Naukowcy z Łukasiewicza wezmą „pod lupę” opatrunki przeznaczone do trudno gojących się ran.

Czas czytania: 3 min
Efekty badań opatrunków

Istnieją setki rodzajów opatrunków przeznaczonych do różnych typów ran, zadrapań czy skaleczeń. Czym się różnią? Jaki opatrunek wybrać, gdy mamy do czynienia z trudno gojącymi się ranami? Na tym skupili się naukowcy z Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, którzy testują i analizują produkty pochodzące od różnych producentów.

Naukowcy charakteryzują kluczowe parametry opatrunków, co pozwala na zebranie danych liczbowych. Dzięki temu poznamy ich właściwości użytkowe. Określone i sklasyfikowane zostaną cechy takie jak:
• siła „trzymania się” opatrunku,
• „oddychalność”, zdolność do pochłaniania wydzieliny,
• poziom ochrony przez patogennymi mikroorganizmami,
• komfort termo-fizjologiczny podczas użytkowania,
• poziom barierowości przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Efektem realizowanych prac projektowych będą również nowe metody testowe. Dzięki nim w Łukasiewicz – ŁIT zostanie rozwinięta metodyka prowadzenia badań: adhezji do stali, transmisji par wilgoci oraz chłonności i transportu płynów. Powstanie również informator, który ułatwi porównanie opatrunków pod kątem konkretnych właściwości. Skorzystają nie tylko profesjonaliści. Informator będzie w pełni przystępny również dla pacjentów, którzy nie mają potrzeby by na co dzień znać mocno rozbudowany i skomplikowany rynek materiałów opatrunkowych. W ramach projektu naukowcy Łukasiewicza wezmą „pod lupę” opatrunki przeznaczone do trudno gojących się ran. Przebadane zostaną opatrunki pochodzące ze wszystkich kluczowych grup i typów materiałów opatrunkowych (superabsorpcyjne, hydrożelowe, piankowe, alginianowe, antybakteryjne, włókniste, itp.).

Dlaczego właściwy wybór odpowiedniego materiału opatrunkowego może być tak ważny? Może mieć on kluczowy wpływ na gojenie się ran i powinien być dokonywany na podstawie wszechstronnej oceny rany, ale także zgodnie z najnowszymi wytycznymi i trendami, na podstawie preferencji pacjenta, w oparciu o historię leczenia rany oraz istnienie czynników dodatkowych (np. chorób) mających wpływ na proces gojenia. Wybór ten nie zawsze jest świadomy, biorąc pod uwagę stan wiedzy pacjenta. Również specjalistom coraz trudniej jest wybierać optymalne rozwiązania, zarówno efektywne kosztowo jak i jakościowo. Praca naszych naukowców pomoże zarówno pacjentom, jak i medykom dokonywać najlepszych wyborów.


 

dr inż. Paulina Król – kierownik projektu  

Paulina Król – kierownik projektudr inż. Paulina Król – kierownik projektu

Dr inż. Paulina Król – starszy specjalista ds. naukowo-badawczych, Centrum Inżynierii Biomedycznej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, kierownik projektu „O rany, na co te rany, czyli jaki opatrunek wybrać i czym właściwie się one różnią”. Jako specjalista włókiennik, rozwija nowe koncepcje i opracowuje nowe materiały włókniste do celów technicznych i medycznych, łącząc naukę z produkcją i pasję z pracą. Swoją wiedzę z zakresu projektowania materiałów opatrunkowych wykorzystuje w Centrum Inżynierii Biomedycznej w projektach dotyczących nowej generacji aktywnych opatrunków polisacharydowych o zróżnicowanym profilu uwalniania substancji czynnych (API) i szerokim spektrum zastosowań.


  • Projekt „O rany, co na te rany, czyli jaki opatrunek wybrać i czym właściwie się one różnią?” uzyskał dofinansowanie z programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
  • Wartość projektu wynosi 1 315 370,00 zł.
  • Badaniem opatrunków zajęli się: dr inż. Paulina Król – kierownik projektu wraz z zespołem specjalistów: dr Marcinem Kudzinem, dr Katarzyną Śledzińską, dr hab. inż. Maciejem Boguniem, mgr Piotrem Kaczmarkiem, mgr Maciejem Piórkowskim, mgr inż. Zdzisławą Mrozińską, mgr inż. Gabrielą Pałucką, mgr inż. Patrycją Bąk oraz mgr inż. Jerzym Andrysiakiem w kooperacji ze specjalistami i ekspertami z Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran – PTLR, w tym dr hab. n. med. Beatą Mrozikiewicz- Rakowską, prof. dr hab. n. med. Arkadiuszem Jawieniem, prof. dr hab. n. med. Marią Teresą Szewczyk, dr hab. n. med. Maciejem Sopatą, dr n. o zdr. Pauliną Mościcką, mgr Izabelą Kuberką oraz mgr Martą Bakowską.
  • W ramach realizacji projektu przeanalizowane zostaną opatrunki pochodzące ze wszystkich kluczowych grup i typów materiałów opatrunkowych (absorpcyjne, superabsorpcyjne, hydrożelowe, hydrokolidowe, piankowe, alginianowe, antybakteryjne, włókniste, silikonowe itp.) rozmaitych producentów, przeznaczone do ran trudno gojących się, które wytypowane zostaną w porozumieniu profesjonalistami takimi jak lekarze, czy pielęgniarki, zajmującymi się tematyką i problemami ran trudno gojących się.
  • Efektem realizacji projektu będzie cykl szkoleń i baza wiedzy, na którą będą się składać materiały informacyjne, prezentacje oraz strona internetowa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds