Naukowcy z Łukasiewicz – KIT opracują nowoczesne leki na raka piersi

Czas czytania: 2 min
Trzy kobiety w różowych koszulkach. Na piersi mają przypięte różowe wstążeczki.

W Polsce rocznie notujemy ponad 20 tysięcy przypadków zachorowania na raka piersi. Oznacza to, że jedna na osiem kobiet zachoruje na ten nowotwór. Dzięki pracy naukowców naszego krakowskiego instytutu, ze wsparciem zagranicznych partnerów, będziemy mieli szansę jeszcze skuteczniej walczyć z tą chorobą.

Koniugaty lekowe, czyli kombinacja dwóch leków o różnym mechanizmie działania, są obecnie najbardziej obiecujące w leczeniu przerzutowego raka piersi (HER2+). Ostatnie doniesienia wskazują nawet, że dzięki nim będziemy w stanie leczyć chorych z przerzutowym rakiem piersi tak jakby była to choroba przewlekła. Niestety koniugaty to bardzo trudne do otrzymania cząsteczki, które stosowane są w kolejnych etapach leczenia. Co więcej stanowią jedną z najdroższych terapii.

Między innymi na te wyzwania odpowiedzi poszukają naukowcy z Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego. Projekt, który otrzymał finansowanie w ramach konkursu FIRST TEAM FENG, ma doprowadzić do opracowania innowacyjnych nanoleków opartych na unikalnych połączeniach chemioterapeutyków z lekami hormonalnymi. Nanoleki to środki zamknięte w specjalnie zaprojektowanych systemach celowanego dostarczania, czyli nanocząstkach.

Dodatkowym efektem prowadzonych prac ma być opracowanie systemu celowanego dostarczania, który pozwoli na zminimalizowanie problemów związanych z wytwarzaniem koniugatów przeciwnowotworowych. Oznacza to zwiększenie szans nie tylko na rozwój unikalnych (nano)hormonochemioterapeutyków, ale również, dzięki współpracy z onkologami, ludzkich modeli raka piersi do badań nad lekami. Pozwoli to w przyszłości zmniejszyć koszty i czas badań przedklinicznych.

Wysoka interdyscyplinarność utworzonej grupy badawczej w Łukasiewicz – KIT i wsparcie partnerów naukowych z Harvard Medical School – Massachusetts General Hospital oraz Aragon Nanoscience and Materials Institute (University of Saragossa), a także udział partnera biznesowego, czyli firmy Selvita S.A., umożliwi prowadzenie wielokierunkowych badań nad nanolekami. W efekcie powstanie produkt wysokiej jakości, bezpieczny i skuteczny.

Realizacja badań – od projektu, przez syntezę, aż po badania biologiczne – będzie w pełni koordynowana przez naukowców z Łukasiewicz – KIT w Centrum Technologii Inspirowanych Naturą. Jego członkowie posiadają doświadczenie z różnych dziedzin nauki, takich jak chemia medyczna, farmacja, nanotechnologia, biologia komórki i inżynieria tkankowa.

Wysokość dofinansowania projektu to niemal cztery miliony złotych. Nasz projekt to jeden z 27 propozycji, które otrzymały wsparcie w pierwszym naborze.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds