Sieć Badawcza Łukasiewicz podpisała list intencyjny ze stowarzyszeniem Polska Grupa Motoryzacyjna.
Strony porozumienia zadeklarowały wolę współpracy przy projektach naukowo-badawczych dotyczących automatyki, wytwarzania, materiałów, chemii oraz teleinformatyki w przemyśle motoryzacyjnym. Łukasiewicz i PGM chcą współpracować przy transferze technologii i komercjalizacji wyników prac naukowo-badawczych. Zadeklarowały także chęć wspólnego uczestniczenia w polskich i międzynarodowych programach badawczo-rozwojowych.
Sieć Badawcza Łukasiewicz ma silne kompetencje w inteligentnej mobilności. To jeden z kluczowych obszarów badawczych instytutów sieci. Powołana została w związku z tym Grupa Badawcza, która skupia kompetencje naukowców.
Grupa działa w obszarze technologii związanych z projektowaniem, wytwarzaniem, produkcją, charakteryzacją i użytkowaniem infrastruktury logistycznej i pojazdów. W szczególności prowadzone są prace badawczo rozwojowe w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, materiałów o rozszerzonej funkcjonalności, a także robotyki i systemów sterowania oraz maszyn stosowanych w rolnictwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych. Istotnym aspektem są też innowacje w obszarze technologii dla magazynowania, przetwarzania i odzysku energii, w tym w badaniach nad ogniwami wodorowymi, ogniwami paliwowymi, superkondensatorami oraz bateriami i akumulatorami. Innowacyjność w inteligentnej mobilności to także projektowanie systemów zarządzania transportem, logistyką i łańcuchem dostaw oraz nowoczesne magazynowanie i efektywne sieci dystrybucji.
PGM jest pierwszym w Polsce stowarzyszeniem zrzeszającym wyłącznie polskich producentów części i akcesoriów motoryzacyjnych. PGM stawia sobie za cel tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi polskich przedsiębiorstw przemysłu motoryzacyjnego.