Naukowcy i inżynierowie Łukasiewicza skonstruowali od podstaw linie produkujące maseczki medyczne z polskich surowców. W skład konsorcjum projektowego wchodzą przedstawiciele Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi oraz Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie oraz Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu.
Zespół projektowy, którego liderem jest Małgorzata Zwolińska, z-ca dyrektora Łukasiewicz – IBWCh oraz Marcin Kiełbasiński – Kierownik Centrum Badawczego Technologii Przemysłowych ze strony Łukasiewicz-ITR stworzył polską linię produkcyjną wykorzystującą technologię zgrzewania ultradźwiękowego do produkcji masek medycznych o wysokiej zdolności filtracji.
Przy konstruowaniu linii zgrzewających, inżynierowie zastosowali specjalistyczne przetworniki oraz najnowszej klasy generatory ultradźwiękowe, opracowane i wykonane w całości w Łukasiewicz-ITR. Zaimplementowali także 12 własnych, opatentowanych rozwiązań w celu zapewnienia najwyższej jakości i niezawodności urządzeń. Zastosowana metoda zgrzewania i wycinania ultradźwiękowego w linii technologicznej jest bezpieczna dla środowiska, energooszczędna i nie generuje szkodliwych substancji.
– Poza wykonaną przez Łukasiewicz-ITR linią ultradźwiękową do produkcji maseczek medycznych, Łukasiewicz-IBWCh odtworzył we współpracy z Łukasiewicz-IMPiB w pełni polską linię technologiczną do produkcji polipropylenowej włókniny pneumotermicznej. Jest ona wysokiej jakości materiałem filtracyjnym będącym głównym składnikiem produkowanych maseczek. Maseczki medyczne wyprodukowane z wykorzystaniem włókniny filtracyjnej wytworzonej w Łukasiewicz-IBWCh charakteryzują się wysoką efektywnością filtracji bakteryjnej. Efekt ten uzyskany został poprzez naniesienie ładunku elektrostatycznego na powierzchnię mikrowłókien polipropylenowych tworzących włókninę. Zatem wytworzenie zarówno półproduktów jak i finalnego wyrobu w Łukasiewicz – IBWCh czyni z nas niezależnego od zewnętrznych dostawców producenta masek medycznych o najwyższej jakości. Było to dla nas priorytetem w tym projekcie – podkreśla dr Radosław Dziuba, dyrektor Łukasiewicz – IBWCh.
– Zgodnie z obietnicą złożoną jeszcze przed wakacjami, maseczki produkujemy z polskich komponentów na polskich maszynach i dzięki polskiej myśli technologicznej. Opracowanie linii i produkcja nie byłyby możliwe bez dobrej współpracy instytutów Łukasiewicza, które stworzyły zarówno linię, jak i materiał filtracyjny będący istotą maseczki. Łukasiewicz – IBWCh dysponuje trzema liniami o łącznej wydajności do 2 000 000 sztuk maseczek na miesiąc – dodaje Michał Janasik, wiceprezes Łukasiewicza ds. Finansów i Komercjalizacji
Instytuty ŁUKASIEWICZA aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Na różnym etapie zaawansowania znajduje się obecnie kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem: https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa Informacje są tam na bieżąco aktualizowane.