Udział w targach półprzewodników SEMICON, podpisanie listu intencyjnego w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z ITRI i umowy o poufności z NARLabs – to tylko niektóre z punktów zrealizowanych przez Łukasiewicza podczas polskiej misji gospodarczej na Tajwanie.
Wrześniowa misja obfitowała w spotkania z wiodącymi tajwańskimi ośrodkami badawczymi i producentami półprzewodników. Głównym jej celem był udział w należących do najważniejszych targach półprzewodników SEMICON. Polski pawilon był jednym z najchętniej odwiedzanych, a instytuty Łukasiewicza nawiązały liczne kontakty, dzięki którym będą rozwijały projekty badawcze i komercyjne z partnerami nie tylko z Tajwanu, ale także z innych krajów.
Partnerzy z nauki…
W planie wizyty nie mogło zabraknąć spotkania z Industrial Technology Research Institute (ITRI), z którym Łukasiewicz współpracuje już od dłuższego czasu w zakresie mikroelektroniki. Rozmowy z ITRI w Hsinchu zaowocowały podpisaniem listu intencyjnego również w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Przedstawiciele Łukasiewicza przeprowadzili także warsztat, podczas którego zaprezentowali potencjał współpracy w tym zakresie. Natomiast efektem wizyty w ITRI w Tainan będzie zorganizowanie w najbliższej przyszłości warsztatu z mikroelektroniki, fotoniki, sztucznej inteligencji i szeroko rozumianej autonomicznej mobilności.
Podczas wyjazdu odbył się również szereg spotkań z przedstawicielami innych wiodących na świecie ośrodków naukowych i badawczych. Jednym z ich efektów jest podpisanie przez Łukasiewicz – IMiF umowy o poufności z Taiwan Semiconductor Research Institute, National Applied Research Laboratories (NARLabs). Pobyt na wyspie pozwolił również zacieśnić współpracę z Academia Sinica, największą tajwańską uczelnią, czy Southern Taiwan University of Science and Technology. Z obiema instytucjami Łukasiewicz ma już podpisane listy intencyjne, a wizyta zaowocowała pierwszymi szczegółami dotyczącymi programów współpracy projektowej. Spotkanie na TaipeiTech, jak nazywany jest powszechnie National Taipei University of Technology, również pokazało znaczący potencjał przyszłej współpracy.
…i z biznesu
Ważnym elementem misji była wizyta w firmie SENTEC, która jest liderem w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i półprzewodników. Spotkanie pozwoliło zacieśnić współpracę z Łukasiewicz – GITi Łukasiewicz – IMiF. Było także podstawą do zapoczątkowania kooperacji biznesowej z China Motor Corporation. Co więcej, Sieć Badawcza Łukasiewicz stała się dla SENTEC kluczowym partnerem badawczym niezbędnym do ekspansji badawczo-biznesowej w Europie.
Częścią agendy było także spotkanie z ministrem Ming-Hsin Kung z Narodowej Rady Rozwoju Tajwanu, podczas którego rozmawiano na temat współpracy w zakresie technologii azotku galu. Ponadto, przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz czynnie uczestniczyli w Seminarium Inwestycyjno-Biznesowym prezentując Łukasiewicza jako nowoczesnego i wiarygodnego partnera dla partnerów z Tajwanu.
Misja przyniosła wymierne efekty w postaci podpisanych porozumień o współpracę i zapowiedzi wspólnych projektów z tajwańskimi partnerami. Dzięki udziałowi szerokiego grona przedstawicieli instytutów Łukasiewicza zaprezentowaliśmy komplementarną ofertę badawczo-rozwojową. To właśnie kooperacja i synergia między naszymi zespołami sprawiają, że Łukasiewicz jest siecią unikatową w skali świata. Fakt, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem dla globalnego lidera w dziedzinie półprzewodników dowodzi naszego wysokiego potencjału zarówno w projektach naukowych jak i komercyjnych.
Rafał Łukasik, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Sieć Badawcza Łukasiewicz
Misja gospodarcza na Tajwan była tygodniem intensywnych prac, które w najbliższej przyszłości będą mierzone wspólnymi projektami na styku badawczo-komercyjnym. Brali w niej udział, poza reprezentantami Centrum Łukasiewicz, instytuty: Łukasiewicz – IMiF, Łukasiewicz – GIT, Łukasiewicz – PORT, Łukasiewicz – IEL, Łukasiewicz – PIMOT, Łukasiewicz – PIT i Łukasiewicz – EMAG.