W stolicy Republiki Korei, w Seulu, powstanie salon robotów mobilnych Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Instytut konsekwentnie umacnia swoją obecność na rynkach azjatyckich.
Pod koniec lipca 2023 roku Łukasiewicz – PIAP oraz Defence Korea, która jest spółką zależną firmy SONID (południowokoreańskiej spółki notowanej na giełdzie KOSDAQ), poinformowały o utworzeniu najnowocześniejszego salonu robotów mobilnych w Seulu, stolicy Republiki Korei. Ten ważny krok jest potwierdzeniem stałego zaangażowania Instytutu w umacnianie swojej obecności i rozszerzanie działalności na rynkach azjatyckich. Na wrzesień zaplanowano oficjalne otwarcie, podczas którego zaprezentowana zostanie technologia robotyczna Łukasiewicz – PIAP. Zaproszenia zostaną wysłane do przedstawicieli rządu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz do Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Południowej, jak i Ambasady RP w Korei Południowej.
Dystrybutor planuje wykorzystać tę lokalizację jako platformę handlu produktami zbrojeniowymi między Koreą Południową a Polską. Będzie to przestrzeń stworzona nie tylko jako arena prezentacji produktów Łukasiewicz – PIAP, ale także jako placówka eksponująca polskie, wyjątkowe możliwości naukowe i technologiczne oraz miejsce zawierania umów o współpracy rozwojowej z największymi firmami zbrojeniowymi w Korei Południowej.
Showroom robotów w Seulu już przykuł uwagę przedstawicieli dyplomatycznych innych krajów. 31 lipca, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Sami Alabdullah, attaché ds. obrony Ambasady Arabii Saudyjskiej w Korei Południowej, zapoznał się z konstrukcją robota PIAP IBIS wyposażonego w akcesoria EOD, takie jak bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny, wykrywacz materiałów wybuchowych oraz mobilny rentgen. Ponadto, w połowie sierpnia salon w Seulu odwiedzili przedstawiciele firm japońskich, w tym pracownicy Ambasady Japonii w Korei Południowej.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, planuje w najbliższym czasie odwiedzić Koreę Południową z wizytą roboczą. Z tej okazji chcemy zaprosić Prezydenta do złożenia wizyty w naszym przedstawicielstwie, co byłoby mocnym wsparciem dla instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz, działającego z sukcesami na rynku koreańskim.
Łukasiewicz – PIAP, z sukcesem działający na rynku koreańskim od prawie dekady, dał się poznać jako zaufany dostawca zaawansowanych rozwiązań zrobotyzowanych. Roboty pirotechniczne Instytutu zostały wdrożone przez siły zbrojne i Policyjną Jednostkę Operacji Specjalnych Republiki Korei, demonstrując swoją niezawodność i skuteczność w różnych krytycznych operacjach. W szczególności PIAP GRYF i roboty PIAP FENIX stały się podstawowym wyborem koreańskich klientów w operacjach rozpoznania i neutralizacji zagrożeń bombowych.
Korea Południowa wykazuje duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na roboty EOD, a rozwiązania Łukasiewicz – PIAP w pełni spełniają standardy Narodowej Agencji Policji i Administracji Programu Nabywania Sprzętu Obronnego (DAPA), co czyni je najbardziej odpowiednimi kandydatami również do handlu w formie offsetu. Ponadto, dzięki pomyślnym realizacjom w zakresie dostarczania robotów i działania na rynku koreańskim osiągniętym na przestrzeni wielu lat, Łukasiewicz – PIAP zyskał miano zaufanego dostawcy zaawansowanych rozwiązań zrobotyzowanych. Warto również odnotować, że roboty PIAP GRYF i PIAP FENIX zostały wybrane przez Jednostkę Operacji Specjalnych Policji po przejściu rygorystycznych testów sprzętu, które wykazały ich wyjątkową sprawność i wytrzymałość.
Specjalistów z Łukasiewicz – PIAP będzie można spotkać na XXXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO, który odbędzie się w Kielcach 5-8 września. Na tych targach, które są trzecimi co do wielkości targami branży obronnej w Europie, Sieć Badawcza Łukasiewicz wystawi swoje stoisko, na którym spotkać będzie można ekspertów także z innych instytutów Łukasiewicza.