W ubiegłym tygodniu w norweskim Oslo przedstawiciele wiodących instytutów badawczych w Europie spotkali się by rozmawiać na temat globalnych wyzwań i technologii przyszłości. W warsztatach zorganizowanych z inicjatywy Rady Naukowej Norwegii – „Horizon scanning- future technology for prosperity” udział wzięły osoby zarządzające największymi europejskimi instytutami badawczymi oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej, na czele z Peterem Droellem, kierownikiem dyrekcji Technologii Przemysłowych w Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji. W dyskusji, która posłuży konstruowaniu szczegółowych założeń Horyzontu Europa, Polskę reprezentował Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.
Zgodnie z przyjętymi przez Komisję Europejską założeniami, nowe cele w obszarze badań naukowych i innowacji mogą obejmować tak zróżnicowane technologie, jak te dotyczące walki z rakiem czy oczyszczenia oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych. Zdaniem Piotra Dardzińskiego, Prezesa Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ, szansą dla Europy będą między innymi zmiany, jakie niesie za sobą rewolucja biomedyczna.
– Kiedy wybiegam poza horyzont dzisiejszej wiedzy, dostrzegam co najmniej 3 rewolucje technologiczne, które zmienią sposób w jaki funkcjonują społeczeństwa. Oprócz zmian, które czekają nas w obszarze transportu i edukacji, niezwykle istotna będzie rewolucja biomedyczna. W dłuższej perspektywie nie będziemy już leczyć chorób i niepożądanych warunków, ale zapobiegać ich występowaniu. Do tej zmiany chcemy być w przygotowani w ŁUKASIEWICZU, dlatego już dziś, wykorzystując potencjał naszych instytutów, tworzymy kompleksowe rozwiązania oparte na systemach bezzałogowych i dronach, służące zapewnieniu dostaw wysokiej jakości żywności – mówi Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.
Rozwiązanie, o którym mowa, polegające na analizie danych zbieranych przez roboty rolnicze monitorujące plony, to szansa na zwiększenie efektywności produkcji gospodarstw rolnych. Zebrane w ten sposób dane stanowić będą podstawę do odpowiedniego dawkowania nieinwazyjnych substancji chemicznych oraz precyzyjnego nawożenia, dostosowanego do aktualnych warunków glebowych i roślinnych. Zyska również środowisko, dzięki ograniczeniu substancji chemicznych przedostających się do gleby, wykorzystaniu energii odnawialnej i racjonalnemu zarządzaniu zasobami naturalnymi.
Ocenia się, że wykorzystanie robotów i technologii automatyzacji znacząco poprawi jakość i wydajność plonów i rozwiąże problem niedoborów siły roboczej, zapewniając ekonomiczną trwałość mniejszych gospodarstw rolnych. Według dostępnych raportów, światowy rynek robotów rolniczych wzrośnie z 3 mld USD w 2015 r. do 74 mld USD w 2024 r. Potencjalne oszczędności w Europie związane z wprowadzeniem metod rolnictwa precyzyjnego szacuje się na 15 mld USD w 2022 r.
W warsztatach „Horizon scanning- future technology for prosperity udział wzięło 30 uczestników z wiodących instytutów badawczych w Europie, w tym finlandzkiego VTT, niemieckiego Fraunhofer’a czy Austriackiego Instytutu Technologii. Wnioski z dyskusji zostaną przedstawione również podczas Innovation Days, które odbędą się pod koniec września w Brukseli.