Sieć Badawcza Łukasiewicz- Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych opracuje i wdroży dla Grupy Azoty innowacyjne rozwiązanie termicznej obróbki alternatywnych surowców mineralnych wykorzystywanych do produkcji. To kolejny przykład wzorcowej współpracy na linii nauka-biznes, której efektem będzie nowoczesna technologia odpowiadające na realne potrzeby największej firmy chemicznej w kraju.
Opracowanie bardziej efektywnej metody termicznej obróbki surowców mineralnych dotychczas niewykorzystywanych w Grupie Azoty, między innymi pochodzenia krajowego, wynika z potrzeby dywersyfikacji dostaw oraz wahań cenowych na rynkach światowych surowców mineralnych.
„Dzisiejsza umowa dotycząca konkretnych rozwiązań technologicznych, które chcemy skomercjalizować, jest docenieniem potencjału tkwiącego w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Dysponując unikatową wiedzą i najwyższej klasy zapleczem laboratoryjnym jesteśmy w stanie podjąć się najtrudniejszych wyzwań zgłaszanych przez biznes. Współpraca z Grupą Azoty w obszarze materiałów i zaawansowanego wytwarzania to przykład na to, jak realny staje się dziś postęp technologiczny polskich firm”– podsumował dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk Dyrektor Łukasiewicza – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Grupa Azoty, pomimo posiadania własnego zaplecza aparaturowego w centrum badawczo-rozwojowym, realizuje wiele programów badawczych, w tym program Idea4Azoty, które zakładają współpracę m.in. z krajowymi ośrodkami badawczymi.
„Synergia potencjałów świata nauki i biznesu jest podstawą rozwoju technologicznego Grupy Azoty S.A., pozwalającego realizować nasze założenia biznesowe” – powiedział dr Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty.