W ramach inicjatywy Chips Act naukowcy z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki przystępują do realizacji ambitnego projektu budowy nowoczesnej linii pilotażowej półprzewodników szerokoprzerwowych. Zapewni ona możliwość powstania nowych produktów i skróci łańcuchy dostaw do Europy.
Projekt koncentruje się na rozwoju zaawansowanych technologii półprzewodnikowych, które znajdują zastosowanie w kluczowych sektorach takich jak przemysł, motoryzacja, energia odnawialna, elektronika użytkowa oraz obronność. Budowa linii ma rozpocząć się już na początku 2025 roku, a na realizację założonych celów Łukasiewicz – IMiF i Instytut Wysokich Ciśnień PAN dostaną 50 mln EUR.
Nowa linia, nowe szanse
W ramach projektu zostanie uruchomiona WBG Pilot Line (Wide Band Gap semiconductors pilot line), która będzie jedną z czterech linii pilotażowych finansowanych przez Unię Europejską oraz państwa członkowskie. W skład międzynarodowego konsorcjum wchodzą 22 jednostki naukowo-badawcze i uczelnie wyższe z Włoch, Szwecji, Finlandii, Austrii, Niemiec, Francji i Polski.
Linia pilotażowa to rozwój innowacyjnych technologii materiałowych i przyrządowych, opierających się na półprzewodnikach szerokoprzerwowych, takich jak azotek galu (GaN), węglik krzemu (SiC) oraz tlenek galu (Ga2O3). Polskie jednostki naukowo-badawcze, Łukasiewicz – IMIF oraz IWC PAN, będą odpowiedzialne za rozwój technik wzrostu podłoży i warstw epitaksjalnych GaN oraz technologii wytwarzania przyrządów na bazie GaN i Ga2O3.
Projekt przewiduje rozszerzenie potencjału Laboratorium Technologii Przyrządów
z GaN, czujników i materiałów porowatych poprzez zakup i instalację nowych urządzeń technologicznych.
Nowe produkty i krótsze łańcuchy dostaw
Dzięki realizacji linii pilotażowej zarówno przedsiębiorstwa, start-upy oraz jednostki naukowe będą miały dostęp do najnowszych technologii półprzewodnikowych, co w konsekwencji może zwiększyć konkurencyjność i poziom innowacyjności polskich i europejskich firm. To przyczyni się do kreowanie nowych produktów i skracanie łańcucha dostaw.
Istotną rolą linii pilotażowej jest również szkolenie młodych pracowników naukowych i studentów z całej Europy, co stworzy nowe miejsca pracy dla absolwentów kierunków technicznych i ścisłych.
Dla Łukasiewicz – IMiF to ogromne wyróżnienie znaleźć się wśród wiodących europejskich instytucji naukowych i wspólnie budować przyszłość technologii półprzewodnikowych. Liczymy, że dzięki realizacji tego projektu zwiększy się liczba wspólnych inicjatyw europejskich, w których zaangażowany będzie Łukasiewicz, a przez to istotnie wzrośnie rola Polski w rozwoju tych technologii.
dr inż. Andrzej Taube, lider obszaru przyrządów na bazie GaN w Łukasiewicz – IMiF
Projekt Linii Pilotażowej w ramach Chips Act stanowi istotny krok w kierunku rozwoju nowoczesnych technologii półprzewodnikowych w Polsce i Europie. Dzięki zaangażowaniu krajowych jednostek naukowych i międzynarodowej współpracy, projekt ma szansę znacząco przyczynić się do rozwoju technologicznego i naukowego w obszarze zaawansowanych półprzewodników.