Czerwiec pod znakiem pikników naukowych

Czas czytania: 3 min
Warsztaty naukowe w Pszczynie

W pięciu instytutach Łukasiewicza w czerwcu odbędą się pikniki naukowe, nastawione na popularyzację nauki i osiągnięć Sieci Badawczej Łukasiewicz wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajrzą do laboratoriów, poeksperymentują w bezpiecznych warunkach z cieczami czy gazami oraz poznają tajniki pracy badawczo-naukowej. Do tego – jak przystało na prawdziwy piknik – planowane są konkursy z nagrodami, zabawy i słodkości.

Na pierwszy ogień poszła Pszczyna, czyli oddział Łukasiewicz – Instytutu Przemysłu Organicznego. Tam 7 czerwca na terenach zielonych instytutu w wydarzeniu pod hasłem „Warsztaty Naukowe” wzięło udział ponad 250 uczniów klas IV – VI z okolicznych szkół.

W kolejny piątek, 14 czerwca, dzieci i młodzież zapraszają do siebie Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. 19 czerwca piknik organizuje Łukasiewicz – Krakowski Instytut TechnologicznyLast but not least, 22 czerwca Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii zaprasza do Wrocławia na grę terenową.

Nauka przez eksperymenty i zabawę

Każdy z pięciu instytutów Łukasiewicza nieco inaczej realizuje cele (o nich poniżej), jakie przyświecają piknikom w ramach Polecenia Prezesa Centrum Łukasiewicz. Łączy je jednak aspekt edukacyjny i popularyzatorski oraz promocja sukcesów Sieci Badawczej Łukasiewicz. Dlatego w ramach tego wydarzenia w każdym z instytutów uczestnicy będą mogli np. wziąć udział w pokazach czy eksperymentach naukowych, obserwować pracowników naukowych podczas ich pracy czy skorzystać z możliwości dostępu do zamkniętych na co dzień dla osób z zewnątrz laboratoriów czy sprzętów i technologii, takich jak choćby mikroskopy, lasery czy roboty wykorzystywane w różnych sferach naszego życia.

I tak w Pszczynie uczestnicy mogli skorzystać aż z dziesięciu różnorodnych stanowisk, a na nich m.in.:

  • zobaczyć hodowlę biedronki, złotooka, dżdżownicy czy policzyć samodzielnie różne organizmy bezkręgowe pod mikroskopem,
  • dowiedzieć się, czym się różni pszczoła od trzmiela, jak się je hoduje, a nawet przymierzyć kapelusz pszczelarski,
    wziąć we własne dłonie szkło laboratoryjne i pipety, a także zaglądnąć do wnętrza ciała dzięki mikro- i makroskopom,
  • dowiedzieć się, czym są organizmy wodne takie jak plankton, makrofity czy makrobezkręgowce w ekosystemach wodnych, jak wyglądają, czym się odżywiają, jakie są stadia ich rozwoju czy jak wygląda ich hodowla.

W Pszczynie nie zabrakło też stanowisk i prezentacji partnerów, takich jak leśnicy z Lasów Państwowych czy ratownicy z Grupy Ratowniczej HKR oraz technicy kryminalistyczni i inni przedstawiciele policji i straży miejskiej. W ten sposób Łukasiewicz – IPO zacieśnia współpracę i udowadnia, że wiele organizacji ma podobne cele i warto je razem realizować dla dobra danej społeczności.

Piknikowe atrakcje, czyli siła różnorodności Łukasiewicza

Warsztaty i prezentacje naukowe, eksperymenty, interaktywne pokazy, gry i zabawy edukacyjne – instytuty wręcz prześcigają się w atrakcyjności propozycji dla swoich nietypowych, bo bardzo młodych odbiorców. I tak podczas PITniku 😊 już 14 czerwca w Poznaniu mali goście będą mieli okazję uczestniczyć w lekcji na temat termowizji, poznać świat technologa drewna, poeksperymentować – bezpiecznie! – z chemią, zobaczyć innowacyjne maszyny i roboty rolnicze oraz lokomotywę pomiarową. Kto wie, może nawet rozbiją bank w teleturnieju Kolejowi Milionerzy? Na PITniku gośćmi będą także Izba Kolei, Wyższa Szkoła Logistyki oraz Urząd Transportu Kolejowego.

Tego samego dnia w Katowicach w pikniku pod nazwą „Nowoczesne Technologie” odbędą się wykłady popularno-naukowe dotyczące ważnych (a nawet modnych ostatnio) tematów takich jak sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo i prywatność w sieci oraz symulacja i skutki ataku cyberprzestępcy. Goście Łukasiewicz – EMAG będą mogli sprawdzić na czym polega testowanie bezpieczeństwa produktów i zobaczyć pierwsze w Polsce Akredytowane Laboratorium Cyberbezpieczeństwa dla urządzeń IT i automatyki przemysłowej. W programie także m.in. seans z AudioMovie, pokazy robotów, hologramów i pokazy programowania. Wiele piknikowych warsztatów będzie dla młodzieży okazją, by na własne oczy przekonać się, jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie i jakie możliwości otwierają dla społeczeństwa. W Katowicach – jak i w innych piknikowych miastach – zaprezentują się też partnerzy instytutów, jak choćby Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego czy Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Straż Pożarna.

W środę, 19 czerwca, w Krakowie uczestnicy zobaczą to, czym na co dzień zajmują się pracownicy Łukasiewicz – KIT. Poza licznymi tradycyjnymi warsztatami naukowymi i pokazami będą stanowiska ze skanerami 3D i laserami oraz najnowocześniejszymi drukarkami 3D. W labach będzie można sprawdzić jak wygląda świat w skali mikro, na czym polegają badania wysokotemperaturowe i poczuć się jak… UFO. 

Piękny zielony park kampusu Łukasiewicz – PORT będzie idealnie wykorzystany do gry edukacyjno-terenowej. Będzie ona polegać na rozwiązywaniu zagadek rozmieszczonych na terenie kampusu. Zostaną tam też ukryte skrzynie z zadaniami, które będą opowiadać o trzech centrach naukowych w PORT (Centrum inżynierii materiałowej, Centrum nauk o życiu i biotechnologii, Centrum diagnostyki populacyjnej). 22 czerwca w grze – a właściwie grach – mogą wziąć udział nie tylko dzieci czy młodzież, ale całe rodziny czy grupy znajomych i przyjaciół.

O co chodzi z tymi piknikami?

Pikniki naukowe to wydarzenia, które mają za zadanie popularyzować naukę oraz wiedzę o nowych technologiach, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu działalności danego instytutu. Są jednym z przykładów realizacji społecznej odpowiedzialności nauki. Mają kształtować świadomość na temat nowych technologii, rozbudzać wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie nauką, uświadamiać znaczenie rozwoju technologii dla społeczeństwa i jego wpływu na poprawę jakości naszego życia.

Poza podstawowymi celami, które wynikają z ustawy o Sieci Badawczej Łukasiewicz, zależy nam na nawiązaniu i rozwijaniu przez instytut relacji z lokalną społecznością. Chodzi także o dotarcie z popularyzacją nauk ścisłych i przyrodniczych do środowisk marginalizowanych, do odbiorców z mniejszych ośrodków. Ważne, żeby wyrównywać szansę młodych ludzi i inspirować ich do rozwoju umiejętności STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Chcemy wychwytywać talenty na wczesnym etapie edukacji i wspierać ich rozwój. Dlatego po raz pierwszy seria pikników naukowych realizowana jest w pięciu naszych instytutach w ramach polecenia Prezesa Centrum. Liczymy na wypracowanie dobrych praktyk w tym zakresie i dzielenie się nimi z pozostałymi instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz.  

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds