Produkt wzbogacający glebę w 100%
z materiałów odpadowych
ta stale rośnie
Opis rozwiązania
Rozwiązanie oparte jest na wykorzystaniu odpadów organicznych i mineralnych (osady, popioły), których zagospodarowanie stanowi problem środowiskowy. Produkt został przetestowany w warunkach laboratoryjnych (testy fitotoksyczności ostrej, próby wazonowe, testy wymywalności) oraz w warunkach polowych w ciągu 12 miesięcy na składowisku odpadów powydobywczych. Wyniki tych eksperymentów pokazały, że może być tanią alternatywą dla obecnych na rynku nawozów, wpisując się jednocześnie w zasady Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ).
W ramach proponowanego rozwiązania opracowano również metodę granulacji powstałego produktu, wykorzystując w tym celu zaprojektowaną i wytworzoną instalację w skali półtechniki, która umożliwia dodatkowo podsuszanie produktu końcowego lub półproduktu
Zalety technologii oraz korzyści z zastosowania
Opracowana technologia odpowiada na oczekiwania przedsiębiorstw, które w ciągu technologicznym wytwarzają uciążliwe do zagospodarowania odpady takie jak osady ściekowe, których składowanie jest zabronione, jak również popioły lotne nowej generacji, których nie można wykorzystać w produkcji materiałów budowlanych. Osady ściekowe mogą być zagospodarowane w celu odzysku energii (termiczna utylizacja) lub na cele przyrodnicze z uwagi na wysoką zawartość materii organicznej i biogenów. Obecnie najkorzystniejszymi metodami zagospodarowania odpadów jest ich ponowne wykorzystanie w ramach GOZ.
Opracowana technologia pozwala na ustabilizowanie osadów ściekowych i wytworzenie z udziałem popiołów lotnych nowej generacji innowacyjnego produktu o właściwościach nawozu organicznego lub organiczno-mineralnego.
Główne zalety i innowacyjność produktu:
• jednoczesne zagospodarowanie odpadów organicznych i mineralnych w celu wytworzenia produktu poprawiającego właściwości gleb lub produktu jako nawozu organiczno-mineralnego,
• metoda stabilizacji osadów ściekowych z ich jednoczesną higienizacją oraz immobilizacją metali ciężkich.
Kontakt:
dr Joanna Poluszyńska, +48 601 347 879
joanna.poluszynska@icimb.lukasiewicz.gov.pl