Drukowane żaby, czyli pierwsze wiosenne warsztaty popularyzujące naukę za nami

Czas czytania: 3 min
Prowadzący warsztaty w trakcie robienia pamiątkowego zdjęcia z uczestnikami

Świecące żaby z drukarki 3D, kapsułki z biopolimeru i włóknina wyprodukowana technologią spunbond – dzieci i młodzież z Rybnika i Sieradza pod okiem ekspertów Łukasiewicza zdobyły nową wiedzę i umiejętności.

W Łukasiewicz – ŁIT i Łukasiewicz – KIT ruszyły wiosenne warsztaty, realizowane w ramach zadania zleconego prezesa Centrum Łukasiewicz. Mają nie tylko w atrakcyjny sposób edukować młodych ludzi w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, kształtować wiedzę na temat nowych technologii, ale i inspirować do zgłębiania tajników nauki oraz promować pracę i sukcesy Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Tajemnice druku 3D

W pierwszych warsztatach z zakresu druku 3D uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Rybniku. W ciekawy sposób, łącząc zabawę z edukacją, spotkanie poprowadził Andrzej Michnik z Centrum Inżynierii Biomedycznej z Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu  Technologicznego. Dzieci nie tylko poznały podstawy nowoczesnej technologii, jaką jest druk 3D, ale i wzięły udział w szkoleniu z projektowania w programie FreeCAD. W zrozumieniu tematyki na pewno pomogły świecące i zmieniające kolor żaby, które wyskakiwały z drukarki. Przykładowe różnorodne wydruki pokazały szerokie pole zastosowań technologii 3D w życiu codziennym, w medycynie i  przemyśle. Kolejne warsztaty Łukasiewicz – KIT zorganizuje też w Zabrzu i Krakowie. W planach są m.in. programowanie i… drukowanie 3D przy użyciu czekolady.

Tropiciele nauki w Łodzi

Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny zamienił się w Instytut Tropicieli Nauki. Do laboratoriów i na hale produkcyjne uczniów I LO im. Kazimierza Jagiellończyka z Sieradza poprowadzili osobiście Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie i Ary Sternfeld. Podczas warsztatów rozmieszczonych w kilku stacjach na terenie instytutu eksperci w przystępny sposób podawali wiedzę i kierowali pracami młodych ludzi. I tak w jednym z laboratoriów uczniowie mogli samodzielnie przygotować kapsułki z biopolimeru. W innym pod czujnym okiem chemików wykonali chromatografię cienkowarstwową barwników. Na hali nie tylko produkowali włókninę technologią spunbond, ale i eksperymentując sprawdzali różnice między włókninami.    

Ważnym elementem przechodzenia od stacji do stacji, czyli od warsztatu do warsztatu, były zadania i test wiedzy w specjalnej aplikacji pod nazwą „NAŁUKAsiewicz – tropem nauki”. Dzięki tak atrakcyjnej formie warsztatów nawet dwójkowi uczniowie finalnie wypadli na czwórkę lub piątkę, a najszybsze i udzielające najlepsze odpowiedzi trzy uczennice zostały nagrodzone. 

Do czerwca w projekcie w Łukasiewicz – ŁIT weźmie udział łącznie około dwustu młodych ludzi ze szkół z woj. łódzkiego.

Wiosenne warsztaty SON w 4 instytutach

Wiosenne warsztaty edukacyjne i popularyzujące naukę wśród dzieci młodzieży odbywają się w czterech instytutach: także w Łukasiewicz – IEL i Łukasiewicz – INS. Dofinansowane są z budżetu państwa i realizowane w ramach zadania zleconego Prezesa Centrum Łukasiewicz.  

To kolejne z działań z zakresu społecznej odpowiedzialności nauki, prowadzone przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds