Rozwiązania Łukasiewicza zmieniają życie ludzi. Zakończył się Tydzień Sztucznej Inteligencji

Czas czytania: 3 min
Fragment płyty głównej komputera. Na procesorze skrót AI.

Wzmocnienie gospodarki, zapewnienie bezpieczeństwa, poprawa stanu zdrowia czy po prostu polepszenie jakości naszego życia – takim celom między innymi ma służyć rozwój sztucznej inteligencji. W Polsce i na świecie przybywa nowych technologii opartych na SI. Eksperci Łukasiewicza na co dzień pracują nad jej różnorodnym wykorzystaniem. Do naszych zadań należy jednak nie tylko opracowywanie nowych rozwiązań, o których piszemy poniżej, ale i edukacja w tym zakresie. Dlatego cieszy udział Łukasiewicz – EMAG w dobiegającym końca Tygodniu Sztucznej Inteligencji, który jest częścią programu Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024.

O sztucznej inteligencji w Katowicach,…

Podczas kilku dni warsztatów, wykładów, paneli i innych spotkań w Katowicach Łukasiewicz – EMAG zaprezentował prace i produkty stworzone przez swoich naukowców. To m.in. elektryczny pojazd transportowy ETV, przeznaczony do ratownictwa górskiego, czy WALKER 2, czyli unikatowy w skali świata przenośny miernik pomiaru parametrów jakości węgla, tj. popiołu, wilgoci i wartości opałowej. To także aplikacja AudioMovie, która osobom z wadą wzroku pozwala oglądać filmy, czy wirtualny tłumacz języka migowego dla osób głuchych.

Prof. Jan Kozak, Lider Grupy Roboczej Systemów Uczących Się w Łukasiewicz – EMAG i jednocześnie kurator Tygodnia Sztucznej Inteligencji, przy zaangażowaniu środowiska akademickiego Śląska zadbał o atrakcyjne propozycje wydarzeń skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci i młodzieży. Na uwagę zasługuje prezentacja możliwości SI zwłaszcza tzw. seniorom i wszystkim osobom starszym, dla których to sfera wiążąc się z niewiedzą i dlatego budząca niepokój. Z dronami i innym sprzętem wykorzystującym SI prof. Kozak dotarł nawet do centrum rehabilitacji i do środowiska osób głuchych by pokazać, jak rozwój SI realnie może usprawniać nasze funkcjonowanie.

AI także w Warszawie…

Ostatniego dnia stycznia odbyła się również konferencja otwierająca 2024forAI. To inicjatywa podjęta wspólnie przez Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0, Mazovia EDIH i EIT Manufacturing HUB Poland, działające przy Łukasiewicz – PIAP. Konferencja zainaugurowała całoroczny cykl wydarzeń, skierowanych do przedsiębiorstw, w celu zdobycia wsparcia i wiedzy o możliwości finansowania i rozwoju ze środków europejskich, do firm, które są zainteresowane rozwiązaniami wykorzystującymi SI, do podmiotów poszukujących partnerów do projektów międzynarodowych i innych. Podczas konferencji uczestnicy poznali główne cele 2024forAI, głównych partnerów, dostępne programy wsparcia rozwoju oraz przedsiębiorców i ich katalogi usług. W otwarciu wziął udział prezes Centrum Łukasiewicz Andrzej Dybczyński, który opowiedział przy okazji o głównych kompetencjach Łukasiewicza w zakresie AI.

… i w całej Polsce.

Liczne badania naszych naukowców opierają się na algorytmach sztucznej inteligencji, rozwijając jej możliwości w różnych dziedzinach. I gdyby Tydzień Sztucznej Inteligencji zorganizować nie tylko w Katowicach, ale i w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie, to Łukasiewicz miałby wiele do powiedzenia. Przykłady? Oto i one.

Łukasiewicz – PIT realizuje (wraz z Instytutem Genetyki Człowieka PAN) projekt analizy skurczów komórki serca (i detekcji ich kierunku). Polega on na obserwacji (przy użyciu kamery wysokiej jakości i rozdzielczości) wyhodowanych syntetycznie komórek serca. Następnie algorytmy określają momenty, w których występuje skurcz, jego kierunek oraz prawidłowość skurczu. Jest to niezbędne w procesie obserwacji komórek po podaniu nowego leku. Innym ciekawym projektem realizowanym przez Łukasiewicz – PIT jest choćby Produktoskop. Chodzi w nim o wypracowanie algorytmów AI do detekcji produktów typu dual-quality (na podstawie opinii z różnych serwisów internetowych).

Łukasiewicz – PORT prowadzi projekt Saufex (finansowany z programu Horyzont Europa), którego głównym celem jest poprawa wykrywania, analizy i przeciwdziałania obcej manipulacji i ingerencji informacyjnej (FIMI). Innymi słowy chodzi o skuteczniejszą walkę z dezinformacją. We Wrocławiu też trwają prace w czterech projektach, którymi zajmuje się Grupa Badawcza Biobank. Celem jednego z nich jest „Zdefiniowanie sygnatur radio-oporności raka płaskonabłonkowego głowy i szyi (HNSCC) przy użyciu sztucznej inteligencji i genomowej analizy przestrzennej.”

Opracowanie innowacyjnego systemu składającego się z inteligentnych sensorów mierzących krytyczne parametry taboru kolejowego oraz aplikacji webowej do przetwarzania, monitorowania i analizowania danych za pomocą mechanizmów sztucznej inteligencji – to działanie naukowców Łukasiewicz – ITR. Stworzony przez nich system m.in. wykrywa, na podstawie anomalii w sygnale wibracji elementów jezdnych wagonu kolejowego, uszkodzenie powierzchni kół wagonu.

Łukasiewicz – ILOT w ramach projektu SMILE przygotowuje platformę wielosensorową, której praca wspomagana jest przez algorytmy sztucznej inteligencji. Podstawowym scenariuszem wykorzystania tych algorytmów jest detekcja obiektów i cech na zdjęciach multispektralnych w czasie rzeczywistym. Z kolei celem innego projektu – GNSS denied navigation (GDNav) – było opracowanie modelu użytkowego urządzenia technicznego (TRL 6) dla rakiet ziemia-ziemia o zasięgu w promieniu do 60 km, umożliwiającego prowadzenie obliczeń nawigacyjnych bez globalnej nawigacji satelitarnej (GNSS).

Łukasiewicz – ICIMB pracuje nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie pożarowym budownictwa. Projekt ma na celu opracowanie i wdrożenie systemu sztucznej inteligencji, dzięki któremu będzie można prognozować klasy reakcji na ogień wyrobów budowlanych, a dokładnie złożonych systemów izolacji cieplnej ścian budynków.

Łukasiewicz – KIT ma na koncie m.in. autonomicznego agrobota do zbioru pieczarek czy opracowanie nowatorskiego podejścia do oceny sygnałów biomedycznych, w szczególności sygnałów biofizycznych płodu, rejestrowanych podczas rutynowego monitorowania płodu w ciąży zagrożonej. W 2023 roku w Łukasiewicz – KIT powstał obszar badawczy związany ze sztuczną inteligencją, a zespołowi naukowców przewodzi dr hab. inż. Dorota Wilk-Kołodziejczyk.

Łukasiewicz – PIAP w konsorcjum 25 partnerów z 12 krajów realizuje projekt AI-PRISM, czyli interakcje robotów dla systemów inteligentnego wytwarzania. Rezultatem prac będzie zintegrowany i skalowalny ekosystem z rozwiązaniami specyficznymi dla półautomatycznego i kooperacyjnego wytwarzania w procesach elastycznej produkcji, dla których nie będą wymagane specyficzne umiejętności programowania robotów, dzięki modułom programowania przez demonstrację. Piloty będą przeprowadzone w rzeczywistych środowiskach operacyjnych obejmujących kluczowe sektory produkcyjne.

Łukasiewicz – EMAG, wspomniany wyżej przy okazji zaangażowania w Tydzień Sztucznej Inteligencji w Katowicach, to także takie projekty, jak choćby „Rozwój interinstytucjonalnych technologii agregacji, przetwarzania i wizualizacji danych statystycznych instytucji publicznych”, którego celem jest przygotowanie platformy analitycznej. Naukowcy z Katowic cały czas pracują też nad usprawnieniem Awatara 2PJM. Celem projektu jest opracowanie szkieletowego rozwiązania pozwalającego na translację wypowiedzi w języku polskim na język migowy z wykorzystaniem wirtualnej postaci ludzkiej. Innowacyjność rozwiązania, nacelowanego na tłumaczenie wypowiedzi z języka polskiego na Polski Język Migowy, polega na uwzględnieniu emocji i elementów pozawerbalnych wypowiedzi w wizualizacji gestów.

Sztuczna inteligencja to obecnie jeden z głównych tematów w dyskursie publicznym. Jest na językach wielu osób: zarówno naukowców, programistów, inżynierów czy techników, jak i publicystów, dziennikarzy czy polityków. W tej przestrzeni pojawia się też Łukasiewicz, jego pracownicy i ich konkretne badania i sukcesy. Bo rozwój sztucznej inteligencji ma sens tylko wtedy, gdy jej możliwości są realnie wykorzystywane: zamieniane w produkty i mechanizmy, używane zarówno przez firmy, jak i przez zwykłych ludzi. Nie bez kozery jednym z haseł Łukasiewicza jest Nauka dla Biznesu. Trzymamy kciuki za wszystkich naszych naukowców, których codzienna praca ma szansę zmienić jakość naszego życia.

___

PS. Artykuł powstał m.in. na podstawie informacji przesłanych przez instytuty Łukasiewicza. Został napisany bez użycia chatu GPT 😉

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

Pola oznaczone znakiem * są wymagane
PIERWSZA PRACA W R&D: FORMULARZ REKRUTACYJNY

KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY

(REKRUTACJA)


Wersja 1

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

 

Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

1.   Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

2.   Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

3.   Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

4.   RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

5.   Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

 

Zasady przekazania danych osobowych:

1)   nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

2)   niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

 

 

1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa,
e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail:
dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

 

2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

 

1)          Cel przetwarzania:

a)       przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

b)       przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

2)          Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

a)       art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

b)       art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

c)       art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę
zgodnie z wymogami RODO”.

Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

3)          Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

a)   osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

b)   dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

4)          Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

5)          Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

  a)  oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement; 

  b)  umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

6)          Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

a)   dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

b)   dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;  

c)   dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

d)   dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

7)          Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

 

1)          Posiada Pani/Pan prawo:

a)   dostępu do swoich danych osobowych,

b)   sprostowania swoich danych osobowych,

c)   usunięcia swoich danych osobowych,

d)   ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

e)   cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres:  Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

f)    przenoszenia swoich danych osobowych,

g)   wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

 

Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.



[1] Art. 9 RODO

ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

(…).

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds