Łukasiewicz na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

Czas czytania: 3 min

Rozwój pojazdów autonomicznych, technologie kosmiczne i lotnicze oraz znaczenie instytutów badawczych dla polskiej gospodarki w świetle zmieniającej się technologii napędowej – to przykłady tematów, z którymi podczas rozpoczynającego się dziś (wtorek, 24 września) Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi zmierzą się eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz. W panelach dyskusyjnych i kluczowych wystąpieniach udział wezmą naukowcy z czterech instytutów Łukasiewicza: poznańskiego, górnośląskiego w Gliwicach, lotniczego w Warszawie oraz Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie. W debacie o rozwoju polskiego przemysłu motoryzacyjnego obok ministra nauki Dariusza Wieczorka głos zabierze prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki.

Jedne z kluczowych działań Łukasiewicza od lat skoncentrowane są na technologiach związanych z projektowaniem, produkcją i użytkowaniem środków transportu (naziemnego, powietrznego i wodnego) oraz infrastruktury logistycznej. W szczególności prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, robotyki i systemów sterowania oraz maszyn stosowanych w rolnictwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych. Wybrane działania i projekty naukowcy Łukasiewicza przedstawią podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi (24-26 września 2024 r.).

Debata z udziałem ministra nauki i prezesa Łukasiewicza

O wyzwaniach stojących przed sektorem automotive w świetle światowych trendów z uwzględnieniem rozwiązań zeroemisyjnych rozmawiać będą minister nauki Dariusz Wieczorek, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki i przedstawiciele przedsiębiorców. Szef Sieci, liczącej dziś 23 instytuty badawczo-naukowe i prawie siedem tysięcy pracowników wskaże, jakimi działaniami Łukasiewicz wpisuje się w te trendy, a nawet jak je wyprzedza. Czy polski sektor nowej mobilności, związany z zeroemisyjnym transportem, może docelowo wpłynąć na zwiększenie PKB naszego kraju? Dowiemy się w środę, 25 września, po 14:10.

List intencyjny o współpracy

Podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi zostanie podpisany list intencyjny o zawiązaniu współpracy między Europejską Fundacją Innowacji a Siecią Badawczą Łukasiewicz, a także między Siecią Badawczą Łukasiewicz, w tym Łukasiewicz – Łódzkim Instytutem Technologicznym, a Politechniką Łódzką. Złożenie podpisów pod listem ma symbolicznie rozpocząć współpracę tych podmiotów na rzecz komercjalizacji badań naukowych, wzmocnić współdziałanie przy inicjatywach łączących naukę z biznesem i budujących wyższy poziom życia społecznego zarówno mieszkańców regionu łódzkiego, jak i Polski. 

Pojazdy autonomiczne, baterie do samochodów elektrycznych: trendy i innowacje

O ponownym wykorzystaniu zużytych baterii samochodowych w kontekście międzynarodowego konsorcjum Batterverse powie Witold Statkiewicz, analityk procesów biznesowych z Centrum Transformacji Cyfrowych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, koordynator projektu z ramienia Łukasiewicz – PIT. W ramach Batterverse opracowane zostały Cyfrowe Bliźniaki Procesów Biznesowych, odzwierciedlające cykl życia baterii do auta elektrycznego: od pozyskania surowca do zużycia baterii, uwzględniając różne warianty dalszego z nią postępowania (np. odzyskanie surowca lub produkcję alternatywnego produktu). Projekt może zrewolucjonizować branżę recyklingu poprzez zastosowanie najlepszych na świecie innowacji opartych na automatyzacji, wydajności i zrównoważonym rozwoju.

Rozwojem baterii do samochodów elektrycznych zajmują się także pracownicy Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Kluczowe aspekty dotyczące rozwoju technologii baterii, z naciskiem na aspekt bezpieczeństwa, przedstawi Daniel Sterniczuk, kierownik Laboratorium Elektroniki i Akustyki w Łukasiewicz – PIMOT. Poruszy kwestie bezpieczeństwa baterii, zwracając uwagę na techniczne wymagania stawiane im przed dopuszczeniem do ruchu drogowego. Zaprezentuje aktualną współpracę producentów baterii z instytutami badawczymi oraz perspektywy wspólnego rozwoju technologii baterii w najbliższych latach.

Przyszłość pojazdów autonomicznych (AV) i wyzwania związane z ich wdrażaniem na drogi publiczne to temat wystąpienia Patryka Szwajkowskiego z Sekcji Pojazdów Autonomicznych Grupy Badawczej Nowych Technologii w Motoryzacji w Łukasiewicz – PIMOT. Obecnie dopuszczone do ruchu są jedynie pojazdy wyposażone w systemy wspomagające (ADAS). Kluczowe dla Polski, Europy oraz całego świata jest jednak wprowadzenie pojazdów w pełni autonomicznych. Prezentacja Patryka Szwajkowskiego obejmie metody badawcze rozwijane i stosowane w Łukasiewicz- PIMOT dla pojazdów autonomicznych oraz ich zgodność z aktualnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi homologacji AV.

Ograniczenie hałasu napędów elektrycznych i rozwój zielonej gospodarki

W dyskusjach o trendach i przyszłości pojazdów elektrycznych podczas Kongresu w Łodzi udział wezmą naukowcy z Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego w Gliwicach. Emil Król, kierownik Grupy Badawczej Układy Sterowania w Łukasiewicz – GIT od 20 lat zajmuje się projektowaniem i doborem napędów elektrycznych do różnego typu pojazdów. Zajmuje go praca nad ograniczeniem hałasu napędów elektrycznych, zwłaszcza do autobusów i ciężarówek. Stanisław Gawron jest dziś dyrektorem Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych w Łukasiewicz – GIT. Od dwóch dekad zajmuję się problematyką maszyn elektrycznych, w specjalizacji silniki i generatory z magnesami trwałymi dla elektromobilności oraz do OZE. Czy pojazd elektryczny może być dla środowiska i człowieka zupełnie nieszkodliwy, „czysty”? Między innymi o tym Emil Król i Stanisław Gawron powiedzą podczas łódzkiego Kongresu. Podając przykłady działań Sieci Badawczej Łukasiewicz wezmą udział w debacie dotyczącej tego, co instytucje prywatne i publiczne oferują dziś branży nowej mobilności. 

Nauka dla biznesu i gospodarki

Podczas Kongresu przedstawiciele przemysłu i środowiska naukowego oraz akademickiego omówią przyszłość rozwoju technologii oraz związane z tym wyzwania. Prelegenci odpowiedzą na pytanie: jakie trendy technologiczne kształtują sektor mobilności lub będą to robić w przyszłości? W panelu dyskusyjnym udział wezmą m.in. eksperci z Łukasiewicz – PIMOT: Katarzyna Kijania,starszy inżynier w Grupie Badawczej Nowych Technologii w Motoryzacji, oraz Piotr Wieczorek, Kierownik Grupy Badawczej Paliw i Biogospodarki.

Rola nauki w kształtowaniu transformacji transportu i przewag konkurencyjnych Polski w gospodarce światowej XXI wieku – to temat debaty, w której wystąpi Witold Luty, dyrektor Łukasiewicz – PIMOT, ekspert w dziedzinie dynamiki, badań eksperymentalnych i symulacyjnych pojazdów. Podkreśli wagę zaangażowania przedstawicieli sektora naukowego i akademickiego dla opracowania nowych ścieżek edukacyjnych na poziomie kształcenia zawodowego, średniego i wyższego. Wskaże także na korzyści, jakie Polska ma lub mogłaby zyskać na arenie międzynarodowej z wpływu nauki na transformację transportu.

Technologie kosmiczne i lotnicze a zielona mobilność

O wkładzie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w obszar zielonej mobilności powie Bartosz Dziugieł, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego, Miejskiej Mobilności Powietrznej oraz zintegrowanego transportu.Poruszy kwestie ekologicznych materiałów pędnych oraz systemów napędowych. Nie zabraknie informacji o największym, przełomowym sukcesie naukowców instytutu, jakim było dotarcie rakiety Bursztyn do przestrzeni kosmicznej. Przypomnijmy, to projekt rakiety suborbitalnej, w której jako materiał pędny został zastosowany nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. Bartosz Dziugieł powie też o rozwijanych w Łukasiewicz – ILOT technologiach lotniczych, takich jak technologie cichego śmigła do zastosowania w systemach bezzałogowych czy nowatorskie techniki badania emisyjności spalin na lotniskach. Zwróci także uwagę na Miejską Mobilność Powietrzną (Urban Air Mobility) i jej rolę w rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań zarówno na poziomie technologii, jak i szeroko rozumianej zrównoważonej i zintegrowanej mobilności. Wskaże na pierwszy polski Foresight rynku dronowego, przygotowany wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i instytut MikroMakro.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na kongresnowejmobilnosci.pl.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest partnerem strategicznym Kongresu Nowej Mobilności.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds