„Łączymy wszystkich” – Kongres 590

Czas czytania: 3 min
Kongres 590 Odkrywamy polskie wynalazki

To już 7. edycja Kongresu 590. Tym razem tematem wiodącym była współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza. To region charakteryzujący się dynamicznym rozwojem gospodarczym. Wyzwania, przed jakimi staje, potwierdzają słuszność wybranej drogi – drogi współpracy między państwami, które go tworzą i Inicjatywa, która wspiera jego rozwój. Współpraca przynosi bowiem wymierne korzyści, takie jak realizacja wspólnych projektów infrastrukturalnych, inicjatyw biznesowych czy też coraz intensywniejszej wymiany naukowej. Przedstawiciele Łukasiewicza promowali na Kongresie 590 ideę kooperacji nauki i biznesu, a także przekonywali do stosowania nowoczesnych technologii w gospodarce.

To wydarzenie przyniosło wiele korzyści reprezentantom świata biznesu i nauki. Setki dyskusji, wymiana poglądów, doświadczeń polskich badaczy, przedsiębiorców oraz ekspertów z różnych dziedzin mogą się w przyszłości przełożyć na realizację wspólnych projektów. A to one napędzają polską gospodarkę.

Bezpośrednie relacje

W tegorocznym kongresie Łukasiewicz postawił na bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami. Na stoisku wystawienniczym grupa ekspertów z Łukasiewicza miała okazję porozmawiać z wieloma przedsiębiorcami. Dzięki temu mogli pochwalić się takimi inicjatywami jak choćby Wyzwania Łukasiewicza, Akcelerator Łukasiewicza czy też poopowiadać o możliwościach realizowania projektów badawczych we współpracy z firmami. Duża część dyskusji poświęcona była możliwościom pozyskania dofinansowania m.in. z programu Horyzont Europa.

Stoisko Łukasiewicza cieszyło się dużą popularnością. Jednym z gości był prezydent RP Andrzej Duda, który rozmawiał z przedstawicielami Łukasiewicza m. in. o tym, jak istotne jest tworzenie i wzmacnianie wzajemnych relacji między nauką i biznesem. Była też okazja do krótkiej rozmowy nt. Innovatorium Łukasiewicza, które 9 czerwca odbyło się w Poznaniu. To wydarzenie, podobnie jak Kongres 590, również było objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Łukasiewicz na podium

Podczas kongresu odbyła się gala finałowa „Eureka! DGP – Odkrywamy polskie wynalazki”. W tym roku na liście nominowanych znaleźli się: Łukasiewicz – IMIF i   Prąd z folii [EUREKA DGP] – GazetaPrawna.pl oraz Taśma do teraherców. „Folia ceramiczna” to nie oksymoron [Eureka! DGP] – GazetaPrawna.pl  i Łukasiewicz – IPS i Jonowa ochrona przed mikrobami – Dziennik.pl.

Ideą tego konkursu jest przedstawienie na łamach Dziennika Gazety Prawnej innowacji, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

Tego rodzaju konkursy to przede wszystkim szansa na zaprezentowanie najlepszych projektów badawczych i wyzwanie dla nas wszystkich, aby je skutecznie rozwijać i promować. Tak, abyśmy po symbolicznymi okrzyku Eureka!, mogli zobaczyć i docenić efekty ciężkiej pracy. Ale nie mniej istotne jest to, żebyśmy się z tych osiągnięć cieszyli.
Chcielibyśmy, aby takie konkursy jak ten, naukowców do tworzenia kolejnych innowacyjnych przedsięwzięć. Żeby dzień po ogłoszeniu wyników stawiać pytanie, co dalej? Czas po pandemii, kryzys gospodarczy i inne problemy, jakie spowodowała agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę, tworzą kolejne wyzwania, z którymi będziemy zmuszeni się mierzyć w nadchodzących latach – podkreślił podczas gali Wojciech Murdzek – minister edukacji i nauki.

I dodał:


– Jeżeli nauka poprzez wdrożenia, poprzez poprawę jakości naszego życia, stosowanie najlepszych, innowacyjnych rozwiązań będzie miała zastosowanie w realnym świecie, wówczas tym łatwiej będzie nam podejmować decyzje o dofinansowaniu projektów. Wtedy też znajdzie się więcej funduszy wspierających rozwój nauki w kooperacji z biznesem. Z korzyścią dla obu tych światów. Spektakularność w nauce wymaga odkrywania i rozumienia potencjału drzemiącego w tym, co naukowcy robią. Im bardziej będziemy wdrażać efekty ich pracy, tym więcej pozytywnych emocji będzie się z tym kojarzyć. Dlatego życzę, aby wszyscy laureaci, ale także wszyscy, którzy kreują nowe rozwiązania, szukają nowych technologii, znajdowali osobistą satysfakcję w tym, czym się na co dzień zajmują, żeby pracując w zespołach krajowych i międzynarodowych odnosili jak najwięcej sukcesów (..). A te z pewnością przyczynią się do poprawy jakości życia, wzmocnienia gospodarki, a tym samym do budowania mocnej pozycji naszego kraju na świecie.

Dwa projekty Łukasiewicz – IMIF doceniła Kapitała Konkursu. Projekty zdobyły drugie i trzecie miejsce w konkursie.

MIEJSCE IIŁukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki za Folię ceramiczną o niskiej stałej dielektrycznej

Przeczytaj tekst: Taśma do teraherców. „Folia ceramiczna” to nie oksymoron [Eureka! DGP]

MIEJSCE III – Łukasiewicz    Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki za Polimerowe folie kompozytowe o właściwościach piezoelektrycznych

Przeczytaj tekst: Prąd z folii [EUREKA! DGP]

MIEJSCE I przypadło Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytetowi Gdański za: Sposób dezaktywacji antybiotyków w roztworach wodnych Przeczytaj tekst: Zabójczy koktajl [Eureka! DGP]

W konkursie przyznano też wyróżnienia dla projektów: Politechniki Łódzkiej za Folie biodegradowalne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz sposób otrzymywania tej folii (Przeczytaj tekst: Folia biodegradowalna. Skarb ze skrobi [EUREKA! DGP]) oraz Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za Urządzenie do skojarzonej oceny ukrwienia narządów przewodu pokarmowego.

W konkursie przyznano też wyróżnienia dla projektów: Politechniki Łódzkiej za Folie biodegradowalne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz sposób otrzymywania tej folii (Przeczytaj tekst: Folia biodegradowalna. Skarb ze skrobi [EUREKA! DGP]) oraz Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za Urządzenie do skojarzonej oceny ukrwienia narządów przewodu pokarmowego.

Gali towarzyszył panel dyskusyjny – „Pieniądze na innowacje. Jak polscy wynalazcy mogą przyciągać rodzimych i zagranicznych inwestorów? I czy polskie patenty mogą szansę zdobywać świat?”. Z ramienia Łukasiewicza w debacie wzięła udział dr Agnieszka Jasińska-Kołodziej – p.o. Dyrektora Departamentu Komercjalizacji w Centrum Łukasiewicz, która zaprezentowała ofertę Łukasiewicza dla biznesu.


– Celem Łukasiewicza jest prowadzenie badań badawczo-rozwojowych, ale również komercjalizacja. Finansujemy B+R, również przy udziale NCBiRu, a następnie dokładamy starań, żeby te wyniki miały zastosowanie na rynku tj. poszukujemy przedsiębiorców, którzy chcą kupić wytworzone w Łukasiewiczu IP. Naszym celem jest to, aby identyfikować potencjał komercjalizacyjny, już na etapie prowadzić rozmowy i zawierać umowy z przedsiębiorcami dotyczące sprzedaży własności intelektualnej, komercjalizując ją.
– powiedziała podczas debaty przedstawicielka Łukasiewicza.

 

I dodała:


Dokładamy wszelkich starań, aby robić dobre i potrzebne na rynku badania, ale też aby w Łukasiewiczu nasi naukowcy mogli się rozwijać. Stąd m.in. prowadzimy projekt Akcelerator Łukasiewicza, czyli projekt, gdzie poszukujemy ciekawych pomysłów technologicznych za którymi stoi zespół zmotywowanych naukowców, którzy chcą nauczyć się mówić językiem biznesowym, zbudować model biznesowy i założyć startup. Stąd blisko pracujemy z inwestorami biznesowymi i branżowymi.

Renesans zielonej kolei, czy transport schodzi na ziemię.

W drugim dniu Kongresu 590 wiceprezes Michał Janasik wziął udział w panelu Renesans zielonej kolei, czy transport schodzi na ziemię. Wśród panelistów znaleźli się także Andrzej Bittel – wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu; Rafał Zgorzelski – członek zarządu PKP S.A oraz Czesław Warsewicz – Przewodniczący Rady Klastra „Luxtorpeda”.

Podczas debaty poruszano wiele wątków m.in. zmieniającej się sytuacji międzynarodowej i nowych szlaków handlowych, ekologicznych rozwiązań dla przemysłu kolejowego. Szukano odpowiedzi na pytania, czy Polska kolej ma szansę zostać liderem zmian w regionie, a także czy krajowy know how zapewni nam odpowiednie miejsce przy wprowadzaniu zmian w UE.

Okres pandemii i zerwane łańcuchy dostaw oraz działania wojenne na Ukrainie pozwoliły na przemodelowanie kwestii transportowych – za renesansem kolei przemawiają takie kwestie jak nieopłacalności transportu lotniczego oraz jego wysoka emisyjność. Najbardziej emisyjny jest transport drogowy, który stanowi ponad 70% emisji gazów cieplarnianych w koszyku emisji gazów w transporcie. Drugi po nim, ale z prawie 14%, jest transport wodny i niewiele mniejszy bo prawie 13% stanowi właśnie transport lotniczy. Transport kolejowy z zaledwie 0,6% emisji gazów cieplarnianych w transporcie jest najniżej emisyjny.

Ślad węglowy w transporcie towarowym (emisja CO2 w g na tonokilometr) wynosi odpowiednio dla transportu drogowego 95,9, wodnego 33,1, kolejowego 20,3. Specjaliści szacują, że ten sam towar przewieziony koleją, a nie tirem, to 8 razy mniej zanieczyszczeń powietrza i 9 razy mniej emisji CO2 – skala emisyjności pozwala transport kolejowy nazywać niemal zielonym.

Łukasiewicz chce się włączyć w rozwój ekologicznych technologii dla przemysłu kolejowego. Znaleźliśmy środki, inwestujemy w wiedzę i urządzenia dotyczące wodoru, żeby wyprzedzić konkurencje. Dlatego nie czekamy, tylko wykorzystujemy środki z KPO. Trzy Instytuty Łukasiewicza (IEL, ICHP oraz IMIF) zawiązały konsorcjum by stworzyć „Centrum Kompetencji Technologii Wodorowych”. Ma ono za zadanie opracować systemy zasilania oparte o wodór, zbiorniki przechowujące paliwo wodorowe oraz materiały niezbędne do produkcji i transportu

– podkreślił w dyskusji Michał Janasik.

Przewiduje się, że w ramach transformacji energetycznej i poszukiwaniu nowych źródeł energii ten proces będzie odgrywał kluczową rolę w budowaniu nowej infrastruktury kolejowej. Właśnie tutaj Łukasiewicz – jako trzecia największa sieć badawcza w Europie – widzi swoją rolę

Na wdrożenie gospodarki wodorowej przewidziano w KPO 800 mln euro. Obecnie jesteśmy trzecim producentem tego surowca w Unii Europejskiej. Już dzisiaj PKP buduje pierwsze magazyny gromadzące energię opartą o wodór, a PESA zbudowała pierwszą lokomotywę wraz z Orlenem opartą o paliwa wodorowe – to przyszłość polskiej kolei.

Stawiamy na wodór

Rada Ministrów w ubiegłym roku przyjęła Polską Strategię Wodorową na rok 2030 z perspektywą do roku 2040, której kluczowym założeniem jest wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie i zastosowanie wodoru w kolejnictwie – określenie możliwości homologacji pojazdów szynowych z napędem wodorowym.

Działania strategiczne Łukasiewicza są nakierunkowane na to by nowy transport kolejowy był jeszcze bardziej ekologiczny, żeby stał się zielonym środkiem transportu. Program Łukasiewicza – Gospodarka Wodorowa wpisuje się w Polską Strategię Wodorową. Jej założeniem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii, w tym wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie i zastosowanie wodoru w kolejnictwie – określenie możliwości homologacji pojazdów szynowych z napędem wodorowym.

Polskie firmy są na podobnym etapie rozwoju technologii wodorowych co światowi producenci: np. lokomotywa PESA opracowana we współpracy z PKN Orlen; Alstom Coradia iLint – pierwszy na świecie pociąg pasażerski czy tegoroczny Siemens Mireo Plus H.

Jakie doświadczenie ma Łukasiewicz z wodorem?

• Łukasiewicz – IEL rozwija technologie ogniw paliwowych, zbiorników wodorowych, elektrolizerów, generatorów wodoru, projektuje procesy wytwarzania i przetwarzania wodoru.
• Łukasiewicz – PIT prowadzi, wraz z kluczowymi polskimi producentami taboru, prace i projekty badawcze związane z pojazdami hybrydowymi, m.in. lokomotywą hybrydową PESA, Elektrycznym Zespołem Trakcyjnym Hybrydowym czy też Hybrydowym Pojazdem Specjalnym wykorzystywanym do utrzymania infrastruktury. Prowadzim prace nad zespołem trakcyjnym zasilanym wodorem – szczególnie w obszarze układów sterowania oraz budową ośrodka odpowiedzialnego za homologację i certyfikację pojazdów kolejowych zasilanych wodorem.
• Łukasiewicz – ILOT z Wojskową Akademią Techniczną i PKP PLK złożył wniosek do NCBiR o dofinansowanie projektu związanego z monitorowaniem infrastruktury kolejowej za pomocą dronów do wykrywania uszkodzeń trakcji, co zwiększy bezpieczeństwo transportu i skróci przestoje.

Załączniki

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

Pola oznaczone znakiem * są wymagane
PIERWSZA PRACA W R&D: FORMULARZ REKRUTACYJNY

KLAUZULA INFORMACYJNA DLA KANDYDATÓW DO PRACY

(REKRUTACJA)


Wersja 1

Stosownie do postanowień art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE realizujemy obowiązek informacyjny

 

Informujemy, że użyte w niniejszej klauzuli informacyjnej skróty oznaczają:

1.   Dane osobowe/dane - oznaczają informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej („osobie, której dane dotyczą”); możliwa do zidentyfikowania osoba fizyczna to osoba, którą można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować, w szczególności na podstawie identyfikatora takiego jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny, dane o lokalizacji, identyfikator internetowy lub jeden bądź kilka szczególnych czynników określających fizyczną, fizjologiczną, genetyczną, psychiczną, ekonomiczną, kulturową lub społeczną tożsamość osoby fizycznej;

2.   Odbiorca danych – oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, któremu ujawnia się dane osobowe, niezależnie od tego, czy jest stroną trzecią. Organy publiczne, które mogą otrzymywać dane osobowe w ramach konkretnego postępowania zgodnie z prawem powszechnie obowiązującym, nie są jednak uznawane za odbiorców - przetwarzanie tych danych przez te organy publiczne musi być zgodne z przepisami
o ochronie danych mającymi zastosowanie stosownie do celów przetwarzania; przy czym przez sformułowanie, „strona trzecia” rozumie się osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub podmiot inny niż osoba, której dane dotyczą, administrator, podmiot przetwarzający czy osoby, które – z upoważnienia Administratora lub podmiotu przetwarzającego – mogą przetwarzać dane osobowe.

3.   Przetwarzanie - oznacza operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych lub zestawach danych osobowych w sposób zautomatyzowany lub niezautomatyzowany, taką jak zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie;

4.   RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;

5.   Zgoda osoby, której dane dotyczą – oznacza dobrowolne, konkretne, świadome i jednoznaczne okazanie woli, którym osoba, której dane dotyczą, w formie oświadczenia lub wyraźnego działania potwierdzającego, przyzwala na przetwarzanie dotyczących jej danych osobowych.

 

Zasady przekazania danych osobowych:

1)   nie masz obowiązku uczestniczyć w procesie rekrutacyjnym oraz w procesie oceny kwalifikacji i możliwości zaoferowania zatrudnienia w jednostek Sieci Badawczej Łukasiewicz

2)   niepodanie danych, niezłożenie lub nieuzupełnienie zgody na przetwarzanie danych osobowych skutkować będzie wykluczeniem z ww. procesu (aplikacja nie będzie rozpatrywana).

 

 

1. Informacje o Administratorze Danych Osobowych i Inspektorze Ochrony Danych

Administratorem Danych Osobowych jest Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa,
e-mail: kontakt@lukasiewicz.gov.pl.

Centrum Łukasiewicz wyznaczyło Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W sprawie gromadzenia, przetwarzania
i ochrony danych można kontaktować się pod adresem: ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail:
dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl.

 

2. Informacje o pobieranych/gromadzonych danych:

 

1)          Cel przetwarzania:

a)       przeprowadzenie rekrutacji, w tym nawiązanie kontaktu na etapie prowadzenia tego procesu oraz nawiązanie stosunku pracy w przypadku pozytywnego jej zakończenia, a także archiwizacja dokumentów po przeprowadzeniu rekrutacji zgodnie z wymogami prawa powszechnie obowiązującego;

b)       przeprowadzenie oceny kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz nawiązanie kontaktu, po pozytywnym zakończeniu procesu przez wskazaną jednostkę Sieci Badawczej Łukasiewicz.

2)          Podstawą przetwarzania danych osobowych jest:

a)       art. 6 ust. 1 lit. a RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. a RODO;

b)       art. 6 ust. 1 lit. b RODO;

c)       art. 22(1) Kodeksu pracy oraz ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach
w zw. z art. 6 ust. 1 lit. c RODO.

Wyjaśniamy, że nie aplikujesz na ogłoszony nabór na określone stanowisko pracy, a zgłaszasz swoją kandydaturę do potencjalnego zatrudniania w jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzania danych osobowych w przyszłych procesach rekrutacji.

Informacje o wymogu podania danych: Podanie danych osobowych w zakresie wynikającym z art. 22(1) Kodeksu pracy (m.in. imię, nazwisko, dane kontaktowe, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wymagania do zatrudnienia) jest dobrowolne, jednak niezbędne, aby uczestniczyć w procesie rekrutacji i oceny kwalifikacji
i możliwości zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podanie innych danych w zakresie nieokreślonym przepisami prawa, zostanie potraktowane jako zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie zgody w tym przypadku jest dobrowolne, a zgodę tak wyrażoną można odwołać w dowolnym czasie. Jeżeli podane dane będą obejmowały szczególne kategorie danych, o których mowa w art. 9 ust. 1 RODO[1], konieczna będzie wyraźna zgoda na ich przetwarzanie, która może zostać odwołana w dowolnym czasie. Zgodę należy w takim przypadku przekazać do Centrum Łukasiewicz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi. Proponowana treść zgody na przetwarzanie danych osobowych - ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w art. 9 ust 1 RODO na potrzeby rekrutacji prowadzonej przez Centrum Łukasiewicz i ewentualnie zawarcia umowy o pracę
zgodnie z wymogami RODO”.

Kategorie odnośnych danych osobowych: kandydaci do pracy. Źródło pochodzenia danych osobowych: dane zostały przekazane przez osoby, których dane są przetwarzane (podmiot danych).

3)          Informacja o zawarciu umowy powierzenia przetwarzania: Centrum Łukasiewicz może zawrzeć umowy powierzenia w zakresie:

a)   osoby/podmioty trzecie, które zaangażowane są w proces rekrutacyjny,

b)   dostawcom usług zaopatrujących Centrum Łukasiewicz w rozwiązania techniczne oraz organizacyjne zapewniające sprawne zarządzanie (w szczególności dostawcom usług teleinformatycznych, dostawcom sprzętu, firmom kurierskim i pocztowym).

4)          Informacje o odbiorcach danych osobowych lub o kategoriach odbiorców, jeżeli istnieją: uprawnione organy kontroli.

5)          Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Informacje o zamiarze przekazania danych osobowych odbiorcy w państwie trzecim lub organizacji międzynarodowej oraz o stwierdzeniu lub braku stwierdzenia przez Komisję Europejską odpowiedniego stopnia ochrony lub
w przypadku przekazania, o którym mowa w art. 46, art. 47 lub art. 49 ust. 1 akapit drugi RODO: Administrator Danych Osobowych korzysta z Microsoft Office 365, co może spowodować przekazanie Państwa danych osobowych do państwa trzeciego. Regulamin korzystania z Usług Online w zakresie MS Office 365 oraz zobowiązania w odniesieniu do przetwarzania i zabezpieczania danych użytkownika oraz danych osobowych przez usługi online określa dokumentacja Microsoft, w tym w szczególności:

  a)  oświadczenie o ochronie prywatności - https://privacy.microsoft.com/pl-pl/privacystatement; 

  b)  umowa dotycząca usług Microsoft (Microsoft Services Agreement, MSA) - https://www.microsoft.com/pl-pl/servicesagreement/.

W ramach usług Microsoft Office, dane wprowadzone do Microsoft Office 365 będą przetwarzane i przechowywane w określonej lokalizacji geograficznej. Zgodnie z funkcjonalnością usług Microsoft Office w dostępnym panelu administracyjnym w „Profilu Organizacji”, wskazano iż dane przetwarzane są na terenie Unii Europejskiej.

Microsoft zobowiązuje się do przestrzegania przepisów prawa dotyczących świadczenia Usług Online, które dotyczą ogółu dostawców informatycznych.

Microsoft realizuje coroczne audyty Usług Online, obejmujące audyty zabezpieczeń komputerów, środowiska informatycznego i fizycznych Centrów Danych, nadzorowany i upoważnione przez niego firmy trzecie, łącznie
z prawem których szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.microsoft.com/pl-pl/trust-center/privacy?docid=27.

6)          Okres, przez który dane osobowe będą przechowywane, a gdy nie jest to możliwe, kryteria ustalania tego okresu:

a)   dane osobowe są przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy;

b)   dokumenty są niszczone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia ich przekazania do Centrum Łukasiewicz; ze zniszczenia ww. dokumentów sporządzany będzie protokół, w którym będą wskazani kandydaci ubiegający się o pracę (imię i nazwisko oraz inna dodatkowa dana identyfikująca kandydata, np. data urodzenia, adres e-mail), data zniszczenia dokumentów i podpisy osób uczestniczących w zniszczeniu dokumentów; ww. dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu dowodowym i w celu rozliczalności przetwarzania danych osobowych;  

c)   dane osoby zatrudnionej w wyniku rekrutacji w Centrum Łukasiewicz przechowywane są zgodnie z wymogami przepisów prawa powszechnie obowiązującego w zakresie przechowywania akt osobowych; dane osoby zakwalifikowanej do zatrudnienia w innych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz są przekazywane do tych jednostek, które w tym zakresie będą prowadziły proces rekrutacji (a dokumenty te w Centrum Łukasiewicz są niszczone, na zasadach wskazanych w lit. b);

d)   dokumenty (w tym ewidencję osób uczestniczących w danym procesie rekrutacji, która zawiera następujące dane osobowe: imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu, miasto zamieszkania) związane z rekrutacją, z wyjątkiem aplikacji kandydatów, przechowywane są przez okres 2 lat.

7)          Informacja o profilowaniu (przez profilowanie rozumie się dowolną formę zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, które polega na wykorzystaniu danych osobowych do oceny niektórych czynników osobowych osoby fizycznej, w szczególności do analizy lub prognozy aspektów dotyczących efektów pracy tej osoby fizycznej, jej sytuacji ekonomicznej, zdrowia, osobistych preferencji, zainteresowań, wiarygodności, zachowania, lokalizacji lub przemieszczania się): nie dotyczy.

3. Pouczenie o prawach osoby, której dane są przetwarzane:

 

1)          Posiada Pani/Pan prawo:

a)   dostępu do swoich danych osobowych,

b)   sprostowania swoich danych osobowych,

c)   usunięcia swoich danych osobowych,

d)   ograniczenia przetwarzania swoich danych osobowych,

e)   cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych poprzez złożenie/przesłanie pisma na adres:  Centrum Łukasiewicz, ul. Poleczki 19, 02-822 Warszawa, e-mail: dane.osobowe@lukasiewicz.gov.pl – jeżeli uprzednio wyrazili Państwo taką zgodę i przetwarzanie dotyczących Państwa danych odbywa się na jej podstawie,

f)    przenoszenia swoich danych osobowych,

g)   wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych osobowych z przyczyn związanych z szczególną Państwa sytuacją zgodnie z art. 21 RODO.

2) Osobie, której dane są przetwarzane przysługuje prawo do złożenia skargi związanej z przetwarzaniem jej danych osobowych przez Administratora Danych Osobowych lub podmiot/organizację, której dane osobowe zostały przekazane do: Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, tel. 22 531 03 00, fax. 22 531 03 01, https://uodo.gov.pl/pl/p/kontakt.

 

Informujemy, że nasza siedziba objęta jest monitoringiem wizyjnym.



[1] Art. 9 RODO

ust. 1 - Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby;

ust. 2 - Ust. 1 nie ma zastosowania, jeżeli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

a) osoba, której dane dotyczą, wyraziła wyraźną zgodę na przetwarzanie tych danych osobowych w jednym lub kilku konkretnych celach, chyba że prawo Unii lub prawo państwa członkowskiego przewidują, iż osoba, której dane dotyczą, nie może uchylić zakazu, o którym mowa w ust. 1;

b) przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązków i wykonywania szczególnych praw przez administratora lub osobę, której dane dotyczą, w dziedzinie prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej, o ile jest to dozwolone prawem Unii lub prawem państwa członkowskiego, lub porozumieniem zbiorowym na mocy prawa państwa członkowskiego przewidującymi odpowiednie zabezpieczenia praw podstawowych i interesów osoby, której dane dotyczą;

(…).

This will close in 0 seconds

x

This will close in 0 seconds