Sieć Badawcza Łukasiewicz zainstaluje ładowarki do telefonów przy granicy polsko-ukraińskiej

Czas czytania: 3 min
Z urządzeń do ładowania telefonów komórkowych będą mogli korzystać uchodźcy z Ukrainy, którzy przed wojną z Rosją uciekają do Polski.  Ich twórcami są pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Wielu uchodźców z Ukrainy, którzy docierają do Polski, boryka się z problemem rozładowanego telefonu komórkowego, nie może powiadomić najbliższych, że są już bezpieczni. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom zainstalujemy stacje ładowania urządzeń mobilnych, które ułatwią im szybsze i sprawniejsze kontakty z najbliższymi. Dzięki temu będą mogli powiadomić ich, że już bezpiecznie dotarli do Polski – powiedział Marcin Kraska – wiceprezes Centrum Łukasiewicz.   

Operatorzy komórkowi zapewniają naszym sąsiadom z Ukrainy, którzy przekraczają granicę, karty SIM z pakietem darmowych minut i gigabajtów. Chcąc wesprzeć te działania, wspólnie z włodarzami miast przygranicznych, przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz wytypowali trzy lokalizacje instalacji punktów ładowania. Gotowe urządzenia trafiły do Tomaszowa Lubelskiego (ul. Sportowa 5 i Wyspiańskiego 8), Lubyczy Królewskiej (ul. Jana 3 Sobieskiego nr 5).

Jak powstała ładowarka?

Specjalne urządzenie wolnostojące, które jest w stanie stale zasilać możliwie dużo urządzeń mobilnych powstało w Łukasiewicz – Instytucie Elektrotechniki.

Może być zainstalowane praktycznie w każdym miejscu ze zwykłym gniazdkiem 230 Volt. Przygotowane jest do pracy wewnątrz budynków. Każda stacja dokująca posiada 18 specjalnych kieszeni pozwalających na jednoczesne ładowanie urządzeń mobilnych wyposażonych w złącza USB. Maksymalny pobór mocy wynosi 200 Wat.

Dodatkowe informacje

Wizualizacja stacji ładowania urządzeń mobilnych

Projekt oklejenia stacji wykonał Patryk Wiśniewski – Centrum Łukasiewicz.

Projekt i budowa urządzenia – Krzysztof Tomczuk – kierownik projektu, Zbigniew Piątek, Aleksandra Kazimierska z Łukasiewicz – IEL.

Załączniki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds