„Olimpijczycy w Łukasiewiczu” – coś się kończy, coś zaczyna

Czas czytania: 5 min

Najzdolniejsi uczniowie szkół średnich w 2022 roku znaleźli swoje pierwsze zatrudnienie w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Do 11 instytutów trafiło 22 finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych, którzy pod okiem 20 mentorów rozwijali się naukowo i zawodowo. Ich pierwsze, sześciomiesięczne umowy właśnie się kończą, jednak większość olimpijczyków otrzymała pozytywne rekomendacje od swoich mentorów i kontynuuje pracę w Łukasiewiczu. Już wkrótce dołączą do nich kolejni olimpijczycy – laureaci tegorocznych olimpiad z nauk ścisłych.

Pierwszy olimpijczyk pojawił się w Sieci Badawczej Łukasiewicz w sierpniu 2022 r. w Łukasiewicz – PIT. Kolejni trafili do Łukasiewicz – PIAP, Łukasiewicz – EMAG, Łukasiewicz – IChP, Łukasiewicz – IEL, Łukasiewicz – KIT, Łukasiewicz – ILOT, Łukasiewicz – IMiF, Łukasiewicz – WIT, Łukasiewicz – ORGMASZ oraz Łukasiewicz – IMPiB. 2 września zainaugurowaliśmy program „Olimpijczycy w Łukasiewiczu” zapraszając ich wraz z mentorami na onboarding do Centrum Łukasiewicz. 

Marcin Dudziak, olimpijczyk zatrudniony w Łukasiewicz – PIT

Najbardziej zaskoczyło mnie, że w ogóle mogę tu pracować. Spodziewałem się, że praca w Sieci Badawczej Łukasiewicz zarezerwowana jest dla osób z długoletnim wykształceniem, mających tytuł profesora. Bardzo się cieszę, że znalazło się tu dla mnie miejsce. Tym bardziej, że faktycznie czuję, że mam rzeczywisty wpływ na prace badawcze Instytutu.

W ramach programu zaproponowaliśmy olimpijczykom korzystne warunki pracy: umowę o pracę na okres sześciu miesięcy, opiekę doświadczonego naukowca pełniącego rolę mentora, elastyczny czasu pracy dostosowany do możliwości olimpijczyka i pozwalający na pogodzenie pracy z nauką (min. 4 godziny w tygodniu) oraz wynagrodzenie proporcjonalne do czasu pracy.

Patrycja Barańczyk, zatrudniona w Łukasiewicz – IMiF

Zatrudnienie w Łukasiewiczu pokazało jak wiele możliwości daje praca naukowa. Przekonałam się jak ważna jest umiejętności współpracy, niejednokrotnie międzynarodowej, a także jak ważne jest by celować wysoko i w swoich badaniach dążyć do światowego poziomu.

Kluczowym elementem programu „Olimpijczycy w Łukasiewiczu” są mentorzy. To oni wyznaczają olimpijczykom zadania i pracują z nimi na co dzień. Są również przewodnikami nie tylko na drodze zawodowej, ale i naukowej. To właśnie dlatego zaprosiliśmy mentorów do wzięciu udziału w sześciodniowym warsztacie „Szkoła Mentorów”, z którego wynieśli konkretne narzędzia i wskazówki do pracy z olimpijczykami. 

Zaczynamy kolejną edycję! 

Zatrudnianie uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat w oparciu o umowę o pracę jest unikatowym podejściem, niepraktykowanym do tej pory w innych przedsiębiorstwach w Polsce. Zatrudniając młodych ludzi, prezentujemy nasze nowatorskie podejście do rozwoju – takie samo jak miał Ignacy Łukasiewicz.

Przed nami druga edycja programu, do którego wprowadzamy pewne zmiany. Pomogły nam w tym ankiety oceniające program, wysłane do olimpijczyków i mentorów, a także osobne warsztaty dla każdej z grup, przeprowadzone z udziałem kierownictwa Łukasiewicza. Z ankiet przeprowadzonych wśród olimpijczyków wynika, że praca w instytucie spełniła oczekiwania 95% z nich. Z kolei 88% mentorów chciałoby nadal pełnić swoją rolę. Dzięki szczerym odpowiedziom w ankietach i podczas warsztatów wyciągnęliśmy wnioski z pilotażowej edycji i wiemy, co warto zmodyfikować w kolejnej.

Bogatsi o doświadczenie i wiedzę, rozpoczęliśmy II edycję programu, którego jako start możemy uznać prezentację wiceprezesa Marcina Kraski na finale olimpiady informatycznej 23 marca 2023 r. Za nami uczestnictwo w kolejnych finałach, na których tegorocznym olimpijczykom prezentowaliśmy działalność Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz możliwość udziału w programie Olimpijczycy w Łukasiewiczu. Równolegle pracujemy nad modyfikacją programu i wypracowaniem rekomendacji dotyczących między innymi warunków rekrutacji i naboru tegorocznych olimpijczyków.

Mamy głęboką nadzieję, że również w tym roku wśród nas pojawią się najzdolniejsi uczniowie szkół średnich, a sam program będzie dalej się rozwijał. Do udziału w programie zachęcamy również te instytuty, które do tej pory z tej możliwości nie skorzystały.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds