Ponad 10 tysięcy uczestników „Ogrodów Doświadczeń” w Łukasiewicz – PORT

Czas czytania: 3 min
Dzieci w trakcie robienia eksperymentów

Szkło laboratoryjne, mikroskopy, odczynniki, okulary ochronne i białe fartuchy… Tak wyposażeni uczestnicy warsztatów organizowanych w Łukasiewicz – PORT wkraczają do świata nauki, żeby zdobywać nową wiedzę i rozwiązywać naukowe zagadki.

Zajęcia edukacyjne to szansa na przeżycie fascynującej przygody z nauką w profesjonalnych laboratoriach wrocławskiego instytutu. Warsztaty obejmują zagadnienia z zakresu nauk STEM w myśl zasady: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Zaangażuj mnie, a zrozumiem i nauczę się.” Młodzi badacze rozwiązują naukowe problemy, samodzielnie wykonując doświadczenia i eksperymenty. To właśnie możliwość wcielenia się w rolę naukowców stanowi dla nich największą wartość i budzi najwięcej pozytywnych emocji.

Naszą misją jako instytutu naukowo-badawczego jest nie tylko rozwijanie nowych technologii na potrzeby przemysłu. Niezwykle istotną kwestią jest również popularyzacja nauki, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wierzymy, że dzięki naszym warsztatom część z nich w przyszłości wybierze zawód naukowca

Ogrody Doświadczeń

Popularność zajęć edukacyjnych i popularyzujących naukę w Łukasiewicz – PORT stale rośnie. W 2022 r., czyli w pierwszym roku działalności Ogrodów Doświadczeń, wzięło w nich udział w sumie 1711 uczniów. W kolejnym roku liczba ta wzrosła do niemal 8,5 tysiąca uczestników, dla których przeprowadzono ponad 900 warsztatów.

Główny akcent zajęć postawiony jest na wspieranie nauk inżynieryjnych, szczególnie dotyczących chemii, fizyki i biotechnologii. Warsztaty te adresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym (od 5. roku życia), uczniów szkół podstawowych i średnich, a także – od niedawna – do seniorów. W ofercie są też organizacja naukowych urodzin i szkolenia dla nauczycieli.

Program zajęć oparty jest w dużym stopniu na współpracy z jednostkami samorządowym, z którymi Łukasiewicz – PORT podpisał umowy o współdziałaniu w zakresie popularyzacji nauki. Współpraca ta polega m.in. na aktywnym wspieraniu lokalnej administracji w rozwijaniu zagadnień związanych z biotechnologią i kierunkami inżynieryjnymi – z uwagi na obecność we wspomnianych gminach i powiatach zakładów pracy, operujących w tym właśnie sektorze. Łukasiewicz – PORT inwestuje w ten sposób w pogłębianie wiedzy wśród miejscowych uczniów, dając im możliwość wybrania w niedalekiej przyszłości atrakcyjnego zawodu bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Tylko w zeszłym roku Łukasiewicz – PORT zorganizował dla tej właśnie grupy ponad 100 zajęć dla blisko 1300 uczniów.

Nie tylko dla najmłodszych

W 2023 r. Łukasiewicz – PORT zrealizował także projekt „Kompetencje przyszłości kluczem do rozwoju technologicznego Polski” finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Był on skierowany do nauczycieli, przedstawicieli jednostek samorządowych i organizacji zajmujących się aktywną edukacją. Jego uczestnicy poznali najnowsze metody pracy z dziećmi i młodzieżą, służące rozwijaniu ich kreatywności, umiejętności miękkich i motywacji do nauki.

Popularyzacji nauki przez Łukasiewicz – PORT służą również coroczne pikniki naukowe organizowane od 2022 roku. Otwarte dla szerokiej publiczności spotkania na Kampusie Pracze to okazja do poznania instytutu, zwiedzenia laboratoriów, wysłuchania wykładów popularnonaukowych i wzięcia udziału w warsztatach. Wszystkie piknikowe aktywności cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Daję im możliwość zobaczenia niedostępnych na co dzień przestrzeni, w których naukowcy pracują nad nowymi technologiami.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds