Około 40 tysięcy odwiedziło tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który 10 maja odbył się na PGE Narodowym w Warszawie. Wśród wystawców, którzy udowadniali, jak fascynująca i atrakcyjna jest nauka, obecna była Sieć Badawcza Łukasiewicz.
Cztery instytuty Sieci zaprezentowały swoje osiągnięcia, a także prowadziły warsztaty popularyzujące nauki ścisłe i przyrodnicze. Tłumy przy stoiskach potwierdziły, że Łukasiewicz potrafi zainteresować swoimi dokonaniami odbiorcę w każdym wieku.
Sieć Badawcza Łukasiewicz na wspólnym stoisku
W piknikowej Strefie Życia spotkać obecne były zespoły z:
- Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii,
- Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego,
- Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego.
W ramach uczenia o biomimetyce – nauce czerpiącej inspiracje z natury – eksperci z Łukasiewicz – GIT prezentowali, jak skrzydło motyla Morpho didius stało się pierwowzorem dla tkaniny GoreTex. Uczestnicy mogli też zmierzyć kąt zwilżania różnych powierzchni i eksperymentować z wilgotnością materiałów.
Z kolei naukowcy z Łukasiewicz – PORT tłumaczyli różnice między sercami człowieka, psa i żaby, mierzyli ciśnienie i puls, zachęcając do zadawania pytań o medycynę i biologię. Ich pokaz stanowił część działań popularyzatorskich „Ogrodów doświadczeń”, prowadzonych na co dzień w instytucie. Na stoisku Łukasiewicz – ŁIT można było natomiast zbadać swoje stopy dzięki specjalnej platformie diagnostycznej. Ekspertki prowadziły także nietypowe zabawy, ucząc świadomych i ekologicznych zakupów.
Łukasiewicz w Strefie Przyszłości
Osobne stoisko w Strefie Przyszłości przygotował Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny. Naukowcy zaprezentowali zastosowanie ultradźwięków w przemyśle, m.in. w zgrzewaniu i cięciu materiałów, oraz proces powstawania płytek PCB. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak projektuje się i produkuje układy elektroniczne, które trafiają do nowoczesnych urządzeń. Dla najmłodszych przygotowano malowanie i zabawy edukacyjne, a Koło Fortuny z pytaniami o technologię i sztuczną inteligencję przyciągało zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Społeczna odpowiedzialność nauki w Łukasiewiczu
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoiska na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik i podzielili się z nami swoją ciekawością świata. Przez cały dzień rozmawialiśmy, uczyliśmy, pokazywaliśmy i inspirowaliśmy – i po raz kolejny przekonaliśmy się, jak duże jest społeczne zainteresowanie nauką i innowacjami.
Sieć Badawcza Łukasiewicz łączy badania z praktyką pokazując, że efekty pracy naukowców mają realne zastosowanie i wpływ na codzienne życie. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią największego wydarzenia popularnonaukowego w Polsce.