TarczaNaukowa: Naukowcy Łukasiewicza zbudowali prototyp respiratora „ostatniej szansy” (+FOTO, +WIDEO)

Czas czytania: 3 min
TarczaNaukowa: Naukowcy Łukasiewicza zbudowali prototyp respiratora „ostatniej szansy”

Respirator ciśnieniowy WentILOT 1.0 w najbliższych dniach będzie gotowy do testów medycznych. Po pozytywnym ich przejściu i kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu.

Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu – mówi autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, który pracuje z zespołem kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek z Łukasiewicz – ILOT.

https://embed.netpr.pl/file/embedded/video/NEWS_FILE/1602542

Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju.

W najbliższych dniach powinny się zakończyć testy techniczne sprzętu. Po nich WentILOT 1.0 będzie mógł zostać poddany testom klinicznym, które pozwalają na uzyskanie odpowiednich certyfikatów i uzyskanie statusu wyrobu medycznego.

Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem:

https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa

Informacje te są na bieżąco aktualizowane.

Załączniki

Odtwórz wideo

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​