Łukasiewicz na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

Czas czytania: 3 min

Rozwój pojazdów autonomicznych, technologie kosmiczne i lotnicze oraz znaczenie instytutów badawczych dla polskiej gospodarki w świetle zmieniającej się technologii napędowej – to przykłady tematów, z którymi podczas rozpoczynającego się dziś (wtorek, 24 września) Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi zmierzą się eksperci Sieci Badawczej Łukasiewicz. W panelach dyskusyjnych i kluczowych wystąpieniach udział wezmą naukowcy z czterech instytutów Łukasiewicza: poznańskiego, górnośląskiego w Gliwicach, lotniczego w Warszawie oraz Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie. W debacie o rozwoju polskiego przemysłu motoryzacyjnego obok ministra nauki Dariusza Wieczorka głos zabierze prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki.

Jedne z kluczowych działań Łukasiewicza od lat skoncentrowane są na technologiach związanych z projektowaniem, produkcją i użytkowaniem środków transportu (naziemnego, powietrznego i wodnego) oraz infrastruktury logistycznej. W szczególności prace badawczo-rozwojowe prowadzone są w obszarze elektromobilności i proekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych w środkach transportu, robotyki i systemów sterowania oraz maszyn stosowanych w rolnictwie, lotnictwie i technologiach kosmicznych. Wybrane działania i projekty naukowcy Łukasiewicza przedstawią podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi (24-26 września 2024 r.).

Debata z udziałem ministra nauki i prezesa Łukasiewicza

O wyzwaniach stojących przed sektorem automotive w świetle światowych trendów z uwzględnieniem rozwiązań zeroemisyjnych rozmawiać będą minister nauki Dariusz Wieczorek, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki i przedstawiciele przedsiębiorców. Szef Sieci, liczącej dziś 23 instytuty badawczo-naukowe i prawie siedem tysięcy pracowników wskaże, jakimi działaniami Łukasiewicz wpisuje się w te trendy, a nawet jak je wyprzedza. Czy polski sektor nowej mobilności, związany z zeroemisyjnym transportem, może docelowo wpłynąć na zwiększenie PKB naszego kraju? Dowiemy się w środę, 25 września, po 14:10.

List intencyjny o współpracy

Podczas Kongresu Nowej Mobilności w Łodzi zostanie podpisany list intencyjny o zawiązaniu współpracy między Europejską Fundacją Innowacji a Siecią Badawczą Łukasiewicz, a także między Siecią Badawczą Łukasiewicz, w tym Łukasiewicz – Łódzkim Instytutem Technologicznym, a Politechniką Łódzką. Złożenie podpisów pod listem ma symbolicznie rozpocząć współpracę tych podmiotów na rzecz komercjalizacji badań naukowych, wzmocnić współdziałanie przy inicjatywach łączących naukę z biznesem i budujących wyższy poziom życia społecznego zarówno mieszkańców regionu łódzkiego, jak i Polski. 

Pojazdy autonomiczne, baterie do samochodów elektrycznych: trendy i innowacje

O ponownym wykorzystaniu zużytych baterii samochodowych w kontekście międzynarodowego konsorcjum Batterverse powie Witold Statkiewicz, analityk procesów biznesowych z Centrum Transformacji Cyfrowych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, koordynator projektu z ramienia Łukasiewicz – PIT. W ramach Batterverse opracowane zostały Cyfrowe Bliźniaki Procesów Biznesowych, odzwierciedlające cykl życia baterii do auta elektrycznego: od pozyskania surowca do zużycia baterii, uwzględniając różne warianty dalszego z nią postępowania (np. odzyskanie surowca lub produkcję alternatywnego produktu). Projekt może zrewolucjonizować branżę recyklingu poprzez zastosowanie najlepszych na świecie innowacji opartych na automatyzacji, wydajności i zrównoważonym rozwoju.

Rozwojem baterii do samochodów elektrycznych zajmują się także pracownicy Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Kluczowe aspekty dotyczące rozwoju technologii baterii, z naciskiem na aspekt bezpieczeństwa, przedstawi Daniel Sterniczuk, kierownik Laboratorium Elektroniki i Akustyki w Łukasiewicz – PIMOT. Poruszy kwestie bezpieczeństwa baterii, zwracając uwagę na techniczne wymagania stawiane im przed dopuszczeniem do ruchu drogowego. Zaprezentuje aktualną współpracę producentów baterii z instytutami badawczymi oraz perspektywy wspólnego rozwoju technologii baterii w najbliższych latach.

Przyszłość pojazdów autonomicznych (AV) i wyzwania związane z ich wdrażaniem na drogi publiczne to temat wystąpienia Patryka Szwajkowskiego z Sekcji Pojazdów Autonomicznych Grupy Badawczej Nowych Technologii w Motoryzacji w Łukasiewicz – PIMOT. Obecnie dopuszczone do ruchu są jedynie pojazdy wyposażone w systemy wspomagające (ADAS). Kluczowe dla Polski, Europy oraz całego świata jest jednak wprowadzenie pojazdów w pełni autonomicznych. Prezentacja Patryka Szwajkowskiego obejmie metody badawcze rozwijane i stosowane w Łukasiewicz- PIMOT dla pojazdów autonomicznych oraz ich zgodność z aktualnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi homologacji AV.

Ograniczenie hałasu napędów elektrycznych i rozwój zielonej gospodarki

W dyskusjach o trendach i przyszłości pojazdów elektrycznych podczas Kongresu w Łodzi udział wezmą naukowcy z Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego w Gliwicach. Emil Król, kierownik Grupy Badawczej Układy Sterowania w Łukasiewicz – GIT od 20 lat zajmuje się projektowaniem i doborem napędów elektrycznych do różnego typu pojazdów. Zajmuje go praca nad ograniczeniem hałasu napędów elektrycznych, zwłaszcza do autobusów i ciężarówek. Stanisław Gawron jest dziś dyrektorem Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych w Łukasiewicz – GIT. Od dwóch dekad zajmuję się problematyką maszyn elektrycznych, w specjalizacji silniki i generatory z magnesami trwałymi dla elektromobilności oraz do OZE. Czy pojazd elektryczny może być dla środowiska i człowieka zupełnie nieszkodliwy, „czysty”? Między innymi o tym Emil Król i Stanisław Gawron powiedzą podczas łódzkiego Kongresu. Podając przykłady działań Sieci Badawczej Łukasiewicz wezmą udział w debacie dotyczącej tego, co instytucje prywatne i publiczne oferują dziś branży nowej mobilności. 

Nauka dla biznesu i gospodarki

Podczas Kongresu przedstawiciele przemysłu i środowiska naukowego oraz akademickiego omówią przyszłość rozwoju technologii oraz związane z tym wyzwania. Prelegenci odpowiedzą na pytanie: jakie trendy technologiczne kształtują sektor mobilności lub będą to robić w przyszłości? W panelu dyskusyjnym udział wezmą m.in. eksperci z Łukasiewicz – PIMOT: Katarzyna Kijania,starszy inżynier w Grupie Badawczej Nowych Technologii w Motoryzacji, oraz Piotr Wieczorek, Kierownik Grupy Badawczej Paliw i Biogospodarki.

Rola nauki w kształtowaniu transformacji transportu i przewag konkurencyjnych Polski w gospodarce światowej XXI wieku – to temat debaty, w której wystąpi Witold Luty, dyrektor Łukasiewicz – PIMOT, ekspert w dziedzinie dynamiki, badań eksperymentalnych i symulacyjnych pojazdów. Podkreśli wagę zaangażowania przedstawicieli sektora naukowego i akademickiego dla opracowania nowych ścieżek edukacyjnych na poziomie kształcenia zawodowego, średniego i wyższego. Wskaże także na korzyści, jakie Polska ma lub mogłaby zyskać na arenie międzynarodowej z wpływu nauki na transformację transportu.

Technologie kosmiczne i lotnicze a zielona mobilność

O wkładzie Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w obszar zielonej mobilności powie Bartosz Dziugieł, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa lotniczego, Miejskiej Mobilności Powietrznej oraz zintegrowanego transportu.Poruszy kwestie ekologicznych materiałów pędnych oraz systemów napędowych. Nie zabraknie informacji o największym, przełomowym sukcesie naukowców instytutu, jakim było dotarcie rakiety Bursztyn do przestrzeni kosmicznej. Przypomnijmy, to projekt rakiety suborbitalnej, w której jako materiał pędny został zastosowany nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. Bartosz Dziugieł powie też o rozwijanych w Łukasiewicz – ILOT technologiach lotniczych, takich jak technologie cichego śmigła do zastosowania w systemach bezzałogowych czy nowatorskie techniki badania emisyjności spalin na lotniskach. Zwróci także uwagę na Miejską Mobilność Powietrzną (Urban Air Mobility) i jej rolę w rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań zarówno na poziomie technologii, jak i szeroko rozumianej zrównoważonej i zintegrowanej mobilności. Wskaże na pierwszy polski Foresight rynku dronowego, przygotowany wspólnie przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i instytut MikroMakro.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na kongresnowejmobilnosci.pl.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest partnerem strategicznym Kongresu Nowej Mobilności.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

    KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY


    Wersja 1

    Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

    Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

    1. Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

    2. Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
    o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

    3. Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

    4. RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

    5. Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

    Zasady przekazania danych osobowych:

    1) nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

    2) niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

    1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

    Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa,
    e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

    Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
    i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

    2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

    1) Cel przetwarzania:

    a) przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

    b) przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

    2) Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

    a) art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

    b) art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

    c) art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
    w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

    Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

    Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
    i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę zgodnie z wymogami RODO”.

    Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

    3) Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

    a) osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

    b) dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

    4) Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

    5) Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
    w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

    a) oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement;

    b) umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

    W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

    Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

    Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
    z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

    6) Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

    a) dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

    b) dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;

    c) dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

    d) dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

    7) Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

    3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

    1) Posiada Pani/Pan prawo:

    a) dostępu do swoich danych osobowych,

    b) sprostowania swoich danych osobowych,

    c) usunięcia swoich danych osobowych,

    d) ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

    e) cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres: Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

    f) przenoszenia swoich danych osobowych,

    g) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

    2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

    Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.

    [1] Art. 9 RODO

    ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

    ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

    a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

    b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

    This will close in 0 seconds

    x

    This will close in 0 seconds