Transformacja energetyczna w Polsce staje się coraz istotniejszym tematem w kontekście rosnących cen prądu i ograniczenia konkurencyjności polskiego przemysłu. Odejście od emisyjnych form pozyskiwania energii elektrycznej na rzecz tańszych alternatyw staje się niezbędne. Rozmawiali o tym uczestnicy konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”, w której wziął udział prezes Łukasiewicza dr Hubert Cichocki. Wydarzenie było poświęcone przeobrażeniom regionu oraz kluczowym aspektom transformacji energetycznej Polski.
Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowisk naukowych, parlamentarzystów, władze samorządowe oraz ekspertów branży elektroenergetycznej. Podczas paneli tematycznych zostały omówione zagadnienia związane z budową elektrowni jądrowej w Bełchatowie, a także wyzwania i szanse wynikające z tej inwestycji. Prezes Łukasiewicza wziął udział w panelu otwierającym konferencję pt. „Czy polska energetyka poradzi sobie bez atomu? Szanse i zagrożenia związane z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce”.
Ceny hurtowe energii w Polsce są wyższe niż w USA. Dlatego transformacja energetyczna to nie tylko szansa dla naszej gospodarki, ale także konieczność dla rodzimego sektora przedsiębiorstw i ich konkurencyjności, szczególnie w branżach, gdzie ceny energii stanowią istotny element struktury kosztowej. Chcielibyśmy, jako Sieć Badawcza Łukasiewicz, stać się dostawcą rozwiązań wspierających transformację energetyczną – również w obszarze technologii jądrowych.
Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, dr Hubert Cichocki Tweet
Paneliści poruszyli także kwestie roli energetyki jądrowej w stabilizacji systemu elektroenergetycznego, bezpieczeństwa reaktorów nowej generacji, korzyści i wyzwań związanych z budową pierwszych polskich elektrowni jądrowych oraz wpływu energetyki jądrowej na realizację celów klimatycznych.