8 marca w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w konkursie „Polka XXI wieku”. Laury przyznano w siedmiu kategoriach: Innowacje i nowe technologie, Przedsiębiorczość, Samorząd, Edukacja, Zdrowie, Działalność społeczna oraz Kultura. Hanna Purzyńska i Anna Kowalik-Klimczak otrzymały wyróżnienia w kategorii Innowacje i nowe technologie.
„Polka XXI wieku” to wydarzenie dla kobiet i o kobietach. Dlatego w spotkaniu, które odbyło się 8 marca w Hotelu Regent w Warszawie, uczestniczyły głównie panie.
W wydarzeniu wzięły udział czołowe menedżerki, aktywistki społeczne czy przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej, a także wybitne kobiety ze świata kultury. Uczestniczki debatowały o sprawach, które najbardziej interesują współczesne kobiety. Dyskutowano zatem o zdrowiu, edukacji, kulturze, bezpieczeństwie energetycznym czy postępie technologicznym. Konferencji towarzyszył konkurs, w ramach którego przyznano nagrody kobietom, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach.
Konferencję i galę konkursu „Polka XXI wieku” zorganizowała Fundacja Projekt PL. Nagrody trafiły do liderek w kategoriach: Przedsiębiorczość, Samorząd, Edukacja, Zdrowie, Kultura, Działalność społeczna oraz Innowacje i nowe technologie. Laureatki ogłoszono podczas wieczornej gali, w której wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Aktywność Łukasiewicza
Sieć Badawcza Łukasiewicz była jednym z partnerów wydarzenia, a nasze przedstawicielki dołączyły do Kapituły Konkursowej w kategoriach Zdrowie oraz Przedsiębiorczość.
Anna Gawrońska z Łukasiewicz – PIT otrzymała wyróżnienie w kategorii Zdrowie w ubiegłym roku. Tym razem sama miała wpływ na wybór zwycięzcy, zasiadając w Kapitule Konkursowej. Laureatką w tej kategorii została Aleksandra Wesołowska, prezeska fundacji Bank Mleka Kobiecego. Doceniono ją za stworzenie Sieci Banków Mleka działających w 16 miastach w Polsce. Banki te są profesjonalnymi laboratoriami, które służą zbiórce, badaniu i właściwej dystrybucji zgromadzonego pokarmu kobiecego. Mleko takie wspiera, a niekiedy ratuje życie, najmniejszych pacjentów kliniki neonatologii, jak również pomaga matkom, które z różnych przyczyn nie mogą karmić swoich pociech.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
– Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolog, założycielka i prezeska Fundacji Kobiety Medycyny, właścicielka praktyki kardiologicznej Doktor od Serca, za pracę na rzecz kobiet w ochronie zdrowia;
– Anna Przybylska i Olga Stetsiuk z Centrum wsparcia kobiet z Ukrainy KOALA za otwarcie w Krakowie „Centrum Pomocy Kobiet w Ciąży oraz Mam z Noworodkami”, które objęło pomocą ponad 1000 kobiet z Ukrainy.
Do prac Kapituły Konkursowej została zaproszona wiceprezes Łukasiewicza Maria Prokop-Wyczańska, która oceniała wnioski w kategorii Przedsiębiorczość.
W tej kategorii Kapituła nagrodziła statuetką Katarzynę Goch za stworzenie aplikacji iYoni, która wspiera zdrowie i płodność kobiet. Laureatka była odpowiedzialna za rozwój produktu, testowanie i ulepszanie oraz globalną strategię ekspansji i monetyzacji. Dzięki niej aplikacja otrzymała 120 500 euro dofinansowania na internacjonalizację i rozwój innowacyjności.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
– Joanna Lipner z firmy Pikralida za dwa projekty: EpiFix, którego celem jest zastosowanie inhibitora metaloproteazy macierzowej w zapobieganiu rozwojowi padaczki pourazowej i poudarowej oraz ALS, którego celem jest opracowanie innowacyjnej terapii na stwardnienie zanikowe boczne;
– Aneta Zariczna Jaremkowska za projekt Bezglutenowi, który stał się niezastąpioną pomocą dla wielu polskich rodzin borykających się z nietolerancją glutenu, a które mogą kupować teraz ręcznie robione, bezglutenowe pierogi bez obaw o zdrowie.
Szczęśliwa kategoria
Innowacje i nowe technologie to kategoria, w której Łukasiewicz zapisał się w tegorocznej historii konkursu.
W Kapitule Konkursowej zasiadały osoby związane z nowoczesnymi technologami. Ich zadaniem była analiza czy osoba nominowana wykazała wysoki stopień innowacyjności wdrażanych rozwiązań w ujęciu krajowym i międzynarodowym, czy jej produkt bądź usługa wykazuje skalowalność oraz jak wpływa na społeczeństwo lub środowisko.
Szczególnie cieszą nas dwa wyróżnienia dla naszych koleżanek z Łukasiewicza.
Anna Kowalik-Klimczak z Łukasiewicz – ITEE otrzymała wyróżnienie za opracowanie kompleksowej technologii oczyszczania ścieków przemysłowych, która umożliwia zamknięcie obiegu wody technologicznej i zagospodarowanie produktów oczyszczania. Rozwiązanie to jest ściśle związane z zaawansowanymi technologiami przemysłowymi i ekologicznymi, wpisującymi się w strategię gospodarki o obiegu zamkniętym. Jej wdrożenie przyczyni się do ograniczenia zużycia wody i surowców, a tym samym zmniejszenie objętości ścieków i odpadów przemysłowych. W rezultacie przyczyni się do obniżenia śladów wodnego i węglowego.
Drugą wyróżnioną kobietą z Łukasiewicza została Hanna Purzyńska z Łukasiewicz – GIT. Kapituła Konkursowa doceniła opracowanie procedur i wytycznych w ocenie bloków energetycznych. W uzasadnieniu wskazano, że procedury i wytyczne, które opracowuje nasza koleżanka oraz wydłużanie czasu dalszej bezpiecznej eksploatacji urządzeń, wpływają na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz przyczyniają się do jego zapewnienia w czasie transformacji energetycznej.
Wyróżnienia otrzymały także:
– Paulina Skrzypińska z BNP Paribas za stworzenie innowacyjnego systemu, który odpowiada za testowanie i wdrożenia rozwiązań dla banku, ale też dla firm;
– Aleksandra Staniszewska z MY OVU za opracowanie innowacyjnego termometru owulacyjnego pozwalającego precyzyjnie i wygodnie monitorować płodność i zdrowie ginekologiczne kobiet;
– Anna Walkowska z Propergate za stworzenie rozwiązania, które optymalizuje łańcuchy dostaw w branży budowlanej i ogranicza wykorzystanie zasobów nieodnawialnych, przez co wpływa pozytywnie na redukcję emisji CO2;
– Nikoletta Buczek z Nabio Medical Technologies za stworzenie innowacyjnego systemu wspierającego personalizację leczenia pacjentów onkologicznych, które umożliwia nie tylko zapewnienie lepszej jakości radioterapii, ale również ogranicza długoterminowe skutki uboczne dla pacjentów po terapii;
– Monika Cisło z Dioxe Denim za stworzenie marki odzieżowej, w której całość produkcji powstaje z upcyklowanego denimu.
Laureatką w tej kategorii została Katarzyna Geiger z H+H Labs PSA za stworzenie technologii Hydratico. Rozwiązanie przeznaczone jest dla 800 milionów ludzi na świecie, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej oraz dla 40 krajów, które walczą co roku ze skutkami ogromnych susz, tracąc dostęp do wody dla mieszkańców, trzody i produkcji rolnej.
Innowacja, którą rozwija jej start-up, skupia się na odsalaniu i oczyszczaniu zanieczyszczonej wody za pomocą odnawialnych źródeł energii. Jej start-up ma ogromny potencjał wpływu na życie człowieka i środowisko. Tworzy i rozwija go wspólnie z naukowcami z Ukrainy. Ze względu na swoją mobilność technologia ta może być instalowana w dowolnym miejscu na świecie, a dzięki zasilaniu energią odnawialną, także w miejscach bez dostępu do infrastruktury. Mobilne jednostki Hydratico zużywają 10 razy mniej energii w porównaniu do istniejących technologii.
Laureatka tej kategorii otrzymała pamiątkową statuetkę z rąk premiera Mateusza Morawieckiego. Ma ona nie tylko symboliczny charakter, ale także materialny. Wykonał ją, specjalnie na potrzeby tego konkursu, uznany artysta i profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Stanisław Brach.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje proces tworzenia i ideę, która stoi za statuetką.