Instytuty Łukasiewicza wśród polskich rekordzistów Programu Horyzont 2020

Czas czytania: 3 min
Instytuty Łukasiewicza wśród polskich rekordzistów Programu Horyzont 2020

Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych znalazły się na liście 10 instytutów badawczych z największą wartością dofinansowania pozyskaną w kończącym się właśnie Programie Horyzont 2020 (zestawienie bez instytutów PAN). Ich łączny udział w budżecie Unii Europejskiej przeznaczonym na naukę i innowacje wyniósł 28 mln 430 tys. euro. 

Wśród rekordzistów Programu, jeżeli chodzi o instytuty, znalazło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych z kwotą dofinansowania netto 17 mln 449 tys. euro, a zaraz po nim Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki z kwotą 14 mln 625 tys. euro. Trzeci na liście Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa pozyskał z budżetu unijnego środki w wysokości 7 mln 855 tys. euro.

W kończącym się właśnie programie Horyzont 2020, Polska z sukcesem pozyskała 272 milionów euro więcej niż w poprzednim, 7. Programie Ramowym (2007-2013). To skok z 441 mln euro do 713 mln euro. Cieszy również fakt, że o połowę, bo do 850, zwiększyła się liczba polskich organizacji, które skorzystały z unijnego budżetu na B+I. Tym samym nasz kraj utrzymał 15 pozycję wśród krajów UE. Łącznie Instytuty Łukasiewicza w programie Horyzont 2020 uzyskały dofinansowanie na poziomie bliskim 34 mln euro. 

Sukces Instytutów Łukasiewicza w programie Horyzont 2020 przełożył się na nominacje w tegorocznej edycji Nagrody „Kryształowa Brukselka”. Wśród 5 nominowanych w kategorii nauka- instytuty badawcze znalazły się aż 3 instytuty Łukasiewicza: Łukasiewicz – IMIF, Łukasiewicz- ILOT oraz Łukasiewicz- IMN. Indywidualnie do nagrody została również nominowana dr hab. Dorota Pawlak, będąca kierownikiem projektu ENSEMBLE3, który również częściowo jest finansowany ze środków Horyzontu. Ostatecznie, decyzją Kapituły Konkursu, tę kategorię wygrało Narodowe Centrum Badań Jądrowych. 

„Kryształowa Brukselka” przyznawana jest przez Krajowy Punkt Kontaktowy programów Badawczych UE od 2001 roku. Podstawą do przyznania nagrody są sukcesy w projektach finansowanych w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. Jest ona cenionym wśród naukowców i przedsiębiorców wyróżnieniem za ich aktywność na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki. Wśród laureatów konkursu oprócz Narodowego Centrum Badań Jądrowych, znalazły się między innymi Uniwersytet Warszawski, FundingBox Accelerator Sp. z o.o. Statuetka Kryształowej Brukselki powędrowała także do Miasta st. Warszawa. 

W kolejnej edycji unijnego programu badań i innowacji, która rusza już w styczniu, Łukasiewicz zamierza zwiększyć liczbę wniosków i pozyskanych projektów. Planuje ównież powalczyć o projekty w ramach ostatniego i zarazem największego budżetowo konkursu  (1 miliard euro)w programie Horyzont 2020 o nazwie „Zielony ład”. Termin składania wniosków upływa 26 stycznia 2021 r. ​​​​​​

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds