Magazyny ciepła, moduły mieszkaniowe, wodorowe instalacje energetyczne.  Łukasiewicz na targach BUDMA 2023

Czas czytania: 5 min

Odbudowa Ukrainy oraz nowoczesne budownictwo zeroemisyjne – wokół tych obszarów koncentruje się uwaga branży budowlanej w całej Europie. Na rozpoczynających się w najbliższych dniach w Poznaniu targach BUDMA zaprezentujemy ofertę sześciu instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.

BUDMA 2023 oraz Build4Future

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury (BUDMA) to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów oraz dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. Targi budowlane prezentują najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 1000 firm z Polski i zagranicy. Cztery dni targów budowlanych w Poznaniu obfitują w rynkowe premiery, nowości produktowe i merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę branży budowlanej, a także prezentacje, konkursy i mistrzostwa. 

Rozpoczynające się 31 stycznia spotkanie branży budowlanej w Poznaniu to przede wszystkim przegląd najnowszej oferty produktowej, technologicznej i usługowej prezentowanej przez producentów oraz dystrybutorów z niemal całego przekroju budownictwa. Jak wskazują organizatorzy – zasadniczą rolą targów jest tworzenie innowacyjnej platformy do wspierania rozwoju biznesu.

W tym roku targom towarzyszy konferencja Build4Future (30 stycznia) oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska–Ukraina (31 stycznia) – pierwsze w Polsce spotkanie przedstawicieli branży budowlanej z krajów Europy Zachodniej i Skandynawii poświęcone potencjalnej współpracy przy odbudowie Ukrainy.

Oferta Instytutów Łukasiewicza

Instytuty Łukasiewicza zaprezentują swoje produkty i projekty na wspólnym stoisku Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz w trakcie prezentacji na wydarzeniach towarzyszącym targom. W ofercie instytutów są zarówno gotowe produkty, które już teraz mogą być wdrażane, ale także projekty będące na wcześniejszych etapach rozwoju. Zdecydowana większość prezentowanych projektów dotyczy rozwiązań związanych z energetyką – tym samym wpisują się w jeden z czterech głównych kierunków badawczych Łukasiewicza, czyli zrównoważoną gospodarkę i energię.

Naukowcy z Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w obszarze budownictwa opracowują rozwiązania umożliwiające pozyskanie energii z OZE dla budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Zajmują się również badaniem eksploatacji central wentylacyjnych oraz pomp ciepła.

Jednym z projektów opracowanych w Łukasiewicz – ITeE jest centrala klimatyzacyjna z odzyskiem ciepła do systemów wentylacji mechanicznej w energooszczędnym budownictwie modułowym Celem naukowców Łukasiewicza było wytworzenie kompaktowego urządzenia wentylacyjnego przeznaczonego do budynków jednorodzinnych (modułowych) z możliwością adaptowania do innych obiektów o podobnej kubaturze i charakterystyce np. małych lokali usługowych oraz wybranych pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej (żłobki, przedszkola, szkoły).

Opracowana centrala wentylacyjna umożliwia wymianę powietrza w budynku z wydajnością 150 do 350 m3/godz. Zapewnia również odzysk nawet do około 92% ciepła z powietrza wywiewanego. Projekt umożliwia rozbudowę centrali poprzez włączenie do obiegu pompy ciepła oraz dezynfekcję powietrza nawiewanego do budynku. Istnieje także możliwość włączenia w instalację modułowego magazynu ciepła kumulującego energię cieplną pozyskiwaną z instalacji fotowoltaicznej lub elektrowni wiatrowej.

Łukasiewicz – ITeEoferuje także system do badania efektywności odzysku ciepła w rekuperatorach oraz system badań pomp ciepła. System do badania efektywności odzysku ciepła w rekuperatorach pozwala na dokładną i kompleksową ocenę sprawności rekuperatorów wpływającej bezpośrednio na zapotrzebowanie energii zużywanej do zapewnienia warunków komfortu cieplnego w budynkach.

Drugi produkt, czyli system badań pomp ciepła pozwala na wyznaczanie charakterystyk eksploatacyjnych pomp ciepła typu powietrze-woda oraz solanka-woda stosowanych w budownictwie do ogrzewania wody w instalacjach centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła

Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki zaprezentuje na wspólnym stoisku szeroką ofertę oraz zastosowania przewodów grzejnych.  Opracowane przez naukowców Łukasiewicza elementy grzejne są niezwykle uniwersalne ze względu na szeroki zakres temperatury nagrzewania, wysoką elastyczność i niewielką wagę.  Można je układać w postaci lameli o dużym promieniu zgięcia, a także formować elastyczne maty grzejne lub zamykać w postaci sztywnych paneli. 

Takie elementy grzejne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, w tym m. in. do ogrzewania wybranej strefy lub powierzchni oraz ogrzewania zaworów, taśm transportowych, zbiorników i reaktorów chemicznych.  

Maty grzejne Łukasiewicz – IEL wszywane są również do odzieży. Charakteryzują się regulacją temperatury oraz możliwością ładowania mat za pomocą powerbanku.  

Łukasiewicz – IEL oferuje także mobilny system zasilania dużej mocy o napięciu wyjściowym 6.6 kV/11 kV oraz częstotliwości 50 Hz / 60 Hz dysponujący maksymalną mocą 6 MW. Opracowany produkt umożliwia konfigurację różnych połączeń przekształtnika energoelektronicznego w celu dopasowania do potrzeb aplikacyjnych, jak również wyposażony został w kompleksowy system aparatury zabezpieczeniowej SN i monitoringu.

System pozwala na realizację niekonwencjonalnego zasilania obiektów poprzez zastosowanie przekształtników energoelektronicznych w różnych konfiguracjach.

Mobilny System Zasilania

Na wspólnym stoisku Łukasiewicza zaprezentowana zostanie także oferta centrów badawczych Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Centrum Technologii Drewna przedstawi:

– technologię wytwarzania materiałów kompozytowych z przeciwogniową, barierową warstwą immobilizująco-ochronną;

– przegrodę budowlaną o strukturze warstwowej z wypełnieniem przestrzennym w postaci graniastosłupów foremnych wytwarzanych z drewnianych listew o przekroju trapezowym; 

– technologię innowacyjnych materiałów kompozytowych dla sektora budowlanego z alternatywnych surowców lignocelulozowych;

– wielowarstwowe drewniane elementy posadzkowe stosowane w ogrzewaniu podłogowym;

– ofertę badań i certyfikacji wyrobów budowlanych wytwarzanych na bazie surowca drzewnego. 

Natomiast Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT zaprezentuje:

– usprawnienie procesów budowlanych (od projektu po zarządzanie gotowym budynkiem);

– cyfrowe bliźniaki budynków – standaryzacja identyfikacji komponentów budowlanych w celu ich autentykacji i śledzenia (Traceability) w całym cyklu LCA (Life Cycle Analysis);

– usprawnienie procesów wymiany i integracji danych pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi podmiotami (architekt, wykonawca, inwestor, hurtownia itd.).

Naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w trakcie BUDMA 2023 przedstawią kompleksową ofertę dla przemysłu materiałów budowlanych

– badania właściwości użytkowych;

– obsługę laboratoryjną budów;

– deklaracje środowiskowe III typu;

– badania promieniotwórczości;

– badania Izolacyjności akustycznej;

– oznaczanie metali ciężkich, w tym rtęci;

– certyfikację czystości mikrobiologicznej.

Działające w ramach Łukasiewicz – ICiMB Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki oferuje: 

– pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej badania ogniowe ścian zewnętrznych budynków w dużej skali;

– badania reakcji i odporności na ogień;

– badania stopnia rozprzestrzenia ognia przez ściany zewnętrzne przy działaniu ognia od zewnątrz; 

– badania ogniowe ścian zewnętrznych na zgodność z normą brytyjską BS 8414-1:2020-04;

– badania izolacyjności akustycznej materiałów budowlanych;

– pomiary emisji pyłowej i gazowej do środowiska.

Powstały na początku 2023 r. z połączenia kilku instytutów Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny w trakcie targów zaprezentuje projektów opracowania systemu do wytwarzania energii elektrycznej z małych elektrowni wodnych​.

Naukowcy Łukasiewicz – GIT w konsorcjum z Małe Elektrownie Wodne S.C. JMP Kujawscy​ oraz ENEL-PC Spółka z o.o. opracowują i wdrażają systemy do wytwarzania energii elektrycznej oparte na wolnoobrotowych, wysokosprawnych generatorach z magnesami trwałymi i przemiennikach częstotliwości. Stosowane w tym rozwiązaniu generatory z magnesami trwałymi mają najwyższą sprawność energetyczną, największą gęstość mocy oraz generują energię elektryczną w całym zakresie prędkości obrotowej.

generator energii z magnesami trwałymi

Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny to kolejny z nowych instytutów, który powstał w 2023 r. Instytut powstał z połączenia kilku wcześniej funkcjonujących w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, dlatego na targach będzie można zapoznać się z bogatą ofertą naukowców Łukasiewicz – WIT.

Jednym z projektów, który jest niezwykle atrakcyjny w kontekście odbudowy Ukrainy jest modułowy magazyn ciepła ​współpracujący z OZE​. Opracowana w Łukasiewicz – WITkoncepcja systemu będzie składała się z instalacji grzewczej zasilanej z zainstalowanych modułów paneli PV lub paneli słonecznych grzewczych, modułowego magazynu energii cieplnej oraz system zasilania magazynu lub odbioru energii cieplnej z magazynu, składającego się z rur ułożonych w modułach gromadzących ciepło. ​

​Obecnie stosowane rozwiązania wykorzystują możliwość gromadzenia ciepła w ciałach stałych. Tymczasem naukowcy Łukasiewicz – WIT proponują moduły piaskowe lub betonowe, w których będą układane rury transportujące energię cieplną. Zakłada się oddolny sposób ładowania magazynu – ciepły czynnik będzie wprowadzany na spodnią część zasobnika, a rury będą układane koncentrycznie w kierunku do zewnątrz i do góry zasobnika. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie ciepła w całej objętości użytecznej.​ Projekt magazynu zostanie zaprezentowany w trakcie konferencji Build4Future.

​Łukasiewicz – WIT wspólnie z QUIB Construction Sp. z o.o opracował projekt modułów mieszkaniowych, które mogą posłużyć w odbudowie ukraińskich miast zniszczonych w wyniku wojny. Koszt jednego modułu oszacowano na ok. 70000 zł (wykończony z łazienką i kuchnią). W projekcie przewidziano możliwość dowolnego komponowania modułów, w tym stawiania kilkukondygnacyjnych budynków​.

Kolejny produkt Łukasiewicz – WIT to PiasEKO – innowacyjny, ekologiczny piasek do spoinowania oraz wypełniania przestrzeni między kostkami bruku ograniczający zarastanie mchami, porostami i chwastami. Może być wykorzystywany również do tynków, filtrów basenowych, wypełnień geokratownic czy opasek okalających posesję. Technologia powstała z myślą zarówno o odbiorcy indywidualnym, jak i firmach brukarskich. Dzięki zastosowaniu w opracowanej technologii nanometali wybrukowane powierzchnie czyści się bez użycia chemii. 

W ofercie Łukasiewicz – WIT są także badania mechaniczne urządzeń zabezpieczających. Pracownicy instytutu oferują m. in. testowanie osłon balistycznych, sejfów czy krat. Dokonują również oceny dostosowania pomieszczeń na potrzeby kancelarii niejawnych. Instytut prowadzi działalność badawczą, usługową i edukacyjną w szeroko rozumianym obszarze obronności i bezpieczeństwa. 

Łukasiewicz – WIT oferuje także Krajowe Oceny Techniczne (KOT) i Europejskie Oceny Techniczne (ETA) dla wyrobów budowlanych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds