Już 20 grudnia trzecia odsłona naszego wydarzenia. Konferencja z Polonią skierowana jest do polskich naukowców pracujących poza granicami kraju, a jej celem jest integracja środowiska naukowego. To wyjątkowe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń badaczy z różnych zakątków świata.
Spotkamy się w dwóch formach – stacjonarnym (w siedzibie Centrum Łukasiewicz w Warszawie) i online. Poznajcie pierwszych prelegentów tegorocznej Konferencji.
prof. Artur Ekert – Keynote Speaker
Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie należący do pionierów informatyki kwantowej. Jego wynalazek kryptografii kwantowej opartej na splątaniu łączy podstawowe koncepcje teorii kwantowej z badaniami nad bezpieczną komunikacją. Innowacja ta spowodowała znaczący wzrost zainteresowania tematyką kwantową w świecie nauki i do dziś inspiruje nowe kierunki badań. Dokonał także przełomowego odkrycia, że nierówności Bella można wykorzystać do testowania podsłuchu. Wniósł ogromny wkład w postęp oraz eksperymentalne zastosowania obliczeń kwantowych i komunikacji. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu informatyki kwantowej z niszowej działalności akademickiej w tętniącą życiem dziedzinę interdyscyplinarną.
Jest profesorem fizyki kwantowej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, członkiem Merton College w Oksfordzie i profesorem honorowym Uniwersytetu Narodowego w Singapurze. Założyciel i dyrektor Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze. Wybitne osiągnięcia Artura Ekerta w tym zakresie zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Medalem i Nagrodą Maxwella przyznaną przez Instytut Fizyki w 1995 r., Medalem Royal Society Hughes w 2007 r., Nagrodą Miciusa w 2019 r. Oraz Nagrodą Royal Society Milner Award w 2024 r. Artur Ekert jest także zapalonym instruktorem nurkowania i pilotem.
prof. Juan Carlos Colmenares Quintero
Profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Opracował i opatentował metodę sonofotoosadzania do syntezy fotokatalizatorów w stanie stałym zawierającym mono- i bimetale. Obecnie jego badania koncentrują się w obszarze sonofotokatalizy.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk chemicznych i materiałowych, w 2023 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora.
dr Paweł Puczkarski
Jest fizykiem specjalizującym się w dziedzinie nanotechnologii i nanoelektroniki. Obecnie pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmuje się detekcją i manipulacją pojedynczymi proteinami. Wcześniej uzyskał stopień doktora na Wydziale Materiałowym Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmował się elektroniką molekularną, tranzystorami na pojedynczych molekułach i elektroniką grafenową. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę EPSRC Doctoral Prize oraz Oriel College Graduate Scholarship.
Współpracował m.in z Oxford Nanopore Technologies, Oak Ridge National Laboratory i Trinity College Dublin. Jest również zapalonym popularyzatorem nauki, który pisze artykuły popularnonaukowe (m.in. Wiedza i Życie) i nagrywa podcasty (Nauka XXI wieku), interesuje się również sprawami polityki naukowej (science policy) i aktywnie włącza się w budowanie relacji między specjalistami w dziedzinach nauki i innowacji z różnych krajów.
Więcej informacji o konferencji, w tym agenda i formularz rejestracyjny znajduje się na stronie lukasiewicz.gov.pl/polonia.