W trakcie DemoDay poznaliśmy osiem projektów, które uczestniczyły w drugiej edycji Akceleratora Łukasiewicza. Po obradach jury wyróżniono trzy – BiOrgano-Mineral z Łukasiewicz – ICiMB, cerMAXmet z Łukasiewicz – PIT oraz PhD Compounds z Łukasiewicz – IMPiB. Nagroda publiczności trafiła do Solid Electro Solution z Łukasiewicz – ŁIT.
Głównym celem Akceleratora jest przygotowanie zespołów do przeprowadzenia komercjalizacji pośredniej za pomocą powoływania spółek kapitałowych. Ale ten projekt to znacznie więcej. Przez ostatnie kilka miesięcy dzięki warsztatom pod okiem najlepszych ekspertów uczestnicy Akceleratora uczyli się m.in. sztuki wystąpień publicznych, prowadzenia negocjacji z potencjalnym inwestorem, tworzenia biznesplanów czy konstruowania umów.
Akcelerator to nowoczesne narzędzie dotarcia do partnerów biznesowych, które doskonale wpisuje się w cele innowacyjnej gospodarki. Naukowcy Łukasiewicza prezentują prawdziwy deeptech, w tej chwili najbardziej poszukiwany na rynku inwestycyjnym, stąd tak duże zainteresowanie projektami Akceleratora. Z drugiej strony projekt pozwala rozwinąć się naszym pracownikom i myśleć o nauce, jako pomyśle na realny biznes.
Agnieszka Jasińska-Kołodziej, Dyrektorka Departamentu Komercjalizacji, project manager Akceleratora Łukasiewicza
DemoDay 2022, czyli finał drugiej edycji Akceleratora Łukasiewicza
Łukasiewicz, odpowiadając na potrzeby przedsiębiorców, rozwija wspólnie z instytutami kluczowe obszary polskiej gospodarki, Od początku istnienia naszą misją jest praca z biznesem i dla biznesu, oraz skrócenie dystansu pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami. Jedną z ważniejszych inicjatyw w tym obszarze jest właśnie Akcelerator Łukasiewicza, skierowany do wewnątrz organizacji. Jego celem jest zintensyfikowanie komercjalizacji pośredniej w Sieci Badawczej Łukasiewicz poprzez zakładanie spółek kapitałowych w formule startupów technologicznych.
W drugiej odsłonie Akceleratora wzięło udział 8 zespołów z instytutów Łukasiewicza. Zostały one wybrane spośród zgłoszonych pomysłów, na podstawie oceny największego potencjału komercjalizacyjnego.
Członkowie zespołów przez kilka miesięcy pracowali nad swoimi projektami pod okiem mentorów. Wszystko po to, żeby w trakcie finałowej gali DemoDay 2022, która odbyła się 6 października w Warszawie, jak najlepiej zaprezentować się przed publicznością oraz jury w składzie:
Piotr Kędra – Dyrektor Inwestycyjny PFR Ventures;
Michał Lechowski – Partner ds. Inwestycji APER Ventures;
Wojciech Smoliński – Partner Zarządzający Vigo Ventures;
Adrian Kutnik– Szef Rozwoju Nowego Biznesu, Giełda Papierów Wartościowych;
Michał Janasik – wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz;
Piotr Dardziński – prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Najlepsze projekty drugiej edycji Akceleratora Łukasiewicza
Decyzją jury wskazano, że projektem o największym potencjale komercjalizacyjnym jest BiOrgano-Mineral, czyli produkt poprawiający właściwości gleby, który powstał w 100% z odpadów.
Według naukowców z Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych rolnictwo może być bardziej ekologiczne. Z tego powodu opracowali nawóz stanowiący ekologiczną alternatywę dla konwencjonalnych nawozów na bazie surowców naturalnych. BiOrgano-Mineral równocześnie pozwala wytwórcom odpadów na ich zagospodarowanie zgodnie z najnowszymi wytycznymi krajowymi i unijnymi.
Akcelerator pozwolił nam spojrzeć na realizowany projekt badawcze od biznesowej strony. Nasza technologia jest bardzo ważna, ale nie gwarantuje komercyjnego sukcesu – potrzebni są ludzie gotowi wdrożyć efekty projektu, którzy poprzez swoją kreatywność i wytrwałość będą w stanie realizować założone przez siebie cele.
Joanna Poluszyńska, Elżbieta Kusy oraz Marcin Biernacki z Łukasiewicz – ICiMB
Drugą nagrodą wyróżniono cerMAXMet, czyli projekt z Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Zespół naukowców opracował ultrawytrzymałe elementy dla branży lotniczej i kosmicznej.
Fazy MAX to grupa materiałów nowej generacji, które można zaklasyfikować jako nanolaminaty, czyli materiały warstwowe w skali atomów. Łącząc naprzemiennie warstwy charakterystyczne dla metali oraz ceramiki, możliwe jest otrzymanie połączenia najlepszych cech z obu grup. Fazy MAX, są odporne na szoki cieplne i wysoką temperaturę, środowisko korozyjne, promieniowanie jonizujące, a jednocześnie są lekkie i łatwo obrabialne
Akcelerator, był dla nas zderzeniem naukowca z biznesem. Warsztaty pozwoliły nam oswoić się z myślą, że wyniki badawcze można przekuć w sukces komercyjny. Po pierwszym tygodniu szkoleń, gdy już wiedzieliśmy, że nasz pomysł ma potencjał, dopracowaliśmy model biznesowy spółki i zaczęliśmy myśleć jak początkujący przedsiębiorcy.
Grzegorz Kubicki, Mateusz Marczewski, Joanna Półrolniczak z Łukasiewicz – PIT
Ostatnim zespołem wyróżnionym w drugiej edycji Akceleratora Łukasiewicza jest PHD Compounds – gama koncentratów zapachowych opracowana przez zespół z Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników. Naukowcy opracowali pierwsze na rynku polimerowe biodegradowalne produkty zapachowe. Celem projektu jest skomercjalizowanie opracowanego rozwiązania, które zaspokoi niszę na rynku dodatków zapachowych do tworzyw biodegradowalnych oraz usprawni proces produkcyjny wyrobów zapachowych z tworzyw klasycznych.
Udział w Akceleratorze pozwolił nam zapoznać się z metodami komercjalizacji pośredniej wypracowanymi przez Centrum Łukasiewicz. Możliwość założenia spółki startupowej sprawia, że możemy osobiście rozwijać opracowane przez nas technologie oraz „zrobić na nich biznes”, co jest niesamowicie motywujące.
Natalia Puszczykowska, Kacper Fiedurek, Andrzej Stasiek z Łukasiewicz – IMPiB
W trakcie DemoDay wyróżniono jeszcze jeden projekt. Nagroda publiczności trafiła do naukowców z Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny, którzy tworzą zespół Solid Electro Solution. Jego pomysłodawcy chcą wprowadzić na rynek innowacyjny materiał ekranujący pola elektromagnetyczne, który będzie wykorzystywany w branży budowlanej, elektrycznej i motoryzacyjnej.
Chcesz zapoznać się ze wszystkimi projektami Akceleratora Łukasiewicza? Możesz to zrobić klikając w poniższy link.