Pod skrzydłami Łukasiewicza: Włosko – Polskie Forum Aerospace

Czas czytania: 3 min
Andrzej Dybczyński podczas forum Aerospace

Trzecie Włosko-Polskie Forum Aerospace odbyło się w mijającym tygodniu w Warszawie. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była współpracy w dziedzinie przestrzeni powietrznej oraz znaczeniu lotnictwa dla krajowej gospodarki. Spotkanie, zorganizowane przez Ambasadę Republiki Włoskiej zgromadziło przedstawicieli dyplomacji oraz sił powietrznych obu krajów, jak również kluczowych reprezentantów sektora lotniczego.

Głównym celem forum było zacieśnienie dotychczasowej kooperacji i znalezienie nowych obszarów współdziałania na styku nauki i biznesu w zakresie lotnictwa i badań kosmicznych. Uczestnicy dyskutowali na temat modernizacji polskiego sektora lotniczego i bezpieczeństwa w Europie.

W Łukasiewiczu nie tworzymy nauki tylko dla nauki, tworzymy naukę dla biznesu. Robimy to dobrze. Blisko 80% naszego finansowania pochodzi spoza budżetu państwa – Łukasiewicz z rocznym budżetem w wysokości 1,6 mld zł aż 1,3 mld zł pozyskuje sam, z szeroko rozumianego rynku. Jak wszyscy dobrze wiemy, biznes nie daje pieniędzy, jeśli nie ma zapewnionego zwrotu z inwestycji. To jest nauka dla biznesu. To jest Łukasiewicz. Jednym z dwóch filarów naszej nowej strategii jest uruchomienie w 2024 roku Kluczowych Programów Badawczych. Aby je dobrze zdefiniować, musimy usłyszeć głos biznesu – na czym z biznesowego punktu widzenia powinniśmy się skupiać w badaniach? Jak możemy tworzyć wartość dla branży? Co zrobić, aby za 5-10 lat biznes chciał z nami negocjować transfer technologii? Potrzebujemy Waszej pomocy, aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania. Obecny tu, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa jest wszystkim Państwu doskonale znany ze swoich projektów w zakresie lotnictwa i badań kosmicznych i stanowi perłę w koronie Łukasiewicza. Niemniej jednak obszary prac badawczych wielu naszych instytutów są istotne z punktu widzenia przemysłu lotniczego. Wspomnę tylko kilka z nich: cyberbezpieczeństwo, automatyka, robotyka, inżynieria i materiałoznawstwo. Chcemy tworzyć wartość dla biznesu. Pomóżcie nam sobie pomóc.

W inauguracji wzięli udział także Ambasador Włoch w Polsce – Luca Franchetti Pardo, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Kamila Król, Dyrektor Włoskiej Agencji Handlu (ICE) w Warszawie – Paolo Lemma i Prezes Włoskiej Izby Handlowo-Przemysłowej w Polsce – Piero Cannas. Chociaż każda z tych osób zwróciła uwagę na inne aspekty rozwoju branży, wspólnym mianownikiem wystąpień była konieczność zacieśnienia współpracy w celu modernizacji infrastruktury i zwiększenia bezpieczeństwa europejskiej przestrzeni powietrznej.

Ważnym uczestnikiem Forum był Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Podczas panelu z udziałem dyrektora Pawła Stężyckiego dyskutowano o tym w jaki sposób współpraca Polski i Włoch na różnych polach może przyczynić się do modernizacji i wzmocnienia polskich sił zbrojnych? Dyrektor podkreślił konieczność rozwoju produktów i technologii w oparciu o przemysł w Polsce i w trosce o „local content”. Jako przykład dobrej współpracy wskazał wieloletnie, globalne powiązania Łukasiewicz – ILOT w oparciu o aktywność w ramach EREA – Association of European Research Establishment in Aeronautics, IFAR – International Forum For Aviation Research, ASD – Aerospace, Security and Defence Industries Association of Europe oraz bardzo dobre kontakty z włoskimi firmami i instytutami badawczymi. Zaznaczył też, że Instytut jest w pierwszej 20-stce największych beneficjentów Europejskiego Funduszu Obrony (EDF). Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa pozyskał z EDF w latach 2021-2022 cztery projekty o wartości  ponad 7 mln euro.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​