Konferencja z Polonią

Do konferencji zostało:

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

O konferencji

Zapraszamy na III edycję wyjątkowego wydarzenia skierowanego do polskich naukowców pracujących poza granicami kraju. To niepowtarzalna okazja do wymiany pomysłów, stawiania wyzwań i inicjacji nowych projektów.

Konferencja będzie miejscem spotkania nie tylko naukowców z Łukasiewicza i ze świata, ale również specjalistów z dziedziny współpracy z biznesem oraz komercjalizacji.

Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w tematycznych sesjach matchmakingowych z naukowcami z Łukasiewicza, podczas których omawiać będziemy możliwości zainicjowania nowych projektów, aplikowania o środki z Horyzontu Europa, czy realizacji wizyt studyjnych.

To doskonała okazja do pozyskania kontaktów oraz integracji polskiego środowiska naukowego.

Agenda

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem!

20 grudnia 2023 roku

Przemówienia Prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz zaproszonych gości: wizja i cele konferencji

prof. Artur Ekert (Oxford, National University of Singapore)

O tym co przyciąga obcokrajowców do Polski i dlaczego decydują się na karierę w naszym kraju oraz co zachęca Polonię do powrotu do Polski i jakie bariery napotyka.

  • Marek Cygan (UW)
  • Juan Carlos Colmenares Quintero (IChF PAN)
  • Moderator: Michał Wójtowicz (Centrum Łukasiewicz)
  • Paweł Puczkarski (Oxford)
  • Artur Dubrawski (CMU)
  • Moderator: Marcin Kraska (Centrum Łukasiewicz)

O problemach i barierach do likwidacji oraz o pozytywnych rozwiązaniach, które mogą stać się zachętą.

  • Moderator: Rafał Łukasik (Centrum Łukasiewicz)
  • Prowadząca: Justyna Duszyńska-Cichy (Centrum Łukasiewicz)

Prelegenci

Artur Ekert

Członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie należący do pionierów informatyki kwantowej. Jego wynalazek kryptografii kwantowej opartej na splątaniu łączy podstawowe koncepcje teorii kwantowej z badaniami nad bezpieczną komunikacją. Innowacja ta spowodowała znaczący wzrost zainteresowania tematyką kwantową w świecie nauki i do dziś inspiruje nowe kierunki badań. Artur Ekert dokonał także przełomowego odkrycia, że nierówności Bella można wykorzystać do testowania podsłuchu.

Wniósł ogromny wkład w postęp oraz eksperymentalne zastosowania obliczeń kwantowych i komunikacji. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu informatyki kwantowej z niszowej działalności akademickiej w tętniącą życiem dziedzinę interdyscyplinarną.

Artur Ekert jest profesorem fizyki kwantowej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, członkiem Merton College w Oksfordzie i profesorem honorowym Uniwersytetu Narodowego w Singapurze. Założyciel i dyrektor Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze.

Wybitne osiągnięcia Artura Ekerta w tym zakresie zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Medalem i Nagrodą Maxwella przyznaną przez Instytut Fizyki w 1995 r., Medalem Royal Society Hughes w 2007 r., Nagrodą Miciusa w 2019 r. Oraz Nagrodą Royal Society Milner Award w 2024 r. Artur Ekert jest także zapalonym instruktorem nurkowania i pilotem. 

Juan Carlos Colmenares Quintero

Profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Opracował i opatentował metodę sonofotoosadzania do syntezy fotokatalizatorów w stanie stałym zawierającym mono- i bimetale. Obecnie jego badania koncentrują się w obszarze sonofotokatalizy.

Absolwent Politechniki Warszawskiej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk chemicznych i materiałowych, w 2023 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora.

Paweł Puczkarski

Paweł Puczkarski jest fizykiem specjalizującym się w dziedzinie nanotechnologii i nanoelektroniki. Obecnie pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmuje się detekcją i manipulacją pojedynczymi proteinami.

Wcześniej uzyskał stopień doktora na Wydziale Materiałowym Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmował się elektroniką molekularną, tranzystorami na pojedynczych molekułach i elektroniką grafenową. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę EPSRC Doctoral Prize oraz Oriel College Graduate Scholarship

Współpracował m.in z Oxford Nanopore Technologies, Oak Ridge National Laboratory i Trinity College Dublin. 

Jest również zapalonym popularyzatorem nauki, który pisze artykuły popularnonaukowe (m.in. Wiedza i Życie) i nagrywa podcasty (Nauka XXI wieku), interesuje się również sprawami polityki naukowej (science policy) i aktywnie włącza się w budowanie relacji między specjalistami w dziedzinach nauki i innowacji z różnych krajów.

Marek Cygan

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał także stopień naukowy doktora. Profesor nadzwyczajny tego samego uniwersytetu, kierujący nowo utworzoną Grupą Uczenia Robotów, skupioną na manipulacji robotycznej i widzeniu komputerowym.

Dodatkowo jest Dyrektorem ds. sztucznej inteligencji i współzałożycielem Nomagic, startupu dostarczającego inteligentne roboty typu pick-and-place do zastosowań intralogistycznych.

Wcześniej zajmował się badaniami w różnych gałęziach algorytmów, w ramach ERC Starting Grant

Multimedia

Gdzie?

Centrum Łukasiewicz, Warszawa

Patronat honorowy

Partnerzy medialni

Kontakt

napisz do nas

Katarzyna Kot
Główny specjalista ds. komunikacji międzynarodowej

katarzyna.kot@lukasiewicz.gov.pl
+48 888 734 365

dla mediów

Anna Wywigacz

Z-ca Dyrektora Departamentu Komunikacji