Sieć Badawcza Łukasiewicz zacieśnia współpracę z Fabryką Broni „Łucznik”. Działanie wzmocni innowacyjność i podniesie poziom technologiczny rozwiązań stosowanych w przemyśle zbrojeniowym. Współpraca z radomską fabryką, która jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to kolejny krok w kierunku rozwoju technologii i wsparcia projektów wojskowych, w tym dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.
Sieć Badawcza Łukasiewicz wykorzysta doświadczenie swoich badaczy i inżynierów, aby usprawnić procesy związane z automatyzacją i robotyzacją rozwiązań z zakresu obronności. Będzie także świadczyć wysokiej jakości innowacyjne usługi wspierające proces produkcji technologii dla przemysłu obronnego.
List intencyjny w tym zakresie podpisali: ze strony Sieci Badawczej Łukasiewicz Prezes Centrum Łukasiewicz dr Hubert Cichocki oraz reprezentujący Fabrykę Broni „Łucznik” Radom Sp. z o.o. – Jakub Czułba, Członek Zarządu i Daniel Wilk, Członek Zarządu. Partnerstwo ma na celu wzmocnienie potencjału badawczo-komercjalizacyjnego obu stron.
Łukasiewicz liderem innowacji technologicznych dla przemysłu obronnego
Po podpisaniu na początku marca tego roku przez Łukasiewicz – PIAP umowy na dostawę bezzałogowych Tarantuli dla Wojska Polskiego, Sieć Badawcza Łukasiewicz podejmuje kolejne inicjatywy na rzecz rozwoju innowacyjności technologicznych i wsparcia bezpieczeństwa państwa. Jako organizacja złożona z 22 instytutów badawczo-wdrożeniowych oferuje nie tylko konkretne produkty, jak choćby wykorzystywane przez wojsko roboty tworzone w Łukasiewicz – PIAP, ale i zróżnicowane rozwiązania technologiczne oraz specjalistyczne usługi.
Atutem Łukasiewicza jest możliwość sprawnej kooperacji poszczególnych instytutów Sieci, które łączą te same cele. Do współpracy z Fabryką Broni „Łucznik” zostały wskazane m.in. następujące instytuty: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny (specjalizacja w druku 3D), Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny (wsparcie procesów produkcyjnych), Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych (rozwiązania w obrębie infrastruktury produkcyjnej) czy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP (automatyzacja procesu, robotyzacja).
Współpraca z Fabryką Broni „Łucznik” wpisuje się w realizację jednego z czterech kierunków strategicznych Łukasiewicza – obronności i bezpieczeństwa państwa. Dzięki temu umacniamy naszą pozycję jako kluczowego partnera dla polskiego przemysłu obronnego i zapewniamy rozwój technologii przyszłości.