Jedenaście instytutów Łukasiewicza na trzech stoiskach prezentuje ofertę technologii, usług, wyposażenia, broni i uzbrojenia dla wojska i służb mundurowych podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysły Obronnego MSPO. Instytuty reprezentujące różne gałęzie branży badawczo-rozwojowej wystawiają kilkadziesiąt eksponatów. Są wśród nich ładunki wybuchowe i granaty, wkłady ceramiczne do kamizelek kuloodpornych, elementy elektroniczne, a nawet okrętowy silnik elektryczny. Ekspozycję dopełniają wystawy dotyczące samobieżnych robotów bojowych oraz lotniczo-kosmiczna.
Tegoroczna edycja targów MSPO zgromadziła 769 wystawców z 34 krajów, którzy zajęli łącznie 35000 m2 powierzchni wystawowej. Wśród wystawców jest aż 11 instytutów Łukasiewicza prezentujących się na trzech „stoiskach z ełką” oraz gościnnie na jednym stoisku spoza sieci.
Główne stoisko Łukasiewicza, na którym wystawia się osiem instytutów, to ekspozycja pokazująca szerokie spektrum możliwości i oferty instytutów Łukasiewicza. Prezentowany jest ważący prawie 600 kg elektryczny silnik okrętowy oraz miniaturowe układy elektroniczne, które znajdują zastosowanie w systemach naprowadzania rakiet. Na stoisku można zobaczyć ceramiczne komory spalania do zastosowań lotniczych i kosmicznych, granaty szturmowe z wkładką ceramiczną, wkłady ceramiczne do kamizelek kuloodpornych, które są znacznie lżejsze od ich stalowych odpowiedników. Można przekonać się, jak widzą otoczenie pojazdy autonomiczne, dzięki obrazowaniu z wykorzystaniem kamery i lidaru, czyli laserowego urządzenia pomiarowe używanego w pojazdach autonomicznych do wyznaczania odległości od obiektów wokół pojazdu. Na ekspozycji są także technologie podwójnego zastosowania (zarówno cywilnego, jak i wojskowego) jak np. powłoki przeciwdrobnoustrojowe czy proszki do druku 3D.
Naprzeciw wspólnego stoiska Łukasiewicza usytuowała się ekspozycja Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, który prezentuje wojskowe zastosowania swoich technologii. Po zeszłorocznej premierze dronów HASTAA, w tym roku gwoździem programu jest rakieta suborbitalna ILR-33 Bursztyn oraz jej mobilna wyrzutnia, których militarne oblicze prezentują pracownicy instytutu podczas licznych spotkań na stoisku. Warto podkreślić, że rakieta Bursztyn jest pierwszym polskim pojazdem kosmicznym, gdyż na początku lipca osiągnęła umowną granicę kosmosu, przekraczając pułap 100 km. Jest też jedynym dotąd pojazdem, który napędzany jest innowacyjnym, ekologicznym paliwem, jakim jest 98% nadtlenek wodoru, którego produkcję wraz z kontrahentem Łukasiewicz – ILOT ogłosił rok temu na targach MSPO.
Trzecim „stoiskiem z ełką” jest wystawa robotów bojowych Łukasiewicz – PIAP. Centralnym jej punktem jest najnowsza wersja robota bojowego PIAP HUNTeR ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia ZMU-03, a uzupełnieniem mniejsze roboty: PIAP IBIS w wersji transportowej i ewakuacji medycznej oraz dwa mniejsze urządzenia. Roboty produkowane przez Łukasiewicz – PIAP użytkowane są przez formacje mundurowe prawie 30 krajów.
Dopełnieniem obecności Łukasiewicza na targach MSPO jest ekspozycja Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechniki, która prezentowana jest na stoisku POLSA – Polskiej Agencji Kosmicznej.