Sieć Badawcza Łukasiewicz organizuje razem z Komisją Europejską oraz polską prezydencję w Radzie UE w Warszawie konferencje o infrastrukturze technologicznej, która przyczyni się do poprawy europejskiej konkurencyjności. Wydarzenie odbędzie się na początku maja w Warszawie.
W wydarzeniu wezmą udział decydenci, liderzy przemysłu, organizacje badawcze, przedstawiciele środowiska akademickiego oraz innowatorzy. Celem jest omówienie roli infrastruktury technologicznej w pobudzaniu innowacyjności i konkurencyjności w UE.
Tematyka konferencji obejmie:
- polityczne spostrzeżenia na temat roli infrastruktury technologicznej w europejskim krajobrazie przemysłowym i innowacyjnym,
- strategiczne dyskusje dotyczące mobilizacji inwestycji, poprawy dostępności i opracowania solidnych ram polityki dla infrastruktury technologicznej,
- studia przypadków ilustrujące udaną współpracę między przemysłem a organizacjami badawczymi,
- interaktywne sesje grupowe (wyłącznie dla uczestników stacjonarnych) dotyczące finansowania, zarządzania i rozwijania partnerstw z branżą.
Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 maja 2025 roku w Warszawie oraz online. Będzie prowadzona w języku angielskim. Do wzięcia udziału możesz zarejestrować się: tutaj
Dlaczego warto uczestniczyć osobiście?
Dzięki uczestnictwu w dyskusji będzie możliwe kształtowanie przyszłość europejskiej polityki dotyczącej infrastruktury technologicznej. Podczas sesji grupowych przewidziane jest zgłaszanie uwag do kształtującej się europejskiej strategii. Będzie to istotne w kontekście polityk zajmujących się takimi wyzwaniami jak dostępność, zarządzanie, finansowanie i współpraca z przemysłem.
Konferencja oferuje także zdobycie wiedzy z zakresu infrastruktury technologicznej. Podczas wydarzenia zostanie poruszona i przedstawiona kwestia wpływu infrastruktury technologicznej na efektywność oraz rozwój biznesu. W tym wspieranie startupów, MŚP i innych przedsiębiorstw w rozwoju technologii, napędzaniu innowacji i wzmacnianiu strategicznej autonomii Europy.
Poza tym konferencja jest dobrą okazją do nawiązania kluczowych kontaktów i budowania relacji z liderami branży, organizacjami badawczymi i instytucjami UE. Pogłębianie stosunków sprzyja rozwojowi strategicznych partnerstw.
Czym jest infrastruktura technologiczna?
Infrastruktury technologiczne są fundamentem suwerenności technologicznej Europy, konkurencyjności przemysłowej i ekosystemu innowacji. Są to obiekty, zasoby i możliwości niezbędne do opracowywania, testowania, zwiększania skali oraz walidacji nowych technologii. Dzięki oferowaniu nowoczesnych usług wspierają przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania.
Infrastruktury technologiczne zmniejszają ryzyko i koszty związane z rozwojem technologii, prototypowaniem, walidacją oraz skalowaniem, przyspieszając innowacje przemysłowe i transformację w różnych branżach. Zwiększenie dostępności infrastruktury, poprawa koordynacji oraz mobilizacja inwestycji są kluczowe, aby europejskie przemysły utrzymały pozycję liderów w zakresie postępu technologicznego.