To był rok pełen wyzwań. Podsumowujemy 2023 w Łukasiewiczu

Czas czytania: 5 min
2023 podsumowanie roku

Nauka realnie i skutecznie wspiera rozwój gospodarki i stopniowo zmienia nasze życie. Udowadniają to instytuty Łukasiewicza. Miniony rok był dla nich czasem realizacji podjętych wcześniej zobowiązań, ale i odpowiedzi na pojawiające się nowe wyzwania. Nie po raz pierwszy instytuty właściwie reagowały na problemy współczesnego świata udowadniając, że nauka nie jest oderwana od rzeczywistości, a naukowiec w laboratorium ma realny wpływ na kształt wielu dziedzin naszego życia.

Choć numerem jeden w dyskursie publicznym stały się technologie wodorowe, zielona energetyka i rozwój sztucznej inteligencji, to przecież Łukasiewicz działał też w innych sferach. Świadomość sukcesów mobilizuje i dodaje sił do codziennej pracy, więc postanowiliśmy – dzięki informacjom nadsyłanym przez instytuty – przedstawić wybrane osiągnięcia Łukasiewicza w minionym roku. Co więc się działo w naszych instytutach w 2023 roku?

Nauka dla biznesu i nie tylko

Wszystkie instytuty Łukasiewicza udowadniają, że ich codzienna naukowa praca może być dobrze wykorzystywana w różnych dziedzinach życia, a samym instytutom może przynieść także wymierne rezultaty, czyli… pieniądze.

W 2023 roku Łukasiewicz – ITR wprowadził na rynek sterownik MG-8, który przez trzy lata był przedmiotem intensywnych prac projektowych. Jego komercjalizacja, czyli sprzedaż do głównych koncernów produkujących rozdzielnice elektroenergetyczne (dostępność w aplikacji Google Play) stanowi kamień milowy w działalności instytutu.

Sukcesem komercyjnym badaczy Łukasiewicz – ITECH (w ubiegłym roku pracował jeszcze pod nazwą Łukasiewicz – ORGMASZ),było opracowanie – na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego i we współpracy z zespołem Idea 3W – eksperckiego raportu „Świat 3W. Rzeczywistość i przyszłość”. Dokument miał swoją premierę pod koniec listopada na Kongresie 3W – wydarzeniu łączącym świat nauki i biznesu w ramach przedsięwzięć wodnych, węglowych i wodorowych.

W Łukasiewicz – PORT, na kanwie projektu INDICATO, który podczas Demo Day Akceleratora Łukasiewicza w 2023 r. zdobył jedną z nagród głównych, powstał start-up. Jego celem jest komercjalizacja technologii, dotyczącej warunków przechowywania i transportu produktów, które wymagają utrzymania stałej i określonej temperatury. Obecnie zespół pracuje nad wdrożeniem tej technologii do zastosowań w branżach spożywczej, gastronomicznej i medycznej.

Łukasiewicz – EMAG zajął się komercjalizacją technologii niskoemisyjnego paliwa kompozytowego, biorąc pod uwagę nie tylko innowacyjność, ale i zrównoważony rozwój.

Dystrybucyjnym sukcesem okazał się fartuchomat do odzieży ochronnej. Opracowali go inżynierowie Łukasiewicz – ITeE z Radomia. Projekt jest efektem Wyzwania rzuconego Łukasiewiczowi przez firmę Biovalley i udowadnia, że Łukasiewicz, siłami swoich naukowców, potrafi szybko i skutecznie zrealizować stawiane nam przez przedsiębiorców cele.

Współpracę z nowym partnerem przemysłowym, specjalizującym się w nawozach sztucznych i środkach ochrony roślin (Shandong Weifang Rainbow Chemical Co. Ltd.), rozpoczął Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”. Z kolei oddział w Pszczynie Łukasiewicz – IPO rozszerzył swoją ofertę o badanie zdolności lotnych pszczół miodnych do powrotu do ula, po jednokrotnym narażaniu doustnym na substancje chemiczne.

Obecność za granicą umocnił Łukasiewicz – PIAP, który pozyskał do sprzedaży robotów mobilnych dwa nowe rynki (we Francji i Finlandii), a w Korei Południowej, gdzie zrealizował wiele kontraktów na dostawę sprzętu, ich partner biznesowy otworzył showroom z robotami Łukasiewicz – PIAP.

Nie tylko biznes czerpie z rozwoju nauki w Sieci Badawczej Łukasiewicz. W minionym roku zyskał choćby polski przemysł obronny. Łukasiewicz – IPO, produkujący gazogeneratory do przeciwlotniczych pocisków rakietowych GROM oraz  PIORUN, w 2023 roku podpisał dwuletnią umowę z Mesko S.A. na dostawę gazogeneratorów do Piorunów.

Projekty, programy, realizacje, współprace, czyli wszędzie nas pełno

Zróżnicowane działania badawczo-rozwojowe podejmowane przez wszystkie 22 instytuty Łukasiewicza stanowią też o jego sile. Dzięki temu docieramy i realnie zmieniamy wiele sfer życia, od zdrowia przez zieloną gospodarkę po transformację cyfrową. Nowe technologie tak mocno kształtują nasz świat, że trzeba umieć je dobrze wykorzystać i nad nimi panować. I tak Łukasiewicz – ITECH zorganizował międzynarodową konferencję naukową dotyczącą etycznego aspektu rozwoju technologicznego, pn. Ethics by Design: Responsible Development in the ESG ecosystem.

Z kolej Łukasiewicz – EMAG nie ustaje w pracach nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Podjął m.in. kolejne prace w ramach klinicznego projektu badawczego, który docelowo ma objąć wszystkie dzieci w Polsce ze świeżo rozpoznaną ostrą białaczką limfoblastyczną. Wprowadził także AI do zastosowań w przemyśle (poprzez opracowanie cyfrowego bliźniaka kotła energetycznego) czy w ramach dostępności poprzez opracowanie rozwiązania pozwalającego na translację wypowiedzi w języku polskim na język migowy z wykorzystaniem wirtualnej postaci ludzkiej.

Niektóre działania opiewają na duże pieniądze i wiążą się z licznymi współpracami: Łukasiewicz – PIT zrealizował w 2023 roku ponad sześćdziesiąt projektów, a ich łączna wartość wyniosła 140 mln zł. Dla przykładu Projekt SAFARI znalazł się na drugim miejscu pod względem pojedynczego dofinansowania i jest wart 3,7 mln euro (realizowany z udziałem 11 konsorcjantów).

Wodór był i jest jednym z istotnych tematów działań w kilku naszych instytutach. Na przykład Łukasiewicz – ICiMB prowadzi badania nad zastosowaniem wodoru jako paliwa w energochłonnych gałęziach przemysłu. Buduje też pierwsze w Europie laboratorium badań wodorowych wyposażone w piec wysokotemperaturowy do badań oddziaływania wodoru jako paliwa na różne materiały.

W przyspieszanie procesu dekarbonizacji przemysłu i rozwoju tzw. zielonej energetyki zaangażował się Łukasiewicz – INS. W tym celu pozyskał projekt, polegający na budowie i uruchomieniu instalacji badawczej do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego w Koksowni Przyjaźń Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Dąbrowie Górniczej.

I tak płynnie przechodzimy do Łukasiewicz – WIT i działającego przy nim Ośrodka Enterprise Europe Network, który przeszkolił w zakresie wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji kilkadziesiąt przedsiębiorstw z wykorzystaniem analizy wskaźnikowej ESG. Dzięki temu pełni dziś funkcję ekspercką w tym obszarze.

Idźmy (jedźmy i lećmy) dalej! Łukasiewicz – PIMOT przeprowadził pierwsze w Polsce testy samochodu autonomicznego w warunkach ruchu drogowego na drodze publicznej, a Łukasiewicz – ILOT rozpoczął współpracę inżynierską z firmą Boeing (w ramach partnerstwa będą rozwijane najnowocześniejsze technologie dla lotnictwa komercyjnego). Łukasiewicz – ILOT opracował też m.in.  innowacyjny hipergoliczny materiał pędny (sektor kosmiczny).

Z ciekawostek: Łukasiewicz – ŁIT podpisał porozumienie o współpracy partnerskiej z klubem Widzew Łódź. Nie chodzi jednak wprost o piłkę nożną, a o współpracę edukacyjno-szkoleniową m.in. w zakresie doboru obuwia.

Stawiamy na międzynarodowe projekty i współprace

Łukasiewicz pojawiał się na międzynarodowych konferencjach i targach, a nasi naukowcy działali w zagranicznych gremiach, wyjeżdżali na staże, pozyskiwali źródła finansowania swoich projektów i publikowali w obcojęzycznych czasopismach oraz współpracowali z zagranicznymi instytucjami i firmami. 

Dla przykładu Łukasiewicz – IChP został uczestnikiem międzynarodowego projektu LIFE-FitForREACH-2, mającego na celu wspieranie MŚP w zarządzaniu ryzykiem chemicznym i promowanie zrównoważonych praktyk w produkcji, a także beneficjentem międzynarodowego projektu badawczego MicroSafeCoatings (w ramach inicjatywy CORNET), skoncentrowanego na opracowaniu antymikrobowego zabezpieczenia proszkowego dla materiałów kompozytowych.

Spośród 30 projektów B+R zrealizowanych w ubiegłym roku przez Łukasiewicz – KIT, instytut jest najbardziej dumny z projektu Horyzontu 2020 pt. topAM – Tailoring ODS materials processing routes for additive manufacturing of high temperature devices for aggressive environments (Konsorcjum SPIRE) i projektu Horyzontu Europa pt. M-TES: Metallic phase change material-composites for Thermal Energy management.

Łukasiewicz – PORT walczy z dezinformacją w Europie. Jak? Jako lider międzynarodowego konsorcjum, instytut otrzymał w 2023 r. grant z programu Horyzont Europa, mający na celu opracowanie nowych sposobów przeciwdziałania zagranicznej manipulacji i ingerencji informacyjnej (FIMI). Projekt jest przewidziany do 2026 roku i będzie realizowany we współpracy z organizacjami akademickimi, technologicznymi oraz analitycznymi z Finlandii, Litwy, Holandii i Polski.

Skoro jesteśmy przy programie Horyzont Europa to podkreślmy, że Łukasiewicz – PIT znalazł się w pierwszej dziesiątce podmiotów naukowych, które zdobyły największe środki w ramach Horyzontu Europa w Polsce. Instytutowi przyznano 6,7 mln euro na realizację 10 projektów.  Łukasiewicz – INS z Puław też może się chwalić, bowiem w ubiegłym roku pozyskał historyczne pierwsze dwa projekty finansowane właśnie z Horyzontu Europa, a realizowane w konsorcjach projektowych z partnerami z całej Europy (ponad 25 partnerów w dwóch projektach). Obydwa dotyczą obszaru biogospodarki.

Niewątpliwym sukcesem Branżowego Punktu Kontaktowego „Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia”, funkcjonującego przy Łukasiewicz – WIT, jest rozpoczęcie przez partnera Punktu realizacji międzynarodowego projektu Herit4Ages, który także otrzymał dofinansowanie z programu Horyzont Europa, a którego beneficjentem stał się również instytut. Beneficjentem Horyzontu Europa jest też Łukasiewicz – ILOT, który realizuje i koordynuje projekt Areana, oraz Łukasiewicz – PIAP. Ten drugi jest również pierwszym w Polsce koordynatorem projektu realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego EDF (European Defence Fund).

To nie koniec działań międzynarodowych. Łukasiewicz – EMAG został pełnoprawnym członkiem Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC), platformy zapewniającej dostęp do innowacyjnych narzędzi, usług i danych badawczych dla nauki i innowacji. Łukasiewicz – IMiF z kolei został partnerem europejskiego projektu PIONEAR. Bierze też udział w projekcie HybrydMOF, który realizuje  we współpracy z MIT. Łukasiewicz – IEL zaś jest koordynatorem merytorycznym jednego z obszarów „Europe’s Rail JU”, w którym powstanie m.in. nowa, wzorcowa stacja kolejowa oraz zostanie wypracowany standard tankowania lokomotyw wodorowych w Europie. Ten ostatni instytut także podjął współpracę z firmą Ørsted, światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

22 instytuty Łukasiewicza i zmiany

Łukasiewicz się rozwija. Powstają nowe laboratoria czy grupy robocze. Od 1 stycznia 2023 roku w strukturze Łukasiewicz – KIT działa Centrum Inżynierii Biomedycznej. W Łukasiewicz – GIT uruchomiono nowe Laboratorium Metalurgii Wodorowej, które wesprze w badaniach i realizacji nowych projektów Grupę Badawczą Procesy Surowcowe, w Łukasiewicz – ILOT otwarto Centrum Laboratoryjne Napędów Rakietowych i Satelitarnych, a w Łukasiewicz – ICiMB powstało Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Instytut ten buduje również pierwsze w Europie laboratorium badań wodorowych wyposażone w piec wysokotemperaturowy do badań oddziaływania wodoru jako paliwa na różne materiały. W 2023 r. w Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii Łukasiewicz – PORT rozpoczęły działalność cztery nowe grupy badawcze.

Społeczna Odpowiedzialność Nauki, czyli wychodzimy do „zwykłych” ludzi

W rozkładzie jazdy Łukasiewicza w 2023 roku stopniowo zaczęła się pojawiać Społeczna Odpowiedzialność Nauki, która w 2024 roku jest już czarno na białym zapisana w strategii i planach działalności wszystkich instytutów. Cieszymy się, że niektóre idee SON realizowane były już wcześniej, w tym tak regularnie i z rozmachem, jak robił to Łukasiewicz – PORT, prowadząc Ogrody Doświadczeń (to aż 901 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w których w 2023 roku wzięło udział 8400 uczestników) czy Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, który dwa razy z rzędu zdobył w MEiN dofinansowanie na warsztaty pod nazwą „Magia Światła Łukasiewicza”.

W listopadzie w Łukasiewicz – GIT w całodniowym wydarzeniu pn. „Z klasą do labów Łukasiewicza” wzięło udział 350 dzieci. Ten piknik naukowy połączony z warsztatami i wykładami  współtworzyło w sumie siedem instytutów Łukasiewicza, co stanowi ważne doświadczenie przed kolejnymi tego typu projektami. Z kolei Łukasiewicz – ICiMB zaprosił do swojej Krakowskiej Huty Szkła najmłodszych w ramach projektu „Szkło pod lupą Łukasiewicza”.

Łukasiewicz – ITECH realizował dwa projekty, angażując społeczeństwo i biznes w procesy transformacji z myślą o zrównoważonej przyszłości: „Popularyzacja wodoru w społeczeństwie” oraz „Nauka o zrównoważonym rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.

Tu wspomnijmy o różnych sposobach – i celach – docierania do młodych ludzi. Brawa dla Łukasiewicz – ŁIT za dołączenie do największego programu stypendialnego w Polsce („Młodzi w Łodzi”) oraz ufundowanie dziesięciu stypendiów. I przypomnijmy, że kilka naszych instytutów zaangażowało się w program „Olimpijczycy w Łukasiewiczu”, co realnie wpływa na wsparcie młodych, początkujących naukowców oraz budowanie marki Łukasiewicza.

Nagrody i certyfikaty

Nagrody i certyfikaty dla pracowników i instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz przyznane w 2023 roku tylko potwierdziły wysoki poziom zaangażowania w prace badawcze i jakość innowacyjnych rozwiązań, co znalazło odzwierciedlenie także w licznych publikacjach czy patentach. Przykłady? Łukasiewicz – ITR zdobył prestiżowe certyfikaty w obszarze wojskowym, w tym certyfikat AQAP 2110:2016, który potwierdza spełnienie najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa w produkcji elektroniki, szczególnie w sektorze obronnym. Łukasiewicz – IChP jako pierwszy na świecie producent substancji czynnej Tacalcitol otrzymał Certificate of Suitability (CEP), potwierdzający najwyższą jakość produktu. Instytut aktywnie uczestniczył w procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań, zgłaszając 15 rozwiązań patentowych, a otrzymał 5 nowych patentów.

Z sukcesem zakończyła się akredytacja w Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych Łukasiewicz – EMAG potwierdzająca, że laboratorium spełnia najwyższe standardy oceny bezpieczeństwa w dziedzinie produktów teleinformatycznych. Z kolei laboratorium ITSEF zwiększyło możliwości techniczne w zakresie bezpieczeństwa w systemach sterowania i automatyki przemysłowej i dziś jest to pierwsze w Polsce laboratorium z akredytacją PCA AB1781. Łukasiewicz – IPO zaś zdobył m.in. certyfikaty jakości Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji czy Biura do spraw Substancji Chemicznych.

Przejdźmy do wybranych nagród, przyznawanych i wręczanych w 2023 roku. Łukasiewicz – ŁIT otrzymał tytuł Symbol Synergii Nauki i Biznesu za projekt pn. „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży”, realizowany w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa. Otrzymał też tytuł Lidera Transformacji Energetycznej podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego. Doceniono projekt „EKOMUSH BIO ISOLATION” – Lekki materiał konstrukcyjny na bazie grzybni o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Łukasiewicz – ITeE został laureatem prestiżowych nagród w ramach konkursu „Lider Zmian Funduszy Europejskich 2023”, w kategorii Nowoczesne Fundusze Europejskie. Łukasiewicz – IMN otrzymał Grand Prix za wynalazek „Nowe certyfikowane materiały odniesienia (CRM) przeznaczone do kontroli i kalibracji metod analitycznych stosowanych w badaniach materiałów objętych Dyrektywą RoHS” oraz Srebrny Laur Innowacyjności za projekt „Materiały wzorcowe niezbędne w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS”. Łukasiewicz – INS, po spełnieniu wszystkich wymogów w zakresie oceny zgodności produktów nawozowych UE według modułu B, został przez Komisję Europejską umieszczony w wykazie jednostek notyfikowanych (i dołączył do zaledwie dziesięciu  jednostek z takimi uprawnieniami w Europie.)

Last but not least: najważniejsi są ludzie

Bez świetnych pracowników nie byłoby sukcesów Łukasiewicza. Doceniamy tych, którzy w swojej pracy osiągają dobre rezultaty, a nawet wykraczają poza obowiązujące granice i mogą być dla nas wzorem. Gratulujemy wszystkim, którzy w minionym roku zdobyli tytuły i stopnie naukowe: doktora, doktora habilitowanego lub profesora. Gratulujemy wszelkich awansów, nowych funkcji i nagród. Wreszcie gratulujemy udanych projektów, stypendiów i współprac. Dzięki Waszemu rozwojowi rozwija się cały Łukasiewicz.

I o ile w powyższych zagadnieniach możemy podawać wybrane przykłady instytutów (brawa dla tej osoby, która zliczy, ile razy pojawiały się nazwy instytutów Łukasiewicza w tym artykule), o tyle nie odważymy się podać przykładowych nazwisk naszych zacnych pracowników i ich osiągnięć. Dlaczego? Jest ich dużo. Bardzo dużo! I wszystkie powinny być właściwie docenione – nikt nie powinien zostać pominięty. Żeby uniknąć pomyłki czy błędu zaniechania, a także wydłużenia artykułu o kolejne dziesiątki linijek, w tym miejscu raz jeszcze serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim pracownikom Łukasiewicza, którzy codziennie stają na wysokości zadania i dbają o rozwój polskiej nauki, a dzięki temu odpowiedzialnie budują nasz świat lepszym, sprawniejszym, nowocześniejszym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

    KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY


    Wersja 1

    Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

    Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

    1. Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

    2. Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
    o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

    3. Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

    4. RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

    5. Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

    Zasady przekazania danych osobowych:

    1) nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

    2) niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

    1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

    Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa,
    e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

    Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
    i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

    2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

    1) Cel przetwarzania:

    a) przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

    b) przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

    2) Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

    a) art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

    b) art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

    c) art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
    w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

    Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

    Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
    i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę zgodnie z wymogami RODO”.

    Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

    3) Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

    a) osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

    b) dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

    4) Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

    5) Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
    w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

    a) oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement;

    b) umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

    W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

    Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

    Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
    z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

    6) Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

    a) dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

    b) dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;

    c) dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

    d) dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

    7) Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

    3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

    1) Posiada Pani/Pan prawo:

    a) dostępu do swoich danych osobowych,

    b) sprostowania swoich danych osobowych,

    c) usunięcia swoich danych osobowych,

    d) ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

    e) cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres: Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

    f) przenoszenia swoich danych osobowych,

    g) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

    2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

    Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.

    [1] Art. 9 RODO

    ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

    ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

    a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

    b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

    This will close in 0 seconds

    x

    This will close in 0 seconds