1 kwietnia 2020 roku, w pierwszą rocznicę powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, połączą się należące do niej: Instytut Odlewnictwa oraz Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania. Dzięki temu powstanie jedna silniejsza jednostka pod nową nazwą: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny.
– Chcemy, aby sieć tworzyły silne, prężne jednostki badawcze zdolne do podejmowania nowych wyzwań w kluczowych dla nas kierunkach rozwoju czyli zdrowiu, inteligentnej mobilności, zrównoważonej gospodarce i energii oraz transformacji cyfrowej. Dlatego po roku działalności Łukasiewicza mamy za sobą 3 niezbędne konsolidacje. Tylko silne Instytuty są w stanie podejmować wyzwania zmieniającego się świata i zmieniającej się gospodarki. Jako Łukasiewicz jesteśmy tą częścią nauki, która pracuje dla biznesu, odpowiada na jego potrzeby i wspiera rozwój. Jestem przekonany, że Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny bazujący na doskonałej kadrze naukowej i unikalnych kompetencjach będzie stanowił ważne aktywo całej sieci, a jego powstanie wpłynie na rozwój całego krakowskiego potencjału naukowego, a tym samym przyczyni się do wzmocnienia oferty dla polskich przedsiębiorstw – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Po połączeniu Instytutów zwiększą się możliwości efektywnego wykorzystania wspólnych kompetencji dzięki wzajemnie uzupełniającym się obszarom badawczym i wysokim kompetencjom Instytutów w stosowanych technologiach wytwarzania. Zwiększą się także szanse na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku usług badawczych. Poprzez integrację zespołów powstanie możliwość tworzenia nowych obszarów badawczych. Konsolidacja pozwoli na prowadzenie projektów interdyscyplinarnych o znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki.
Siedziba Instytutu znajduje się przy ul. Zakopiańskiej 73. W Instytucie zatrudnionych jest 205 pracowników w tym pracownicy pionu badawczego, inżynierowie oraz pracownicy pionu wsparcia. ŁUKASIEWICZ – Krakowski Instytut Technologiczny posiada specjalistyczną aparaturę do prowadzenia badań w skali laboratoryjnej jak i w skali półprzemysłowej. W strukturze Instytutu funkcjonują cztery Centra: Centrum Technologii Odlewania, Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Centrum Obróbki Materiałów oraz Centrum Badań Materiałowych, w których skupiony jest kluczowy zespół pionu badawczego odpowiadający za generowanie innowacyjnych rozwiązań dla polskiej gospodarki.
Odbiorcami rozwiązań opracowywanych w Instytucie są przedstawicie przemysłu odlewniczego, narzędziowego, lotniczego, medycznego, energetycznego oraz wiele innych. Oprócz projektów badawczych Instytut oferuje usługi komercyjne realizowane w głównej mierze w Centrum Laboratoriów Badawczych (w tym Laboratoria Akredytowane) a także Biuro Certyfikacji i Normalizacji. W Instytucie funkcjonuje również Dział produkcji skupiający się na projektowaniu i wytwarzaniu linii produkcyjnych dla przemysłu opakowaniowego.
Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny będzie prowadził interdyscyplinarne badania obejmujące zarówno klasyczne jak i nowoczesne technologie wytwarzania i obróbki materiałów. Instytut będzie rozwijał technologie druku 3D na bazie metali, tworzyw sztucznych oraz ceramiki, a także wytwarzał materiały oraz narzędzia dla przemysłu zaawansowanych technologii np. przemysłu kosmicznego. Wśród innych obszarów badawczych Instytutu wymienić należy projektowanie i wytwarzanie materiałów na potrzeby elektromobilności, w tym ogniw paliwowych, wytwarzanie i obróbka materiałów kompozytowych oraz nanokompozytowych dla zastosowań specjalnych czy rozwój w zakresie robotyzacji i automatyzacji procesów zgodnych z założeniami przemysłu 4.0.
Naukowcy Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego podejmą również wyzwania związane z technologiami odpowiadającymi zmianom modelu gospodarki z linearnego na zamknięty. Bardzo ważnym obszarem badawczym będzie projektowanie rozwiązań materiałowych oraz technologii wytwarzania dla przemysłu energetyki odnawialnej w tym energetyki wiatrowej offshore oraz krajowego sektora fotowoltaicznego. Rozszerzony zostanie również obszar badań nad korozją o biokorozję oraz korozję w środowisku chlorkowym. Struktura Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego została zaprojektowana tak, aby w zwinny sposób móc dostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego.
Powstanie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego może mieć również pozytywny wpływ na rynek pracy. Stworzy możliwość zwiększenia zatrudnienia i odbycia staży naukowych wynikających z rozszerzenia tematyki naukowo – badawczej.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to unikalna w skali kraju, trzecia pod względem wielkości w Europie sieć instytutów badawczych przygotowana merytorycznie i organizacyjnie do prowadzenia działalności badawczej i wdrożeniowej. Prace B+R prowadzone w Łukasiewiczu odpowiadają na takie wyzwania społeczne jak Zdrowie, Zrównoważona Gospodarka i Energia, Inteligentna Mobilność oraz Transformacja Cyfrowa. Szczególną misją Sieci Badawczej Łukasiewicz jest koordynowanie działań kreatywnych ludzi, którzy tworzą z pasją innowacyjne rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki.