Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jedno z trzech największych w Europie, po targach w Londynie i Paryżu, spotkanie przemysłu obronnego. Wystawi się tam aż połowa instytutów Łukasiewicza, prezentując technologie na światowym poziomie.
Tegoroczna edycja MSPO to już 31 odsłona tej imprezy. W zeszłorocznych targach udział wzięło 614 wystawców z 33 krajów, których ekspozycje zajęły łącznie 29657 m2 powierzchni wystawienniczej. Organizatorzy gościli 60 delegacji zagranicznych z 39 państw, a liczba odwiedzających wyniosła około 25000 osób. Targi obsługiwało medialnie 346 dziennikarzy z 13 krajów, co poskutkowało 10772 publikacjami w prasie i portalach ogólnopolskich. Jest to więc poważna impreza i Łukasiewicz przygotował się do niej bardzo starannie.
Trzy ekspozycje Łukasiewicza
Na targach MSPO zaprezentuje się aż 11 instytutów Łukasiewicza, czyli aż połowa naszej organizacji, w tym dziewięć instytutów (Łukasiewicz – WIT, Łukasiewicz – GIT, Łukasiewicz – IMN, Łukasiewicz – IMPiB, Łukasiewicz – IPO, Łukasiewicz – PIT, Łukasiewicz – IMiF, Łukasiewicz – ŁIT, Łukasiewicz – IEL) na wspólnym, liczącym 100 m2 stoisku (Hala D, stoisko D-63) oraz Łukasiewicz – ILOT i Łukasiewicz – PIAP na stoiskach indywidualnych. Wszystkie trzy stoiska będą usytuowane obok siebie, tworząc rozbudowaną ekspozycję. A właściwie trzy ekspozycje z „ełką” w logo.
Drony bojowe – temat na czasie
Najbardziej efektownym eksponatem na stoisku Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa system bezzałogowy HAASTA, zaprojektowany i stworzony w odpowiedzi na realne potrzeby pola walki. Konstrukcja rozwijana jest we współpracy z firmą Eurotech i została oparta na doświadczeniach z działań bojowych z ostatnich kilku lat. HAASTA to innowacyjny system BSP z napędem hybrydowym, służącym (w zależności od wersji) m.in. do obserwacji, przewozu ładunków, fotogrametrii, dalekiego rozpoznania, dywersji lub zwalczania innych dronów.
System został skonstruowany pod kątem przenikania przez obronę przeciwlotniczą, działania w głębi ugrupowania przeciwnika i wykonywania zadań rozpoznawczych lub powietrzno-dywersyjnych. System może być również użyty do mylenia środków obrony przeciwlotniczej, także działając w roju. Prezentowany na MSPO samolot jest w wersji myśliwskiej, będącej odpowiedzią na wyzwania współczesnego pola walki.
Z uwagi na specyfikę targów, przeważać będzie narracja o wojskowych zastosowaniach HAASTA, ale to nie wszystko, bo dron Łukasiewicza może być używany do celów cywilnych, m.in. do monitorowania długich odcinków infrastruktury.
HAASTA jest też demonstratorem technologii dla nowoczesnych rozwiązań projektowanych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, które również będzie można zobaczyć na stoisku Instytutu. Są to m.in.: zoptymalizowane akustycznie systemy nawigacji pozasatelitarnej, obudowy termoplastyczne odbijające promieniowanie elektromagnetyczne, czy systemy sterowania oparte na sztucznej inteligencji.
Dron HAASTA jest jednym z kandydatów Łukasiewicza do nagrody Defender, której ideą jest – cytując organizatorów – nagradzanie „produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej i technologicznej, walorami eksploatacyjnymi oraz korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi”.
Bojowe roboty także na kołach
Na tegorocznym kieleckim salonie tematem przewodnim stoiska Łukasiewicz – PIAP będzie zastosowanie ciężkich robotów bojowych w działaniach Sił Zbrojnych. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie robot bojowy PIAP HUNTeR wraz z zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia ZMU-03. W ofercie prezentowanej na MSPO pojawią się również mniejsze roboty mobilne. Robot PIAP HUNTeR zostanie zaprezentowany w towarzystwie współpracującego z nim 320-kilogramowego robota pirotechnicznego PIAP IBIS. Mniejszy system może służyć jako wsparcie obserwacji, dzięki głowicy z kamerą dzienno-nocną oraz kamerą termowizyjną. Roboty wzajemnie przekazują między sobą sygnał radiowy, przedłużając zasięg operacyjny platform.
Podczas targów po raz pierwszy w tym roku będzie prezentowana również najnowsza wersja plecakowego robota PIAP FENIX specjalnie zaprojektowana na potrzeby Policyjnej Jednostki Operacji Specjalnych Republiki Korei. Właśnie między innymi te roboty trafiły do niedawno otwartego showroomu Łukasiewicz – PIAP w Seulu.
Rakiety z Łukasiewiczem w środku
Tocząca się na Ukrainie wojna pokazała przydatność ręcznych zestawów przeciwlotniczych Grom i Piorun, które zostały tam masowo użyte przez ukraińskich żołnierzy. Nieodłącznym, choć całkowicie niewidocznym z zewnątrz, elementem tych pocisków są źródła zasilania ich układów sterowania. Użyte tam baterie aktywowane termicznie zostały opracowane w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych.
Baterie używane do zasilania elektroniki rakiet przeciwlotniczych muszą znieść bardzo trudne warunki. Przeciążenie podczas startu i manewru rakiety, ekspozycja na zróżnicowaną temperaturę, a dodatkowo muszą w ułamkach sekund zapewnić odpowiedni prąd zasilania, nawet jeśli wcześniej spędziły całe lata w magazynie. Nic dziwnego, że takie baterie produkowane są tylko w kilku państwach świata, a Łukasiewicz – IMN jest jedynym w naszym regionie wytwórcą takich ogniw.
Targowa jesień Łukasiewicza
Jak wspomnieliśmy wyżej na MSPO pojawi się aż połowa instytutów Łukasiewicza, więc liczba prezentowanych technologii znacznie przekracza możliwości opisu w tym artykule. Jednak ponieważ przemysł obronny jest ważnym elementem portfolio Sieci Badawczej Łukasiewicz, to napiszemy o tym więcej w podsumowaniu naszej obecności targowej. Tym bardziej, że wrzesień i październik to drugi szczyt sezonu targowego w Polsce, więc temat naszych ekspozycji będzie powracał. Oprócz MSPO Łukasiewicz pojawi się we wrześniu na targach ENERGETAB w Bielsku-Białej (12-14.09, 6 instytutów) i w Gdańsku na targach TRAKO (19-22.09, 3 instytuty). W październiku stoisko z „ełką” będzie można odwiedzić na poznańskim POLEKO (17-19.10, 6 instytutów) oraz na Warsaw Industry Week w Nadarzynie (24-26.10, 13 instytutów). Mamy nadzieję, że nasza obecność na targach zaowocuje kontaktami, projektami i wdrożeniami, czyli tym, co w Łukasiewiczu lubimy najbardziej.