W Łukasiewiczu powstała szkoła z… przyszłości

Czas czytania: 2 min
Grafika przedstawia uczniów doświadczających AI.

Pomysł na ten projekt zrodził się w głowach ekspertów z Łukasiewicz – IMiF już dawno, a teraz przyszedł czas na jego realizację. Zwłaszcza, że działanie wpisuje się w społeczną odpowiedzialność nauki, którą od przeszło roku jeszcze intensywniej rozwijamy w Łukasiewiczu. Pomysłodawcy wystartowali nawet w konkursie Ministerstwa Edukacji i Nauki i otrzymali dofinansowanie. O co chodzi w projekcie ESSA – szkoła jutra?

Projekt jest adresowany do młodego pokolenia i to z nim pomysłodawcy chcą nawiązać dialog. Zaczęli więc od rzeczy podstawowej, czyli od słownictwa. ESSA to młodzieżowe słowo roku 2022. Kojarzy się pozytywnie i pasuje do charakteru tego przedsięwzięcia.

„Experimental Science – Szkoła jutrA” (ESSA) jest projektem ogólnopolskim skierowanym do dzieci i młodzieży. Począwszy od szkoły podstawowej, czyli klas 7 i 8, po szkoły branżowe i licea ogólnokształcące. Ideą projektu jest pokazanie, za pomocą prostych eksperymentów, które podczas zajęć w szkole przeprowadzamy razem z młodzieżą, że nauka – fizyka, chemia, inżynieria materiałowa – mogą być ciekawe. Pomysłodawcy szukają dróg dotarcia do młodych. Projekt pokazuje, że podstawy elektroniki, fizyki i wszystkiego czym zajmują się naukowcy w Łukasiewicz – IMiF, są naprawdę atrakcyjne.

Korzystamy z metod tradycyjnych – czyli prosimy o zbudowanie prostych układów doświadczalnych, ale także chcemy aktywizować młodzież tymi narzędziami, które większość ma w ręce: smartfonem. Nie uciekamy od cyfrowego świata, ale ESSA ma pokazać różnorodność w zdobywaniu wiedzy. Nam zależy na nauce pewnych prostych zależności, podstawach eksperymentu, bo każdemu przydadzą się takie umiejętności. To dzięki tym pierwszym eksperymentom chcemy zainteresować młodzież nauką i dać im wiarę w to, że sami w przyszłości mogą zostać naukowcami, inżynierami i zajmować się tym, czym my zajmujemy w Instytucie, czyli pracą która zmienia naszą przyszłość.

Jest jeszcze druga strona programu. ESSA powstała przede wszystkim po to, aby poznać młode pokolenie. Pracownicy Łukasiewicz – IMiF chcą nawiązać z nim dialog, zbudować most, ale w uczciwy sposób: poprzez edukację i pokazanie zagadnień, którymi zajmuje się instytut.

W projekcie znalazło się również miejsce na ogólnopolski konkurs skierowany do szkół polegający na stworzeniu gry planszowej dla młodzieży oraz oczywiście zwiedzanie laboratoriów Łukasiewicz – IMiF. Do ESSY zaproszono Narodowe Muzeum Techniki, więc część zajęć będzie się odbywać również w samym muzeum wśród eksponatów związanych z elektroniką.

Całość zajęć rozszerzona jest również o zagadnienia związane ze sztuczną inteligencją i ochroną własności intelektualnej – czyli aspektami niezwykle ważnymi dla naukowców, ale bardzo aktualnymi również dla młodzieży. Projekt potrwa do 30 sierpnia 2025, czyli do końca przyszłych wakacji. Dotychczas w ramach projektu naukowcy z  Łukasiewicz – IMiF odwiedzili już siedem szkół, a ich zespół wziął udział w dwóch festiwalach.

Do projektu można się zgłaszać wysyłając e-mail ze zgłoszeniem na adres marketing@imif.lukasiewicz.gov.pl lub poprzez formularz na stronie poświęconej projektowi www.essaszkolajutra.pl.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds