W ciągu zaledwie 3 lat naukowcy Sieci Badawczej Łukasiewicz odpowiedzieli na blisko 2000 wyzwań rzuconych im przez przedsiębiorców. Z unikalnego systemu Wyzwań Łukasiewicza skorzystało już ponad 800 firm. Aby obsłużyć coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania, w najbliższych dwóch latach chcemy zatrudnić w Łukasiewiczu 2000 nowych pracowników w sektorze badawczo-rozwojowym.
Na konferencji poświęconej planom rozwoju jednej z największych sieci badawczych w Europie, pracownicy z różnych miast i obszarów badawczych opowiadali o tym, jak pracuje się w Łukasiewiczu.
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do uczestników wydarzenia w liście, który odczytała obecnym Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
W trakcie konferencji zostało zapowiedziane utworzenie 2000 nowych miejsc pracy w R&D w ciągu 2 lat. Innowatorzy dołączą do zespołów prowadzących zaawansowane projekty badawcze, w tym również te realizowane w międzynarodowych konsorcjach, np. w ramach Horyzontu Europa. O tym, że w Polsce możliwe jest powstrzymanie tzw. drenażu mózgów, świadczą dotychczasowe efekty pracy Łukasiewicza, np. w obszarze biotechnologii.
Naukowców mających doświadczenie pracy w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie pociąga m.in. koncepcja Sieci Badawczej Łukasiewicz łączącej wysokiej klasy naukę z komponentem wdrożeniowym i możliwością komercjalizacji efektów badań.
W swojej strategii inwestujemy nie tylko w uznane nazwiska spośród naukowców na świecie, ale również w uczniów szkół średnich i studentów.
Jesienią 2022 r. uruchomiliśmy w Łukasiewiczu pilotażowy program zatrudniania finalistów i laureatów olimpiad z przedmiotów ścisłych. Aż 12 instytutów z całej Polski zdecydowało wziąć udział w tym przedsięwzięciu i zatrudniło 23 olimpijczyków.
W konferencji zorganizowanej w siedzibie Łukasiewicz – PIMOT wzięło udział kilkuset gości, m.in. studentów z najlepszych w kraju kół naukowych, olimpijczyków, nowozatrudnionych pracowników Łukasiewicza, a także ministrów, rektorów i przedstawicieli mediów. Podczas wydarzenia można było poznać zespoły Łukasiewicza z całej Polski, a także poznać proces rekrutacji i warunki zatrudnienia podczas specjalnych warsztatów dla studentów.