Łukasiewicz ponownie w Korei

Czas czytania: 3 min
Jin Seok Yoon i Marcin Kraska pozują do zdjęcia

Zaawansowane rozmowy z Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT), Korea Institute of Science and Technology (KIST) i Korea Electronics Technology Institute (KETI) to efekty ostatniej wizyty przedstawicieli Sieci Badawczej Łukasiewicz na Półwyspie Koreańskim. 

Wyjazd przedstawicieli Łukasiewicza obfitował w szereg spotkań z reprezentantami najważniejszych ośrodków badawczo-rozwojowymi w Korei. Rozmowy z Korea Institute for Advancement of Technology (KIAT) dotyczyły kluczowych obszarów współpracy, między innymi w dziedzinach mikroelektroniki i fotoniki, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy inżynierii biomedycznej. W lipcu br. podpisaliśmy z KIAT list intencyjny (MoU) i obecne rozmowy były kolejnym krokiem na wspólnej drodze. KIAT podlega koreańskiemu Ministerstwu Handlu, Przemysłu i Energii i do jego głównych zadań należy prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, tworzenie koreańskiego ekosystemu przemysłowego oraz współpraca ze światowymi jednostkami technologicznymi.   

Ważnym punktem wyjazdu było spotkanie inicjujące współpracę Łukasiewicza z Korea Institute of Science and Technology (KIST).

Niezwykle się cieszę, że nawiązaliśmy partnerstwo z tak cenioną instytucją, jaką jest Korean Institute of Science and Technology. Pozwoli nam to w jeszcze większym stopniu rozszerzać współpracę międzynarodową z czołowymi instytucjami badawczymi na rynku azjatyckim. Korea to drugi kraj po Tajwanie, gdzie naukowcy z instytutów Łukasiewicza budują trwałą współpracę , poszukując pomysłów na projekty badawcze w ramach wspólnych grup.

Reprezentanci Łukasiewicza omówili z KIST tematy związane ze swoimi specjalizacjami i potencjalne pola współpracy. Dyskusje prowadzone były w obszarach technologii krzemowych, systemów sensorowych, grafenu i jego kompozytów oraz struktur nanofotonicznych. Podczas spotkania zaprezentowane zostały również kwestie zaawansowanych materiałów i ich zastosowań w produkcji i inżynierii biomedycznej, nowych technologii w kolejnictwie, wykorzystania sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, a także cyfryzacji w obszarach logistyki, medycyny i usług publicznych oraz szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Założony w 1966 roku KIST to pierwszy interdyscyplinarny instytut badawczy w Korei. Jednostka ta, opracowując nowoczesne rozwiązania dla przemysłu, znacząco przyczyniła się do rozwoju gospodarczego kraju. Obecnie KIST jest jednym z wiodących ośrodków badawczo-rozwojowych na świecie. 

Przedstawiciele Łukasiewicza prowadzili również rozmowy z reprezentantami Korea Electronics Technology Institute (KETI). Dotyczyły one współpracy przy projektach związanych ze sztuczną inteligencją, zastosowaniem grafenu i cyberbezpieczeństwem. Najgorętsze dyskusje toczone były wokół mikroelektroniki, fotoniki i półprzewodników opartych na azotku galu (GaN). To właśnie te obszary ujęto jako kluczowe w liście intencyjnym, podpisanym w lipcu 2023 roku.  

Wizyta w Korei miała miejsce w dniach 18-21.10.2023 r. Delegacji Łukasiewicza przewodniczył nasz wiceprezes ds. współpracy międzynarodowej Marcin Kraska, a reprezentowanych było aż sześć instytutów: Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​