Świecące żaby z drukarki 3D, kapsułki z biopolimeru i włóknina wyprodukowana technologią spunbond – dzieci i młodzież z Rybnika i Sieradza pod okiem ekspertów Łukasiewicza zdobyły nową wiedzę i umiejętności.
W Łukasiewicz – ŁIT i Łukasiewicz – KIT ruszyły wiosenne warsztaty, realizowane w ramach zadania zleconego prezesa Centrum Łukasiewicz. Mają nie tylko w atrakcyjny sposób edukować młodych ludzi w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych, kształtować wiedzę na temat nowych technologii, ale i inspirować do zgłębiania tajników nauki oraz promować pracę i sukcesy Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Tajemnice druku 3D
W pierwszych warsztatach z zakresu druku 3D uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Rybniku. W ciekawy sposób, łącząc zabawę z edukacją, spotkanie poprowadził Andrzej Michnik z Centrum Inżynierii Biomedycznej z Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego. Dzieci nie tylko poznały podstawy nowoczesnej technologii, jaką jest druk 3D, ale i wzięły udział w szkoleniu z projektowania w programie FreeCAD. W zrozumieniu tematyki na pewno pomogły świecące i zmieniające kolor żaby, które wyskakiwały z drukarki. Przykładowe różnorodne wydruki pokazały szerokie pole zastosowań technologii 3D w życiu codziennym, w medycynie i przemyśle. Kolejne warsztaty Łukasiewicz – KIT zorganizuje też w Zabrzu i Krakowie. W planach są m.in. programowanie i… drukowanie 3D przy użyciu czekolady.
Tropiciele nauki w Łodzi
Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny zamienił się w Instytut Tropicieli Nauki. Do laboratoriów i na hale produkcyjne uczniów I LO im. Kazimierza Jagiellończyka z Sieradza poprowadzili osobiście Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie i Ary Sternfeld. Podczas warsztatów rozmieszczonych w kilku stacjach na terenie instytutu eksperci w przystępny sposób podawali wiedzę i kierowali pracami młodych ludzi. I tak w jednym z laboratoriów uczniowie mogli samodzielnie przygotować kapsułki z biopolimeru. W innym pod czujnym okiem chemików wykonali chromatografię cienkowarstwową barwników. Na hali nie tylko produkowali włókninę technologią spunbond, ale i eksperymentując sprawdzali różnice między włókninami.
Ważnym elementem przechodzenia od stacji do stacji, czyli od warsztatu do warsztatu, były zadania i test wiedzy w specjalnej aplikacji pod nazwą „NAŁUKAsiewicz – tropem nauki”. Dzięki tak atrakcyjnej formie warsztatów nawet dwójkowi uczniowie finalnie wypadli na czwórkę lub piątkę, a najszybsze i udzielające najlepsze odpowiedzi trzy uczennice zostały nagrodzone.
Do czerwca w projekcie w Łukasiewicz – ŁIT weźmie udział łącznie około dwustu młodych ludzi ze szkół z woj. łódzkiego.
Wiosenne warsztaty SON w 4 instytutach
Wiosenne warsztaty edukacyjne i popularyzujące naukę wśród dzieci młodzieży odbywają się w czterech instytutach: także w Łukasiewicz – IEL i Łukasiewicz – INS. Dofinansowane są z budżetu państwa i realizowane w ramach zadania zleconego Prezesa Centrum Łukasiewicz.
To kolejne z działań z zakresu społecznej odpowiedzialności nauki, prowadzone przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.