaangażowało się aż 16 instytutów Łukasiewicza, z czego część była obecna na więcej niż jednym wydarzeniu. Naszych ekspertów można było spotkać na wspólnym stoisku Łukasiewicza oraz na stoiskach dodatkowo wystawionych przez aż trzy instytuty. Na każdych targach Łukasiewicz prezentował po kilkadziesiąt eksponatów i technologii, a na każdym stoisku obecnych było po kilkanaście osób z różnych instytutów. Był to więc spory wysiłek organizacyjny, ale – jak zawsze dotąd – wszystko zostało dopięte jak należy.
Największy salon obronny w regionie
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO odbył się już po raz 32. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa pod każdym względem: liczby wystawców, odwiedzających i oficjalnych delegacji. Ofertę zaprezentowało 769 firm, w tym 416 wystawców z Polski i 353 firmy z 34 innych krajów. Targi odwiedziło łącznie 40 tysięcy osób, w tym aż 28 tysięcy pojawiło się na części biznesowej targów, a kolejne 12 tysięcy osób wzięło udział dniu otwartym, po zakończeniu części biznesowej. Wystawę odwiedziło aż 65 oficjalnych delegacji z 47 krajów. Polskę reprezentowali Prezydent RP Andrzej Duda, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Stoisko Łukasiewicza odwiedziła także wiceminister Maria Mrówczyńska, która odpowiada w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego m.in. za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju.
Na wspólnym stoisku Łukasiewicza swoje technologie i eksponaty prezentowało 8 instytutów, a Łukasiewicz – ILOT i Łukasiewicz – PIAP wystawiły osobne stoiska. Zaaranżowaliśmy więc sporą przestrzeń, gdzie odwiedzający mogli się zapoznać z szeroką ofertą Łukasiewicza dla obronności. Wśród technologii eksponowanych na wspólnym stoisku można było zobaczyć silnik elektryczny dla okrętów przeciwminowych, system obrazowania dla pojazdów autonomicznych, ceramiczne płyty pancerne do kamizelek kuloodpornych czy miniaturowe matryce MFA do systemów naprowadzania rakiet, celowników i urządzeń obserwacji pola walki.
Podczas targów Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa podpisał dwie ważne umowy. Pierwsza z nich, z firmą WB Electronics S.A., która jest spółką wiodąca GRUPY WB, dotyczy współpracy między Łukasiewicz – ILOT, który jest największym instytutem badawczo-rozwojowym w polskiej branży lotniczej a Grupą WB, będącą jednym z największych producentów systemów bezzałogowych. Drugą umową jest dokument o rozpoczęciu strategicznej współpracy w zakresie badań i rozwoju pomiędzy Łukasiewicz – LOT a Hanwha Aerospace Europe i Changwon National University.
Hanwha Aerospace Europe należy do światowego lidera w obszarze lotniczym i obronnym, który produkuje m.in. armatohaubicę K9, wyrzutnię MLRS K239 Chunmoo (w Polsce pod nazwą HOMAR-K), precyzyjnie naprowadzaną amunicję oraz silniki do platform powietrznych, kosmicznych i morskich. Wraz z Changwon National University nasi naukowcy mają rozwijać wspólne projekty w sferze obronności.
Na ekspozycji Łukasiewicz – PIAP dominował oczywiście ich największy robot bojowy, czyli PIAP HUNTeR, ale duże zainteresowanie wzbudzał też PIAP IBIS w wersji transportowej i ewakuacji medycznej, którego pierwszy raz od ćwiczeń FEX 24 zaprezentowaliśmy na wydarzeniu targowym.
Największe targi branży energetycznej w Polsce
Półtora tygodnia po targach MSPO wzięliśmy udział w imprezie najważniejszej dla sektora energetycznego i elektrotechnicznego, czyli w 37. Międzynarodowych Targach Bielskich Energetab, w których swoje produkty i technologie zaprezentowało 477 wystawców z 17 krajów Europy i Azji, a liczba odwiedzających przekroczyła 26 tysięcy.
Ponownie Łukasiewicz widoczny był w dwóch halach: na wspólnym stoisku prezentowało swoją ofertę 7 instytutów, a osobne stoisko wystawił Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniki, dla którego te targi są jednym z ważniejszych wydarzeń w roku.
Wśród eksponatów była linia ultralekkich silników elektrycznych LEMoK, ale także szeroka oferta zaawansowanych usług badawczych, wspierających rozwój technologiczny oraz bezpieczeństwo systemów, produktów i firm w różnych sektorach przemysłu. Pokazaliśmy ofertę systemów do robotyzacji i automatyzacji produkcji. Chwaliliśmy się rdzeniami magnetycznymi miękkimi, które charakteryzują się dużą przenikalnością magnetyczną oraz niskimi stratami mocy, co oznacza, że są jednocześnie opłacalne i ekologiczne. Rozszerzoną ofertę przetworników, sterowników i aparatury EAZ można było obejrzeć i omówić na stoisku Łukasiewicz – ITR.
Największe wydarzenie z obszaru elektromobilności
Pod koniec września wzięliśmy udział w Kongresie Nowej Mobilności, który jest największym wydarzeniem branży zrównoważonego transportu w Europie Środkowo-Wschodniej i co roku przyciąga tysiące przedstawicieli sektora zeroemisyjnego transportu. W tym roku Łukasiewicz był partnerem strategicznym wydarzenia. W ciągu 3 dni kongresu wystąpiło aż 400 mówców i debatujących, a obejrzało ich na żywo około 5000 uczestników, którzy wzięli udział w 160 punktach programu. W wystąpieniach wzięło udział kilkunastu naszych ekspertów, a przez stoisko przeszli przedstawiciele aż 6 instytutów Łukasiewicza, którzy odbyli wiele rozmów, na których efekty oczekujemy już wkrótce.
W panelu o przyszłości polskiego przemysłu motoryzacyjnego wzięli udział Minister Nauki Dariusz Wieczorek, prezes Łukasiewicza Hubert Cichocki oraz Maciej Mazur, prezes European Association for Electromobility i Ines Rocha, dyrektor regionalna IFC – International Finance Corporation. Dyskutowano o możliwościach wykorzystania potencjału polskich inżynierów i o rozwoju innowacyjnych technologii, aby Polska mogła stać się konkurencyjnym graczem na światowym rynku motoryzacyjnym.
Kongres Nowej Mobilności był świetną okazją do nawiązania kolejnych współprac. Podpisaliśmy listy intencyjne z dwoma instytucjami: z Politechniką Łódzką, którą reprezentował jej rektor, prof. Krzysztof Jóźwik, i z Europejską Fundacją Innowacji, w imieniu której podpis złożyła wiceprezes zarządu, Monika Szymonek-Stec, MBA. Ze strony Łukasiewicza pod listami intencyjnymi podpisał się nasz prezes, Hubert Cichocki.
Sezon zakończony, pracujemy dalej
Obecność Łukasiewicza na targach i konferencjach, choć efektowna, ma być przede wszystkich efektywna. Na każdym z wydarzeń nawiązano szereg kontaktów biznesowych, na części podpisano także umowy sprzedażowe, o których nie piszemy. Natomiast w ślad za listami intencyjnymi pójdą wspólne projekty, o których mamy nadzieję pisać w kolejnych miesiącach.