Zminiaturyzowane urządzenie do badań metodą prądów wirowych
Opis rozwiązania
Zminiaturyzowane urządzenie kontrolno-pomiarowe do badań nieniszczących (NDT) elementów przewodzących prąd elektryczny metodą prądów wirowych pozwala na nieinwazyjną ocenę stanu materiału. Może być wykorzystane w defektoskopii (np. wykrywanie pęknięć), w strukturoskopii (np. ocena austenitu szczątkowego, ocena twardości) oraz pomiarach grubości (np. warstw lub powłok).
Po przyłożeniu sondy do powierzchni materiału rejestruje ona zmiany amplitudy napięcia oraz częstotliwości sygnału prądowirowego. Wartości amplitudy napięcia i częstotliwości w miejscu wolnym od wad i niezgodności porównuje się do otrzymanych podczas dalszych badań. Wyraźna zmiana wartości któregoś z parametrówświadczy o obecności wad materiału.
Zalety technologii oraz korzyści z zastosowania
Urządzenie prezentuje nową koncepcję w tworzeniu aparatury do badań nieniszczących. Polega ona na zminiaturyzowaniu elementów odpowiedzialnych za pomiar, skoncentrowaniu i umieszczeniu ich jak najbliżej elementu badanego. Natomiast analiza i przetwarzanie sygnału prądowirowego są realizowane za pomocą gotowych urządzeń, takich jak komputer, tablet czy smartfon. Duży stopień miniaturyzacji jest możliwy dzięki opracowywaniu dedykowanych głowic, kalibrowanych i sprawdzanych na etapie wytwarzania pod konkretny cel badania NDT, zamiast kalibracji i sterownia pracą urządzenia przez operatora. Urządzenie charakteryzuje się małym rozmiarem i wagą oraz łatwością włączenia go do automatycznej linii kontroli jakości.
Kontakt:
mgr inż. Adam Kondej, +48 22 560 25 99
adam.kondej@imp.lukasiewicz.gov.pl