Łukasiewicz – Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu rozpoczął produkcję kolejnych 100 sztuk urządzenia Ventil. Wynalazek umożliwiający niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora przeszedł też pomyślnie proces certyfikacji i jeszcze w maju br. możliwe będzie jego wprowadzenie na rynek.
Aparat Ventil umożliwi zwiększenie liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów, co ma szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Urządzenie opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Kompetencje technologiczne Łukasiewicz- Instytut Techniki i Aparatury Medycznej, obejmujące możliwości produkcji systemów mechatronicznych na potrzeby diagnostyki i terapii medycznej pozwoliły na praktycznie natychmiastowe rozpoczęcie produkcji urządzenia. W równie szybkim tempie przy współpracy z TUV Nord Polska udało się uzyskać certyfikat CE dopuszczający Ventil do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
– Urządzenie Ventil przeszło już pomyślnie proces certyfikacji, a dziś do Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych złożyliśmy wniosek o jego rejestrację. Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych po 14 dniach od dokonania zgłoszenia możliwe będzie wprowadzanie urządzenia na rynek – informuje dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Łukasiewicz- Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej.
Na początku kwietnia br. wyprodukowana została pierwsza seria 100 urządzeń, z czego kilkanaście z nich przechodzi obecnie testy kliniczne w czterech ośrodkach medycznych w kraju: Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym I. Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Lublinie, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Gdańsku, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Oddziale Klinicznym Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Olsztynie oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Olsztynie.
Sukcesywnie dostarczane komponenty aparatury pozwoliły na przystąpienie w szybkim tempie do produkcji zamówionej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego drugiej serii urządzenia, na które złoży się kolejnych sto sztuk. Zakończenie produkcji planowane jest na początek czerwca.
Projekt wdrożenia aparatu Ventil do małoseryjnej produkcji jest finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem: